hipotiroidie care nu iese la analize?

10-05-2011
andreeazen
Nu este medic/terapeut
andreeazen
Buna seara, am 18 ani si o mare problema.de 10 luni imi cade parul groaznic, smocuri de par intregi, devenind extrem de uscat, ca si tenul, desi au avut intotdeauna o tendinta grasa.Sunt umflata la fata mai tot timpul, in special pleoapele superioare dar si nasul si gura.Am depresii saptamanal aproape.M-am ingrasat brusc si am multe vergeturi dar in ciua efortului sustinut:regim alimentar strict(nutritionist) si efort fizic constant, nu reusesc sa scad in greutate.In 6 luni am facut 2 ecografii la tiroida, una la ovare, 2 serii de analize tiroidiene, si o serie de analize hormonale detaliate(cosrtisol, progesteronetC).Toate au iesit bine, mai putin progesteronul si estrogenul care au iesit putin sub(analiza realizata in a 14azi a ciclului).Endocrinologul a recomandat Duphaston.Nimeni nu ia in serios aceste probleme si le pun pe baza stresului, in ciuda unei stari fizice proaste ce tine de mai mult de un an.Retentia de apa este insuportabila si nu reusesc sa o rezolv desi beau 3 l de apa pe zi, de aceea m-am gandit si la probleme cu glanda suprarenala dar cortisolul a iesit in limite normale.Elastricitatea pielii e foarte proasta, imi apar vergeturi constant.Mentionez ca am facut si tratament cu roacutanne pentru acneea chistica, dar l-am terminat cu mult inainte sa apara aceste simptome.Multumesc anticipat de ajutor!
1 comentarii
0
10-05-2011, ora 23:12
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna seara,
nu va pot da un sfat endocrinologic, eu fiind psihiatru, dar citind relatarea dvs m-am gandit ca pana la aflarea unui diagnostic de specialitate sigur puteti face ceva. Va recomand un regim alimentar lacto-vegetarian- fara carne sau doar peste slab, cu multe legume, cereale integrale, fructe, salate, fara grasimi, cu evitarea dulciurilor, cu 2 l apa plata zilnic (asta ati scris deja ca beti), fara bauturi carbogazoase, fara cafea, alcool, daca se poate si fara tutun. In plus mult mers pe jos zilnic si exercitii fizice in aer liber macar de 2 ori pe saptamana.
Indiferent care este problema de baza, o imbunatatire a stilului de viata sigur va va ajuta, se vor elimina toxinele din organism, greutatea in exces, veti capata un tonus mai bun.
Va doresc sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.