hipotensiune, ameteala...

16-12-2012
Stoian Ramona
Nu este medic/terapeut
Stoian Ramona
Am tensiune mica de cand ma stiu, dar de cateva saptamani am niste ameteli usoare, si nu pot sa-mi revin la normal...si capul imi zvacneste cateodata...mi-am facut programare la cardiolog...pana atunci cum sa combat ameteala ?
1 comentarii
0
16-12-2012, ora 19:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bei suficiente lichide??
cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.