hipotensiune, inrautatirea vederii, durere cap emisfera stanga

20-09-2015
elena25
Nu este medic/terapeut
elena25
Buna ziua,
Dintodeauna am fost hipotensiva (90 sistolica aprox) dar in ultimele saptamani am o vaga durere de cap in partea stanga cand ma ridic in picioare, care dureaza de la cateva sec la cateva minute. De cateva zile am cumparat un tensiometru si imi masor tensinea de mai multe ori pe zi, dimineata, inainte/dupa masa, seara, mai oricand si e aprox constanta. De ex azi, pe parcursul intregii zile a fost intre: 91 sistolica/46 diastolica/80 puls, 76/46/80, 70/43/81 si 82/47/82.
Inafara de scurtele vagi dureri de cap (in partea stanga) nu am alte 'simptome'. Mama mea e hipotensiva, e bautoare de cafea de 30 de ani si are in prezent tensiunea 10-11. Nu a avut incidente din cauza tensiunii scazute, nici eu nu mi-am facut griji pana acum.
Acum ma ingrijorez deoarece sunt insarcinata in 3 luni si as dori sa stiu daca bebelusul e afectat sau nu de hipotensiunea mea si ce as putea sa fac daca acest lucru ii face rau. Nu sunt bautoare de cafea ( beam ocazional 1 ceasca/saptamana), de cand sunt insarcinata nu mai beau deloc. N-am avut vreodata dureri de cap sau ameteli. Ma ingrijoreaza deasemenea si ciudata noua durere de cap (mai ales ce e doar intr-o sg emisfera). Coincidenta sau nu, vederea mi-a scazut drastic in ultimele luni. (eram dinainte purtatoare de ochelari dar acum chiar nu mai pot citi scrisul mic fara ei)- dioptria si lentilele au fost 'actualizate' acum 6 luni, si atunci puteam citi fara probleme si fara ochelari.
Mentionez ca mananc foarte sanatos de vreo 9 ani incoace, legume, fructe crude, fara prajeli, nu dulciuri. Nu sunt anemica, pana inainte de a ramane insarcinata donam cu regularitate sange, si acolo de fiecare data analizele erau ok.
Sarcina, tensiunea, durerea de cap, vederea, e posibil ca una dintre acestea sa 'influenteze ' celelalte simptome si sa fie oarecum normal? Scaderea vederii ar putea fi din cauza hipotensiunii? Ce analize as putea sa fac la cap fara sa afecteze sarcina? Ce analize ar mai fi recomandate?

Va multumesc, Elena (32 ani)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Lentilele de contact telescopice, o soluție inovatoare pentru afecțiunile oculare
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Tensiunea mică / scăzută (hipotensiunea) - cauze, manifestări, riscuri, tratament, sfaturi utile
  •