hipoacuzie neurosenzoriala

16-06-2009
cristina
Nu este medic/terapeut
cristina
sotul meu a fost diagnosticat cu hipoacuzie neurosenzoriala in copilarie.boala lui este genetica si socrul meu suferind de aceeasi boala.are aparat auditiv dar in urma cu 3 saptamani a inceput sa nu mai auda la fel ca pana acum.am pus pe seama aparatului dar am gresit.auzul i-a slabit! are 3 operatii la ureche si i s-aq spus in copilarie ca nu mai poate fi operat din nou.as vrea sa stiu daca exista un tratament mai nou sau daca este posibila vreo operatie pentru ameliorarea auzului.
9 comentarii
0
17-06-2009, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimiteti ultima audiograma pe mail..sau pe fax 0232 719020
0
24-06-2009, ora 17:43
mariaraluka
Nu este medic/terapeut
mariaraluka
Buna ziua Dle. Doctor Povestea mea ar fi urmatoarea: acum 14 ani m-a lasat auzul la urechea stanga peste noapte la propriu cu vajaieli vertij si senzatie de voma. Am fost la doctor si in Constanta orasul meu natal si in Bucuresti la Panduri dupa aprox. 2 saptamani dar nu mi s-a dat nici un diagnostic si nici un tratament... Surditate instalata brusc din cauze necunoscute... si atat. Anul trecut am inceput sa am probleme si cu urechea dreapta aceleasi: vajaieli vertij senzatie de voma asa ca m-am dus iar la doctor. Primul diagnostic a fost Sindrom Meniere. Nemultumita de finalul preconizat - inevitabil surditate totala am fost si la un al 2-lea doctor care mi-a dat alt diagnostic: Otoscleroza si m-a sfatuit zambind sa ma duc la ORL Paduri. Am fost si acolo si am aflat diagnosticul pentru care iau acum tratament: hipoacuzie neurosenzoriala provocata probabil de spargerea unui vas de sange in vecinatatea nervului auditiv. Oricat de neincrezatoare am fost se pare ca tratamentul functioneaza urechea dreapta si-a revenit am mai avut zile cand mi se infunda urechea senzatia este aceea de apa in urechi dar au trecut repede evident in acele zile am si senzatia de voma si vertijul...si nu prea pot sa conduc din cauza raului de masina. Mi s-a spus ca trebuie sa urmez tratament toata viata Sermion 1 pastila / zi pentru imbunatatirea circulatiei intracraniene si Milgamma 1 pastila / zi primele 10 zile ale lunii pentru regenerarea nervilor. Apropo de milgamma... Am inteles ca sunt mai multe feluri conteza ce tip de Milgamma iau Cele pe care le-am luat sunt rosii rotunde cate 10 buc. pe folie 3 folii in pachet. Nu ma deranjeaza tratamentul mai ales ca aceste pastile sunt prescrise si pentru migrene si depresii 2 afectiuni foarte des intalnite la femei... dar va rog frumos sa-mi spuneti ce contraindicatii exista pentru administrarea acestui tratament in timpul sarcinii. Nu sunt insarcinata dar ma gandesc sa fac un copil in urmatorii 2 ani varsta actuala: 29 de ani si vroiam sa stiu daca voi fi nevoita sa intrerup tratamentul in acea perioada. Va multumesc anticipat pentru raspuns Cu stima Raluca B.
0
24-06-2009, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite pe mail.. ultima audiograma
0
29-06-2009, ora 21:56
alin74
Nu este medic/terapeut
alin74
buna seara dl doctor... eu am o problema mult mai grava in data de 13/11/2006 am cazut de la o distanta de 11m... asta se intampla in italia am stat mult timp in coma am avut mai multe dar toate de la o singura lovitura la cap nu mai aud cu urechea dreapta deloc care a fost si astupata prin operatie iar cu stanga dupa multe controale imi zic ca nu stiu de ce nu aud cu ea acum la atata timp am inceput sa aud zgomote puternice si chiar inteleg daca vb f tare.am fost si am luat o proteza auditiva cu care aud sa zic asa mai mult ca normal dar nu prea inteleg mi-a ramas si un zgomot in cap si cand il aud mai incet atunci inteleg mult mai bine cu aparatul se mai poate face ceva si daca da ce anume trebuie sa fac mai am si o problema cu echilibrul. si pareza faciala partea dreapt unde sa rupt nervul dar tot o operatie in italia mi-a luat un nerv de la mana si stiu eu la pus acolo.problema e ca a zis ca daca nu se indreapta in maxim 6 luni mai trebuie o operatie pt reactivarea nervului asta se poate face la noi in tara
0
30-06-2009, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea este nimic de facut...in cazul tau.. Un traumatizm asa de sever lasa sechele iremediabile
0
10-01-2011, ora 09:28
mig_ana
Nu este medic/terapeut
mig_ana
D-nul Dr. Flueraru Valeriu Buna ziua, am 23 de ani si sufar de otoscleroza bilaterala.Acum 5 ani am fost operata de catre dna dr.Georgescu de Inst., , Dr. Hociota", doar la urechea dreapta deoarece era cea mai afectata, operatia a reusit dar in timp auzul mi-a scazut din nou, totusi in prezent e la un nivel mult mai bun decat stanga.Ultima recomandare a doamnei dr.a fost sa-mi opereze din nou urechea dreapta sau sa port apart auditiv, un sfat fiind sa-mi fac operatia mai tarziu, in timp.De un an de zile port apart auditiv la urechea operata si ma simt f bine.Numai ca de cateva zile mi-a aparut o problema la urechea stanga, mi s-a infundat si am permanent un zgomot (fosnet) in ureche si o durere de cap.Este din cauza bolii, a nervului afectat?sau poate din cauza unei raceli?Ce trebuie sa fac sa scap de acest zgomot?
Multumesc anticipat!
0
10-01-2011, ora 16:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa vada un medic ORL urechea
NU glumi.. si nu lasa lucrurile sa se agraveza
mergi maine sa vada cineva urechea
0
20-01-2011, ora 13:53
mig_ana
Nu este medic/terapeut
mig_ana
Am mers la un cabinet ORL(Constanta), mi-a facut o audiograma..auzul nu mi-a scazut fata de anul trecut.Am avut doar o discutie cu dna dr, spunandu-i de boala mea.Sfatul a fost sa merg cat mai curand sa ma operez la urechea stanga, care-mi face probleme in prezent, zgomotele s-au mai rarit..le aud mai incet, dar starile de ameteala au ramas..si mici pierderi de echilibru., care ma deranjeaza. M-am hotart sa merg sa fac operatia, dar problema este ca nu mai vreau sa mai merg la spitalul Panduri.Mi s-au recomandat Dr.David si Dr.Ciuchi, ceea ce am citi si pe forum ca sunt f buni si au multa expreienta in spate.Daca cineva poate sa-mi dea mai multe detalii referitoare despre acesti 2 medici, costuri operatie.Multumesc
0
30-04-2023, ora 20:24
Romel_pdc
Nu este medic/terapeut
Romel_pdc
Bună ziua am 20 de ani și de la 4 ani am fost diagnosticat cu Hipoacuzie neurosenzoriala bilaterela pe partea stanga, mediu spre sever, am aceasta problema pe ambele urechi si port aparate auditive de când am fost diagnosticat, este ceva care ma poate ajuta sa îmi revina auzul, un tratament, operatie ceva?
Si va rog mult daca se poate o parere despre aparatele mici, puțin mai mari decât unghia, dece nu sunt recomandate?
Trebuie sa mai mentionez fatul ca am mai fost lovit la urechi de o singura data la ambele pana mia curs sange dar nu foarte mult, și da când eram mic de când mam nascut si pana la 7-8 ani tatal meu cum era cu ascultatul muzicii pana se auzea jumătatea de sat am fost nevoit sa indur pentru ca nu aveam ceva face si nu avem unde sa ma duc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: