hipoacuzie de perceptie usoara

24-10-2012
Mihail123
Nu este medic/terapeut
Mihail123
buna ziua!
In urma cu cateva zile am primit un diagnostic dur, cofoza pentru urechea stanga si hipoacuzie de perceptie usoara pentru urechea dreapta.Dupa mai multe discutii mi s-a recomandat un aparat auditiv pentru urechea dreapta menit sa preia din sarcinile acesteia.Inca nu m-am impacat cu ideea ca voi fi nevoit sa aud toata viata cu o singura ureche (am 20 de ani), in urma unui singur test, in schimb as dori stiu daca un aparat auditiv la urechea dreapta mi-ar face viata mai usoara si de asemenea daca mai exista cazuri similare de unde as putea afla informatii care m-ar putea ajuta
2 comentarii
0
24-10-2012, ora 15:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate face o timpanograma si o audiograma.. la alt cabinet ORL.. pentru a exclude o eroare umana
daca diagnosticul se confirma.. trebuie testate cateva aparate auditive la o firma de protezare auditiva
0
25-10-2012, ora 20:26
Mihail123
Nu este medic/terapeut
Mihail123
Am mai facut astazi o audiograma, rezultatul a fost putin diferit, desi incerc sa nu ma amagesc, am primit pentru urechea stanga diagnostic hipoacuzie severa si mi-ar prinde bine niste recomandari de medici care sa imi interpreteze audiogramele, nici eu nu stiu ce sa mai cred si nu as vrea sa ratez sansa sa fac ceva pentru urechea stanga daca mai exista posibilitati...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: