hipoacuzie

10-05-2010
alvina
Nu este medic/terapeut
alvina
buna ziua, domnului doctor si intregii echipe !
in urma cu cca. 6 ani am observat ca nu mai aud cu urechea stanga, locuind intr-un oras de provincie am amanat prezentarea la un doctor orl, iar in momentul in care m-am dus, mi-a spus ca nu stie ce am, dar ca este o cauza neurologica si ca o sa-mi puna proteza. fara nici o explicatie, fara sa-mi spuna ce am. mentionez ca aveam si am dureri foarte mari de cap si nu merg drept, iar pe parcursul a cel putin 2 ani mi-a curs in mod frecvent sange din nas, in special noaptea. am fost in toamna la bucuresti unde s-a confirmat diagnosticul de hipoacuzie severa, iar dupa efectuarea examenului RMN nu s-a confirmat suspiciunea de neurinom acustic, dar a rezultat ca nervul este distrus iar recuperarea auzului la urechea stanga este imposibil. problema se pune ca am in continuare dureri de cap, mai exact in zona urechii drepte si sunt foarte speriata ca as putea sa surzesc de tot. mentionez ca nu am inca un diagnostic definitiv si care ar putea sa indice cauza hipoacuziei si nu stiu ce as putea face sa previn acest lucru.de asemenea as vrea sa stiu daca un implant cohlear ar putea sa duca la recuperarea auzului ?
3 comentarii
0
10-05-2010, ora 13:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este neurinomul de acustic.. care a distrus nervul auditiv.
Ati operat neurinomul?
0
10-05-2010, ora 13:30
alvina
Nu este medic/terapeut
alvina
nu s-a confirmat prezenta unui neurinom
0
10-05-2010, ora 14:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scuze.. am citit eronat.
Pentru raspunsul la intrebarea cu Implantul cohlear.. trebue sa va internati in centre unde se fac asa gen de implante.. ( bucuresti, cluj, timisoara. Iasi la spit de recuperare)
dupa investigatii a urechii interne si cailor nervoase o sa va spuna ce se poate si ce nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: