hipertrofie de timus

09-03-2011
ali_anghel
Nu este medic/terapeut
ali_anghel
Buna seara! Baiatul meu are 2 luni si o saptamana. A fost foarte racit, bronhopneumonie, a stat 8 zile internat. Facandu-i radiografie s-a observat hipertrofie la timus. Nu ne-au dat tratament sau ceva explicatii. S-a mai descoperit in timpul investigatiilor si o anemie crescuta si am inceput sa-i dam fier. Va rog sa-mi explicati despre aceasta hipertrofie de timus.
Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
10-03-2011, ora 14:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Timusul este un organ mediastinal cu roluri importante endocrin si in imunitate ;functia sa este esentiala pentru crestere, ablatia sa la nastere avand drept consecinta nanismul( piticismul) ;glanda are dimensiuni mari la nou-nascut( 12-20 g), atinge dimensiuni maxime la sfarsitul pubertatii, apoi involueaza ; de asemenea, are rol si in imunitate, la acest nivel maturandu-se limfocitele T. Hipertrofia de timus se intalneste la sugari si in prima copilarie, mai frecvent la baieti. Eu cred ca bebe trebuie tinut sub observatie, poate fi vorba numai despre un timus de aspect corespunzator pentru varsta de sugar. Daca exista semne ale tulburarilor compresive caracteristice pentru sindromul mediastinal ( dispnee, cianoza fetei si gatului, jugulare turgescente) intra in discutie hipertrofia de timus). Numai bine
0
10-03-2011, ora 17:51
ali_anghel
Nu este medic/terapeut
ali_anghel
Va multumesc! Ati descris trei simptome, ce ma intereseaza pe mine: se manifesta interdependent sau este de ajuns doar unul din cele trei ?
Va multumesc si scuze pentru insistenta.
0
12-03-2011, ora 08:34
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Da. La inceput, in functie de localizarea si extensia procesului proliferativ mediastinal, tabloul clinic al sindromului mediastinal poate fi incomplet.Putem avea predominant tulburari vasculare ca urmare a compresiei venei cave superioare ( cianoza si edemul fetei si gatului, turgescenta jugularelor, circulatie colaterala pe fata anterioara a toracelui); prin compresia traheei poate apare dispnee ; sau compresia formatiunilor nervoase sau a esofagului, etc... Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Timusul

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: