hipertrofie de col uterin

07-11-2008
camy88
Nu este medic/terapeut
camy88
Care pot fi cauzele hipertrofiei de col uterin? Am 20 ani si la ginecolog asta mi s-a spus...ca e hipertrofiat pt varsta mea, in rest totul e ok...dar nu mi-a dat detalii sau sa imi explice de ce, probabil din cauza ca nu era ceva important sau ca nu ar trebui sa imi fac griji, cred...In timp pot avea probleme din cauza asta?
4 comentarii
0
08-11-2008, ora 09:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Hipertrofia de col, uterin trebuie investigata pentru ca duce la displazia de col uterin, o leziune precanceroasa.Acum tu nu trebuie sa te sperii, ci trebuie sa nu lasi treburile asa. Daca acel medic nu te-a indrumat pentru a fi investigata in continuare schimba ginecologul, du-te la un cabinet particular pentru a fi vazuta din nou. Probabil ca in anii din urma ai avut infectii genitale, scurgeri la care nu le-ai dat importanta si care s-au cronicizat producand aceasta hipertrofie [ de ex. infectiile cu chlamidia ]. Fa un test Papanicolau si vezi ce-ti spune alt medic.Nimai bine!
0
08-11-2008, ora 15:07
camy88
Nu este medic/terapeut
camy88
Multumesc pt raspuns...cu siguranta nu voi fi indiferenta si voi face orice sa tratez asta...sper ca nu este ceva ireparabil...Am facut testul Papanicolau si astept raspunsul...Hipertrofia asta ar putea fi cauzata si de o radacina canceroasa de HPV? Stiu ca exista mai multe tipuri de HPV care produc leziuni canceroase si unele care produc doar leziuni cu evolutie benigna...Nu mi-a spus mai multe la consult...doar ca trebuie sa astept rezultatul. Pe langa asta mi-a facut si un examen bacteriologic la care de asemenea astept raspunsul...
0
08-11-2008, ora 15:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, infectiile genitale avute inainte conteaza.Sigur, sant mai multe tipuri de HPV, cele care au un high risk si cele cu low risk .Doar cateva tulpini de HPV au potential oncogen ridicat.Pentru a determina ce tip de HPV ai tu e necesara o recoltare separata, pe alta lama dupa care se face testul de tipizare HPV, test care cred ca-l fac doar cateva laboratoare private ce trimit lama in strainatate.
0
26-03-2010, ora 00:48
alhambra
Nu este medic/terapeut
alhambra
Buna seara,
Am efectuat un RMN lombar, ocazie cu care s-a descoperit si "aspect hipertrofic al mucoasei colului (grosime in partea antero-posterioara de 7.5 mm) si al partii posterioare istmice a endometrului".
Imi puteti spune, va rog, ce vrea sa insemne?
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: