hipertrofie cornete nazale inferioare

18-09-2008
carmen av
Nu este medic/terapeut
carmen av
Rezultatul CT-ului meu este: minima deviatie sept nazal catre stanga; hipertrofie cornete nazale inferioare; inversare curbura cornet mijlociu dept; minima ingrosare a mucoasei sinusului maxilar stang; discreta ingrosare a mucoasei celulelor etmoidale anterioare si posterioare; aerare normala a mastoidelor, sinusurilor frontale si a sfenoidului.
Ce tratament exista? Se poate rezolva fara operatie? Daca nu, se poate rezolva cu aparatul elecrocauter cu radio frecventa?
26 comentarii
0
20-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pentru hipertrofia de cornet.. ca si tratament exista COLARGOL sau PROTARGOL.. picaturi nazale cu efect de cauterizare chimica. se prepara in farmacie.
Daca nu ajuta tratamentul se recurge la cauterizare laser sau cu radiofrecventa.
0
23-03-2010, ora 20:57
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
si eu am facut un rmn de curand (pt dureri de cap, migrene) si a iesit totul ok mai putin aceasta hipertrofie cornete nazale si minima deviatie de sept stanga

eu nu am nici un fel de probleme in sfera orl ( nu am secretii, nu se infunda nasul, nu racesc)... oare aceasta hipertrofie sa fie cauza migrenelor?
1
24-03-2010, ora 13:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.
e ceva legat de tensiune arteriala si circulatie sangvina !
0
26-03-2010, ora 14:07
ray
Nu este medic/terapeut
ray
Buna ziua ! Am facut un RMN (ptr. epilepsie) iar in Raportul Medical la Concluzii au fost completat urmatoarele : Polip endosinusal sinus maxilar drept ; Usoara deviatie de sept osos nazal ; Hipertrofie de cornete nazale inferioare. Imi poate spune si mie cineva ce inseamna si ce ar trebui facut. Multumesc.
0
27-03-2010, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi in clinica ORL
e cava de Chirurgie ORL !!!!
0
15-04-2010, ora 23:15
anne_marie_gfvl
Nu este medic/terapeut
anne_marie_gfvl
Buna seara!V-as ruga sa ma sfatuiti si pe mine ce trebuie facut in situatia mea:de mica am fost foarte sensibila cu amigdalele, adica am facut de nenumarate ori puroi!Am avut si o usoara deviatie de sept pe care credeam(spun cred pt ca nu mai stiu exact, operatia am facut-o acum 7- 8 ani la dr.Brato din Timisoara) ca am corectat-o odata cu operatia de rinoplastie, care de altfel a iesit foarte bine din punct de vedere estetic!Dar se pare ca am ramas cu o sensibilitate la respirat, in sensul ca acele "canale" pe care respir sunt foarte subtiri - si ar trebui operate - acesta este explicatia nestiintifica pe care am retinut-o in urma unui control pe care l-am facut la un medic ORL.Dar in ultimii ani racesc extrem de des, cel putin 5- 6 episoade pe an, in care fac puroi la amigdale, cu febra mare, dureri la ingitire, dureri de cap si de oase, si de fiecare data iau antibiotic- pana acum ani de zile imi trecea cu Augmentin, dar ultimele 2 episoade, cel din Decembrie si cel din Martie mi-au trecut dupa Gentamicina si Cefort si mult mai greu adica in 10- 12 zile.Am vrut sa imi scot si amigdalele dar mi s-a spus ca am laringele foarte mare si nu ar fi indicat!Mentionez ca am fost depistata cu stafilcocul aurio si streptococul Viridans in Decembrie si am urmat tratatamet cu antibiotic, dar nu am mai repetat exudatul sa vad daca mai este pozitiv.De asemeea am facut din cauza amigdalitei cronice acele cripte...de asemenea daca beau ceva de la frigider in maxim cateva ore gatul e plin de puroi.De precizat ca eu nu pot sa respir deloc pe nas..respir numai pe gura.inclusiv noaptea si de cele mai multe ori ma trezesc dimineata cu gatul foarte uscat...si am observat ca cel mai rau ma deranjeaza partea stanga..respectiv amigdala stanga... In fine...am facut un CT al carui rezultat este: Mica cantitate de continut semifluid in sinusul maxilar drept
Hipertrofia mucoasei sinusurilor etmiodale bilateral fara aspect polopoid
Moderata deviatie de sept nazal
Fara modificari ale sinusurilor maxilar stang, sfenoidal sau frontal
Acesta este rezultatul din martie, dar eu dupa ultimul episod de amigadaliata cronica cel de acum 2 saptamani care a fost parca cel mai urat.am ramas cu niste dureri de cap destul de urate...
Trbuie refacut CT, mai ales ca ultimul a fost facut cu o luna in urma???
Trbuie operatie de deviatie de spet si de marire a cornetelor???
Trebuie facuta si opeartie de scoatere a amigdalelor???
0
15-04-2010, ora 23:21
anne_marie_gfvl
Nu este medic/terapeut
anne_marie_gfvl
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
17-04-2010, ora 23:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
-CT NU trebue refacut
-daca trebue sau nu ceva operat in nas.. e mai bine sa mergeti la Dr. Brato. poate sunt ceva sinechii de la interventiea precedenta.. si el este in masura sa spuna ce trebue de facut.
-despre amigdale nu pot sa ma proinunt fara sa le vad..
0
03-04-2011, ora 21:11
POP MIHAELA
Nu este medic/terapeut
POP MIHAELA
Bua seara
in urma efectuarii unei radiografii a sinusurilor paranazale am primit un diagnostic si anume Hipertrofia cornetelor nazale inferioare si mijlocii bilaterale. Am prezentat acest rez medicului de familie si am primit ca tratament sa fac infuzie cu apa de mare si aerosoli cu solutiile respective dar dupa o perioada am inceput sa ma simt iarasi rau adica dureri de cap scurgeri azale si usturimi puternice la nivelul nazal. ce este de facut ce tratament se poate prescrie in afara acestor aerosoli ?
0
04-04-2011, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice problema de nas, gat, urechi trebuie tratata numai la medicul ORL
0
13-09-2012, ora 10:50
elena marin
Nu este medic/terapeut
elena marin
buna ziua! in urma unei investigatii rmn mi s-a dat diagnosticul de hipertrofia cornetelor nazale inferioare bilateral, mi s-a spus ca singura solutia ar fi cauterizarea chimica, dar ca sunt prea tanara pt aceasta interventie.ceea ce ma deranjeaza pe mine este un lichid in gat pe care il simt tot timpul de 3 ani, senzatii apasatoare la nivelul obrajilor si dureri de cap puternice la nivelul fruntii, in urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu sinuzita cronica, si am primit tratament cu antibiotic insa degeaba, iar acum in urma acestei examinari mi s-a spus ca nu am probleme cu sinusurile, sunt f derutata si nu stiu ce sa mai cred, ma deranjeaza f mult acest lichid persistent si in cantitati mari.va multumesc
0
13-09-2012, ora 11:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cornetele nazale pot fi micsorate si cu radiofrecventa
2 secretiile din gat pot sa aiba legatura cu un reflux gastric.. si gasesti sute de postari si sfaturi referitor la aceasta problema aici pe forum
0
16-04-2014, ora 15:26
corina nandra
Nu este medic/terapeut
corina nandra
Buna ziua, d-le doctor am fost operata de hipetrofia cornetele inferioare nazale si sinuzita maxilara cronica bilaterala cu radiofrecventa...sunt operata din 02.04.2014 si inca am secretii si pe nas si pe gura, in acelasi timp simt si un miros foarte urat.Mai mult am avut o hemoragie abundenta cu eliminare de 3 cheaguri foarte mari de marimea si lungimea unui deget aratator, pe nara dreapta, revin cu precizarea ca pe partea dreapta am dureri foarte mari de cap.Sunt reactii normale post operator
0
16-04-2014, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi trebuit sa treaca in primele 7-10 zile dupa interventie
cred ca e cazul sa Va vada medicul care a operat.. pana in zilele de sarbatori
0
17-04-2014, ora 20:07
corina nandra
Nu este medic/terapeut
corina nandra
am vorbit telefonic cu d-nl doctor, mi-a spus ca mirosul degajat este normal deoarece din august 2013 nu am mai respirat pe nas, iar de cheaguri oare e posibil cauza sa fie vitamina K.In ziua operatiei dupa, mi-a venit menstruatia si am inceput sa sangerez mai mult si mi s-a facut perfuzie pentru oprirea sangerarii.Am fost la medicul de famile care mi-a recomandat sa fac un exudat nazal, astept rezultatul maine vineri
0
17-04-2014, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebeui facute tratamente locale intense
inhalatii, aerosoli, splaturi nazale, aromotearpie..s.a
0
18-04-2014, ora 14:20
corina nandra
Nu este medic/terapeut
corina nandra
buna ziua Am rezultatul exudatului nazal, cultura/ stafilococ auriu hemolitic.Medicul de famile mi-a recomandat Zinat la 12h...pana dupa sarbatori apoi sa merg la medicul ce m-a operat d-vs ce-mi recomandati?, sau ar trebuii sa mai fac altceva...de la medicul care m-a operat am recomandare apa de mare/Nazomer si vitamina A uleioasa
0
12-06-2016, ora 20:33
AlleK.
Nu este medic/terapeut
AlleK.
Bună, am 16 ani şi trebuie sa fac o operație de cornete.Mai exact rezultatul final a fost *cornete nazale inferioare tumefiate*.Doctorul la care trebuie să mă operez consideră că operația trebuie făcută cu anestezie locală, dar fac atacuri de panică. Când mi a făcut endoscopia, mi a făcut o mai mult pe viu, anestezia nefacandu si efectul.ideea e ca mi a făcut de 2 ori anestezie si degeaba.voia si a 3 a oară dar nu am mai rezistat si am preferat sa o fac asa.atunci mi a spus ca am un test de polip.După o amigdala poli nu rtiu cum si a rămas la cornete.Era ceva alb si gelatinos.Imi puteti spune in ce consta operația si cum o sa decurgă?Adică daca se face pe gura sau nas. Sau daca imi trebuie mască de oxigen sau ceva. Mulțumesc.Sau daca trebuie sa imi faca ceva inainte sau cât ma ține in spital. A grea?
0
14-06-2016, ora 10:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca initial trebuei sa mergi cu unul din parinti la un alt medic ORL.. sa mai cereti o parere.. daca este obligatoriu operatia.
0
29-03-2017, ora 12:45
alexandracreata
Nu este medic/terapeut
alexandracreata
Buna ziua, acum app. un an am ajuns la alergolog cu stranut si imi curgea apa din nas, plus ca nu mai aveam miros, si implicit gust. Dupa tratament cu aerius, parasinus si spray nazal(vreo 8 luni) si 8 injectii cu dexametazona, toate fara rezultat, medicul mi-a spus ca atat a putut face si sa merg la orl. La orl diagnostic deviatie sept si hipertrofie turbine inferioare. tratament-operatie. De o luna de zile m-am operat, intr-adevar, respir foarte bine acum, insa mirosul nu a revenit. Medicul orl m-a trimis inapoi la alergolog...care mi-a spus ca nu o sa mai am niciodata miros, pentru ca inflamatia turbinelor distruge tesutul nervos al nasului, care dadea mirosul, si ca acest tesut nu se reface. Nu vreau sa cred lucrul acesta, nu vreau sa imi imaginez viata fara miros si fara gust.A mai patit cineva asa?exista vreun tratament? multumesc
1
29-03-2017, ora 13:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ai pierdut mult timp degeaba la alergolog
fara sa caute si cauza alergiilor.. care defapt se afla la nivelul tractului digestiv.. mai precis Intestine.. care NU tolereaza anumite alimente
gasesti pe Google alimente Alergene si le Excluzi
2 faci consult al Neurologie... sa vada daca circulatia cerebrala... este buna./.si nu sunt afectati si alti nervi cranieni
0
26-09-2017, ora 12:00
mioara.marin
Nu este medic/terapeut
mioara.marin
Buna ziua! este vorba despre fiul meu in varsta de 10 ani, care, a acuzat tulburari de vedere a ochiului drept(vedere incetosata) urmata cand si cand de dureri de cap(dureuri dela coada ochiului dept spre ureche urcand in sus) Am efectuat RMN si a fost diagnosticat cu Polisinuzita SAF in stadiu cronic. Ce trebueie sa facem ? Va multumesc!
0
26-09-2017, ora 12:09
mioara.marin
Nu este medic/terapeut
mioara.marin
Va rugam sa ne explicati ce inseamna polisinuzita SAF in stadiu cronic. Trebuie operat? cum se efectuiaza aceasta operatie cu laser sau chirurgical? Va multumim!
0
26-09-2017, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
diagnosticul pus de medicul de la Radiologie.. NU este obatoriu sa fie corect si nu poate fi luat caatare
un diagnostic pune doar medicul ORL.. care vede si nasul si rezultatul investigatiilor
Poate sa fei un copil cu plipi.. care nu a respirat bine pe na..si asta duce la o staza in sinus si ingrosarea mucoasei
poate sa fie un copil cu fon alergic...când se mareste mucoasa sinusala in volum ca reactie la alimentele Alergene
0
20-08-2018, ora 19:24
R maria
Nu este medic/terapeut
R maria
Buna ziua
Am făcut un CT sinusuri de rutină zilele trecute ( stiind ca am ceva probleme și făcând 3 sedinte de punctiiAm inteles ca cauza problemei poate fi un canin care este încă sub piele.)Am primit o interpretare scrisă și totodată și doamna asistenta, plosibil s o fi fost, mi a explicat.Printre care mi a zis ca nu se v a mai putea face nimic Adica ???? Voi muri?
Mi a fost teamă să întreb la ce atitudine păgână avea.
Diagnosticul pe foaie spune:Sinuzita maxilara dreapta cronica
Reacutizată.Minima deviatie de sept nazal spre stanga.Hipetrofie de cornet nazal inferior stanga.Va rog sa mi spuneti parerea dvs.vreau sa stiu mai multe păreri
Tin sa spun ca nu am nici un fel de durere..Nu am niciun simptom.
0
21-08-2018, ora 15:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
omul când nu are ce face..isi creaza probleme
faci un exercitiu de imaginatie.. DACA nu faceai CT.. era cazul de mers la ORL..???
Corect trimiterea la investiagtii o da doar un medic ORL daca e cazul.. in rest faci Radiatii inutile si dureri de cap inutile cu interpretarea
si Interpretarea unui CT deja facut se face de un medic ORL.. care vede si nasul pacientului..restul ce au mai zis radiologii sunt doar vorbe si presupuneri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •