hipertrofie cornete nazale- Rog pentru Dr. Flueraru

09-09-2012
dannafaith
Nu este medic/terapeut
dannafaith
Buna ziua,
Am probleme cu respiratia de ani de zile, am mereu un exces de secretie care se activeaza la cald si la rece si mi se tot infunda nasul pe cate o nara noaptea in functie de partea pe care dorm. Totul mi se trage de la faptul ca am fost dependenta de picaturi de nas- aprox 12 ani (olynth cel mai mult) De 2 ani am renuntat. Am fost si operata acum cativa ani de deviatie de sept, dar nu mi a rezolvat problema. Mi s a pus diagnosticul de hipertrofie al cornetelor nazale. Medicul care m a mai vazut in ultima vreme spune ca vede o imbunatatire si sa trag apa cu sare pe nas ca sa drenez excesul de secretie. Am urmat timp de 3 luni un tratament naturist cu extract de coacaze negre care cica dreneaza secretiile. Mi am luat perna de dormit care mi tine capul f sus, pt ca am inteles ca e importanta pozitia in somn. Mi am luat un umidificator de camera, care il folosesc noaptea ca sa evit aerul uscat. Am nopti cand nu mi se infunda si dorm ok, dar am nopti cand mi se infunda o data cam la 3 ore f tare cate o nara, apoi alta si mi se desfunda f greu dupa ce pun multa apa cu sare. Simt ca am incercat o multime de lucruri si tot nu scap de problema asta care ma supara. Am vazut ca dvoastra prescrieti Colargol sau protargol, sinupret 2 la 8 ore, tarosin 2 la 8 ore. Sa incerc si eu? Sau alt tratament? Sau sa fac o operatie la cornete? Multumesc, va rog da ti mi orice sfat
2 comentarii
0
09-09-2012, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este un tratament care ajuta in rinitele cronice.
dupa el o sa stii daca sa mai repeti sau sa mergi sa micsorezi cornetele cu radiofrecventa
0
14-11-2021, ora 04:08
Alina Petrescu
Nu este medic/terapeut
Alina Petrescu
Bună ziua, dle doctor am probleme de mult timp cu nasul, am fost operata de o deviație de sept și o sinuzita cronica în urma cu 15 ani. După operație a fost bine o perioada de câțiva ani.Da se pare ca probleme au apărut din nou, am observat o deteriorare a piramidei nazale, secreții albe vâscoase care le elimin f greu doar dacă folosesc spray nazal.Am avut în nenumărate rânduri sângerări nazale abundente la suflarea nasului mai puternic în general se întâmplă. Dar în ultima perioada am dureri de cap, dureri difuze în urechi, o usturime și sau uneori o mâncărime a urechilor, dureri în maxilar și în gat care nu sunt constatate. Și secreții albe vâscoase cu striuti gri închis spre negru.Am făcut o endoscopie nazala dar au spus ca totul e ok, ca am dureri din cauza unui nerv și mi-au dat o crema pt sângerările nazale fără nici o alta explicație. De-asemenea am o usturime a nasului pana în urechi care e ușoară și mi se lipesc nările. Am avut în ultima perioada senzatie de usturime a limbii și furnicături. Am fost la stomatolog ai spus ca e vorba de glosodimie.Nu știu ce sa mai cred. Ei spun ca nu am nimic dar eu am toate aceste simptome. Ce îmi recomandați va rog din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.