hipertrofie amigdala linguala

16-10-2010
mitas_sava
Nu este medic/terapeut
mitas_sava
buna seara!in urma cu un an am fost diagnosticat cu hipertrofie amigdala linguala si amigdale palatine cu prelungirea pediculata a amigdalei palatine dreapta si sindrom disfagic, as dori sa stiu ce inseamna acest diagnostic (cauze, tratament, etc)mentionez ca am luat tot felul de tratamente dar fara rezultat, tot simt ceva la baza limbii.
multumesc anticipat pentru orice sfat!
4 comentarii
0
17-10-2010, ora 18:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ace ahipertrofie poate sa fie legata de infectie locala sau de iritatie locala prin reflux gastroesofagian.
tratamentul difera de la caz la caz..
Esential este regimul alimentar strict fara bauturi acidulate, acru, fructe citrice.. care irita faringele si amigdalele
inhalatii si gargara cat mai des posibil.
Faceti cateva poze cu amigdalele si postatile pe mail
posibil sa trebuieasca reduse in volum cu Radiofrecventa
0
16-04-2013, ora 17:36
madimar1
Nu este medic/terapeut
madimar1
Buna seara!
In sfarsit gasesc o descriere a unor simptome exact ca ale mele, va rog spuneti-mi daca ati rezolvat problema si cum ati reusit! Mie dupa nenumarate controale si tratamente mi s-a propus sa le scot si nu-mi este f usor sa ma hotarasc.
Am uitat sa va spun ca toate analizele inflamatorii sunt bune. Multumesc, astept raspuns!
0
16-04-2013, ora 22:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. toate simptomele legate de faringite si amigdalite au legatura cu refluxul gastric
2 amigdalele pit fi scoase sau pot fi micsorate in volum cu laser sau radiofrecventa/ dupa caz/
0
17-04-2013, ora 14:05
madimar1
Nu este medic/terapeut
madimar1
Multumesc pt raspuns, inteleg ca nu am alta solutie decat una din aceste manevre!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.