hipertrofia mucoasei celulelor etmoidale

07-01-2011
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Buna ziua. De cateva zile datorita frigului ( cred eu) am senzatia de ceafa intepenita, presiune pe tample, ma doare capul cand il aplec( nu continuu ci intermitent), o senzatie de somn, oboseala. Mai nou insa ma ustura nasul cand respir, putin in gat si ceea ce ma intriga este ca din cand in cand apare un miros urat din nas. Nu am probleme cu dantura, nu am nasul infundat decat seara usor insa( nu necesita picaturi se desfunda la scimbarea pozitiei) nu fac febra.La inceputul anului trecut, cand am facut RMN pe rezultat este trecuta, , hipertrofia mucoasei celulelor etmoidale, , SI COLECTIE FLUIDA INCHISTATA IN COMPARTIMENTUL DREPT AL SINUSULUI SFENOIDAL. Nu am avut probleme pana acum (desi dupa RMN pare veche) Ce ma sfatuiti? Multumesc
4 comentarii
0
07-01-2011, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa monitorizati tensiunea arteriala de cateva ori pe zi.
sa faceti inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de uleiuri volatile de eucalipt + busuioc+ lamaie
spalaturi nazale cu acelas ceai
aromoterapie incamera
trebuie sa repetati consultul la ORL. si investigatiile daca e cazul
0
08-01-2011, ora 01:02
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Multumesc mult ptr raspuns si promtitudinea raspunsului ( ULUITOR- Dumnezeu sa va dea sanatate si putere de munca sa ajutati in continuare) Iertati-mi nedumerirea; ce legatura are cu HTA? intradevar am hta de ani buni, este tinuta sub control cu medicatie pe care o iau cu sfintenie( zilele astea a fost chiar micuta 110/115 cu 70/75)
Multumesc.
0
08-01-2011, ora 09:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in primul mesaj trimis de DVs.. sunt clare cateva simptome caracteristice unei dereglari de circulatie cerebrala ( posibil de la tensiunea mica.
trebuie sa refaceti consultul la Cardiolog.. pentru stabilirea corecta a tratam, entului.
un consult la neurologie
si un medic de familiecompetent care sa coreleze toate tratamentele in asa fel casa nu se bata cap in cap si sa nu strice mai mult decat sa ajute.
conteaza TOTUL., Regimul alimentar,. Kg,. modul de hidratare. modul de viata..
si tratamentele administrate.
trebuie sa cititi foarte atent toate prospectele medicamentelor care le administrati.
daca puteti ajunge la Pascani.. ne.ar trebui cateva ore bune sa lamurim unde defapt e cauza problemelor si care din simptome sunt secundare
Tensiunea si oboseala si durerile de cap.. sunt simptome a unei probleme posibil nedepistate
0
08-01-2011, ora 17:07
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Multumesc ptr raspuns, am sa va urmez pas cu pas indicatiile, refac controalele si cu permisiunea dvs voi tine legatura. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.