hipertonie musculara

22-01-2009
topda
Nu este medic/terapeut
topda
Baietelului meu in varsta de 5 luni si 2 sapt. i s-a pus diagnosticul de hipertonie musculara la membrele inferioare din simplul fapt ca atunci cand este ridicat in picioare are tendinta de a sta pe varful degetelor. In rest el se comporta perfect normal, are o mobilitate a membrelor f buna, le intinde si le flexeaza cu mare usurinta, se ajuta de ele pentru a se intoarce de pe o parte pe alta, se impinge in ele cand este pe burtica in incercarea de a ajunge la diverse obiecte sau jucarii, etc. Din cate stiu eu o hipertonie musculara se manifesta prin mobilitate redusa si chiar durere in momentul solicitarii membrelor, ceea ce nu este cazul la noi. Intrebarea mea este daca nu cumva este prea devreme pentru a avea un mers corect si o postura corecta, sau ma gandesc ca poate fi si o obisnuita gresita, o prima imagine gresita a ceea ce inseamna sa stea in picioare si spun acest lucru deoarece consider ca este vina noastra ca parinti. Explicatia este urmatoarea: noi niciodata nu l-am lasat sa se sprijine singur pe picioruse atunci cand il ridicam, ci il tineam suspendat si asta de frica sa nu pateasca ceva, sa nu ii fortam picioarele si coloana, de aceea cred ca mai degraba este vorba despre o obisnuita gresita. M-am dus cu gandul ca nu este vorba de nici o afectiune in momentul in care am mers la kinetoterapeut si acesta ne-a spus ca copilul are mobilitate buna si mai am o banuiala ca medicul neuropsihiatru infantil vrea sa-si faca un pacient dintr-un copil perfect sanatos. Rezultatul la EEG a iesit chiar f bun si cu toate acestea medicul vrea sa mergem la control (cabinet particular) dupa nicio luna de la prima vizita, el stiind ca copilul a facut o singura sedinta de kineto pana acum, deci.aici mie mi se pare ceva ciudat. Daca ar fi fost cu adevarat o problema eu zic ca ar avea ce vedea de abia dupa cel putin trei luni de kineto. Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns de specialitate si nu numai. Credeti ca poate fi si ceea ce eu am sesizat ?
1 comentarii
0
23-01-2009, ora 14:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul tau este normal, dupa pererea mea.Datorita imaturitatii nervoase, inca de la o luna sugarul are o hipertonie musculara generalizata, exagerata, in sensul ca exista o motilitate spontana activa a membrelor superioare si inferioare, normala la sugarul mic.Intre 4 si 6 luni sugarul nu trebuie sa faca sprijin pe picioruse ;el, in aceasta perioada, se intoarce de pe o parte pe alta[ de pe spate pe burta si invers] in pat, cu putin ajutor din partea parintelui care-l tine de brat, el invata sa apuce jucaria oferita, si poate sta in fundulet, ridicadu-l de maini, de pe spate in pozitie sezanda, putin timp, sprijinit intre perne.Intre 7 si 9 luni el se taraste dupa o jucarie impingandu-se cu picioarele, invata sa se ridice tinandu-se de marginea patului dupa o jucarie agatata mai sus, sa paseasca cu sprijin, cu ajutor, purtat de subsuori cu ambele maini, iar spre varsta de un an, purtat cu o singura mana.Tot in aceasta perioada copilul este tinut usor de ambele maini, in picioare, iar dupa ce isi gaseste echilibrul i se da drumul la maini cateva secunde.Deci dupa 7 luni copilul va face sprijin progresiv pe picioruse.Tasteaza pe google "reflexul Moro" si vei afla mai multe despre etapele dezvoltarii motorii la sugar.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.