hipertiroidism :(

06-07-2012
magdaomg
Nu este medic/terapeut
magdaomg
buna ziua...as mai vrea si eu cateva lamuriri..am hipertiroidism, am inceput tratamentul acum 3 sapatamani aproape.si cum a venit vara as vrea sa merg la mare, am inteles ca nu este indicata caldura.am doar 24 de ani
si nu pot lasa vara sa treaca fara un pic de distractie si plaja:(ce sfaturi imi dati|?cat este de grav daca merg la mare?multumesc
3 comentarii
0
07-07-2012, ora 09:44
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
probleme am si eu,
am fost la plaja, la mare PT. CA NU STIAM CA NU-I VOIE.

Astept SI eu raspunsul unei medic.
Multumim.
O zi racoroasa!
0
07-07-2012, ora 09:54
magdaomg
Nu este medic/terapeut
magdaomg
multumesc.da stiu ca trebuie sa ne ferim de caldura...mie una caldura imi face cam rau..mai ales cum sunt zilele astea de foc.. sper cand merg eu la mare in jur de 28 iulie sa nu mai fie cod portocaliu...daca tu ai fost la mare si nu ai patit nimic avand tot hipertiroidism este o veste buna pt mine.tu faci tratament tot cu thyrozol?multumesc...o zi frumoasa si sper sa ne raspunda si un medic
0
03-08-2012, ora 15:12
postelnicu
Nu este medic/terapeut
postelnicu
Buna ziua,
Am 24 ani si acum doi ani mai exact in septembrie 2010 am fost la control la endocrinologie si fara sa imi faca analize mi-a spus ca am hipertiroidie( eram slaba si aveam niste atacuri de panica din cauza lipsei mari de calciu si magneziu si stari de agitatie). Am facut tratament cam 4 luni cu tyrozol dupa care am facut un control la un medic in Austria care mi-a spus ca nu am nicio problema cu glanda si sa nu mai iau pastilele. Am intrerupt tratamentul prin februarie 2011 dar starile de agitatie, oboseala nefondata, dureri de cap, amorteli, ameteli, si zilnic slabiciune musculara nu au incetat nici acum. Mentionez ca la aproximativ o luna de cand am oprit tyrozolul am inceput ca iau in greutate si eram multumita, de la 45 kg ajunsesem prin mai-iunie la 50 la 1, 60 inaltime. Anul acesta prin martie am inceput sa slabesc iar si am ajuns acum la 45 kg. In urma cu doua saptamani mi-am facut analize si mi-a iesit TSH-ul bun. Pana ne raspunde un medic, va rog sa imi spuneti voi cum ati constatat ca aveti probleme cu tiroida, ce simptome aveti si daca sunt necesare si alte analize pentru un diagnostic corect sau e suficient TSH-ul. Va multumesc si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.