hipertiroidie

21-08-2011
muntean72
Nu este medic/terapeut
muntean72
Buna ziua. Am de vreo 15 ani hipertiroidie.Desi am fost la endocrinologi, la oftalmologi, la neurologi, nu mi-au depistat boala decit la vreo 3 ani de la aparitia simptomelor. Stari de panica, exolftalmie mare, tremuraturi etc. Am inceput sa iau Carbimazole, Fevarin si Frontin, dar de starile de panica si exolftalmie nu am scapat. Nu pot mrege singura pe strada, am atacuri de panica mai ales in locuri necunoscute si in aglomeratii, mereu am sentimentul ca trebuie sa mi se intimple ceva. Desi am citit ca avind aceasta boala slabesti, eu ma ingras, si simt nevoia sa maninc grasimi, paste, dulciuri. Analizele FT3, FT4, TSH, sunt acum in limite normale, dar nu stiu ce analize să mai fac şi ce să fac să slabesc. Carbimazole iau 10mg pe zi. Mai imi pun in ochi picaturi cu diclofenac. Mi-au spus că aş avea boala Bsedow Graves, dar nu am guşă. Mi-a crescut parcă şi numărul pe care-l purtam la pantofi. Am 55 de ani, şi nu ştiu să fi avut pe cineva în familie cu această boală. Poate mă ajutati cu nişte sfaturi, ce analize aş mai putea face şi ce aş putea face să slăbesc. La 1, 65 m, am 68 kg. Cind m-am îmbolnavit, aveam 50 de kg şi intr-un an m-am ingrăşat 20 de kg. Am slabit după ce am început să fac tratament, am ajuns la 63kg, dar iar le-am pus la loc. Si mă balonez infiorător.
Vă mulţumesc din inimă
1 comentarii
0
27-08-2011, ora 18:55
dyanna.s
Nu este medic/terapeut
dyanna.s
va rog frumos am nevoie de ajutor.am facut niste analize ptr hipertiroidie si am nevoie de o parere medicala : Anti-Tiroglobulina 53.08 4.11 Ul/ml, Anti-Tireopereoxidaza(TPO) 8356.6 12U/ml, T3 1.30 1.45-3.48pg/mL, T4 0.46 0.71-1.85 mg/mL, TSH 81.61 0.470-4.640 micro Ul/ml.ma puteti ajuta va rog frumos !!!!!!! va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.