hipertiroidie

14-03-2009
marag68
Nu este medic/terapeut
marag68
acum 2 ani am fost diagnosticata cu hipertiroidie datorita unei scaderi in greutate si a unui tremor la maini. Nu am facut nici un tratament deoarece imi doream sa slabesc. Am slabit cam 15-20 kg si continui sa slabesc fara sa mai vreau. Tremorul mainilor persista, chiar s-a accentuat. Am facut urmatoarele analize si am obtinut rezultatele:
hemoglobina 13.90g/dl, hematocrit 39.90%, nr.eritrocite 5.30 mil/ul, VEM 75.3fl, HEM 26.2pg, CHEM 34.8g/dl, RDW-CV13.5%, nr trombocite 391000.0/ul, VTM 11.20fL, Nr. leucocite 7150.0/ul, % neutrofile 29.0%, %eozinofile 2.5%, bazofile 0.1%, limfocite 51.6%, %monocite 16.8%, plasmocite absent, nr neutrofile 2070.0/ul, nr.eozinofile 180.0/ul, nr. bazofile 10.0/ul, nr. limfocite 3690.0/ul, nr monocite 1200.0/ul, VSH?1h 9.0mm, glucoza 115.10mg/dl, GPT(ALAT) 34.80U/l, GOT(ASAT) 39.30U/l, Colesterol total 130.00mg/dl, Trigliceride 79.00mg/dl, Uree 29.77 mg/dl, creatinina 0.65mg/dl, Densitate 1025, ph 5.0, leucocite negativ, nitriti negativ, proteine negativ, glucoza normal, corpi cetonici negativ, urobilinogen normal, bilirubina 1.0mg/dl, hematii negativ, culoare galben inchis, aspect limpede, sediment urinar-, TSH 0.011uU/ml, FT4 >100pmool/l.
Am senzatia ca nu pot inghiti bine, stare de oboseala si somnolenta, greturi. Ma simt foarte slabita. Uneori pentru cateva secunde simt ca mi se face rau ca am sa lesin. Ma incalzesc brusc si am senzatie de sete.Puteti sa-mi spuneti daca din punct de vedere analize este vreo problema si ce ar trebui sa fac de acum incolo sa-mi revin? Mentionez ca am 40 de ani
1 comentarii
0
14-03-2009, ora 13:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie neaparat sa mergi la endocrinologie pentru terapie.Este pentru prima data cand aud despre utilizarea unei boli atat de serioase pentru a atinge un deziderat estetic.Daca ai slabit atat de mult si ai o multime de simptome care e evident ca iti afecteaza viata de zi cu zi boala este in plina evolutie si-si face de cap cum vrea pana intr-o zi.Am sa-ti spun doar cateva dintre efectele excesului de hormoni tiroidieni.In primul rand este periculoasa actiunea asupra inimii ; sindromul hiperkinetic creat prin cresterea dinamicii circulatorii modifica tensiunea arteriala, poate da cardiopatie ischemica, aritmii, insuficienta cardiaca si chiar infarct de miocard.Pielea se modifica, apar zone hiperpigmentate [ nu esti vanata in jurul ochilor ?], se subtiaza unghiile si parul, se rup si cad.Se mai pot produce atrofii musculare, poti avea p[robleme nervoase [ nervozitate, labilitate emotionala, tremor etc.] si ai probleme legate si de viata intima.Si multe altele.Analizele sunt bune, doar hormonii tiroidieni si glicemia sunt modificate, in contextul bolii pe care o ai.Deci nu te bucura de scaderea in greutate, caci daca nu te tratezi hipertiroidia se va complica.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.