hipertensiune arteriala si sechele AVC

08-07-2010
ela d
Nu este medic/terapeut
ela d
Buna ziua,

Numele meu este Dobrinescu Mihaela, va scriu in numele tatalui meu (Nicolae) care a suferit in decursul a 10 ani doua accidente vasculare: primul in 3 august 1998, iar al doilea, in ianuarie 2008. Primul accident a fost ischemic, cel de-al doilea a fost hemoragic(hematomul de pe creier s-a retras complet, dar a lasat urme, in sensul ca partea aceea a creierului nu va mai fi cum a fost inaintea producerii accidentului). Problema neurologica s-a diminuat, ca urmare a tratamentului pe care l-a luat de-a lungul timpului. Actuala problema o constituie oscilatia inimii, brusca - potrivit scrisorii medicale, primite de la medicul cardiolog, diagnosticul este hipertensiune arteriala si sechele AVC. Tratamentul pe care il urmeaza tatal meu este urmatorul:
NEBILET (5 mg) - 1 cp/zi - dimineata
TERTENSIF (1.5 mg) - 1 cp/zi - dimineata
PRESTARIUM (10 mg) - 1 cp/zi - dimineata
NORVAX (5 mg) - 1 cp/zi - seara
BETASERC (24 mg) - 1 cp/zi - o jumatate dimineata, o jumatate seara
ASPENTER - 1 cp/zi - la pranz
Ca urmare a acestui tratament, tatal meu acuza ameteli foarte puternice, problemele de tensiune sunt permanente, face atacuri de panica. Pentru ca este foarte ametit, tatal meu refuza sa iasa afara, sa faca miscare. Ma intreb, oare ametelile sa fie generate, concomitent cu efectul tratamentului, si de faptul ca nu face miscare? Adica, daca de exemplu, ar iesi afara, sa mearga pur si simplu, cativa metri pe zi, circulatia sangelui ar fi mai buna?! S-ar oxigena mai bine sangele si implicit creierul si inima? Ar fi indicat sa renunte la cateva din medicamentele prescrise si sa faca, in acelasi timp, miscare? Va rog mult, dati-mi un sfat! Imi pare rau sa il vad ca se chinuie fizic si psihic! Ii pare rau cand vede ca alti oameni ies pe strada sa se plimbe si el nu poate. Va rog frumos, un sfat macar despre cum ar putea scapa de ametelile pe care le are. Va multumesc! Multa sanatate!
2 comentarii
0
16-08-2010, ora 20:35
romeoNica71
Nu este medic/terapeut
romeoNica71
Vezi cum sta cu calciu ionic
0
18-08-2010, ora 21:32
ela d
Nu este medic/terapeut
ela d
buna seara!
a facut ultimele analize; calcemia i-a iesit bine - nu stiu sigur daca se refera la calciul ionic, dar cert este ca nu are voie la pastile de calciu, ii este permis sa asimileze calciul decat din lactate, ori el nu mananca asa ceva; nu ii place, nici copil mic (bebelus) nu a suportat laptele; mai consuma branza proaspata inainte, dar acum nu mai vrea sa auda de nimic ce contine lapte. si atunci? ce e de facut?
va multumesc mult pentru raspuns!
numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.