hipertensiune arteriala

28-04-2014
popa octav
Nu este medic/terapeut
popa octav
buna ziua.am 26 ani, 1.75 cm inaltime si 85 kg si cred ca sufar de hipertensiune arteriala.ce analize de sange se fac mai exact pentru hipertensiunea arteriala?va multumesc anticipat

simptomele sunt: tinitus ascutit, dureri de cap de la frunte spre spatele capului, intepaturi in cap, aud inima cum imi bate in urechi, simt pulsatii in maini(ca si cum as vea o inima care bate in palme), am ochii cu vinisoare rosii iar care se amplifica noaptea(deci cand am ochii inchisi, se limpezesc dupa 10-15 min dupa ce ma trezesc)

am avut anul trecut colesterol 297, si sunt sedentar
2 comentarii
0
30-04-2014, ora 01:34
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In primul rand va recomand sa faceti un consult cardiologic.
Medicul cardiolog va va coordona investigatiile ulterioare.
Cum la tineri HTA este de obicei secundara si de cauza renala,
cred ca va va fi recomandat si un consult urologic si daca e nevoie si unul nefrologic.
Astept vesti de la dumneavoastra.
Cu stima:
dr Petre muresan
0
18-05-2014, ora 08:13
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
In primul rand v-as recomanda efectuarea investigatiilor uzuale- hemograma, teste renale, ionograma serica, glicemie, fractiuni ale colesterolului-. Intr-adevar problemele par a fi secundare hipertensiunii secundare.Insa cateva elemente in plus ar trebui mentionate. Din tot ce spuneti nu par a fi secundar renale, partea endocrina este obligatoriu de controlat, insemnand testele pentru depistarea unui posibil adenom suprarenalian (renina, aldosteron plasmatice, raport renina/aldosteron plasmatice, Na si K urinare, norepinefrinele plasmatice), precedate de o ecografie abdominala si/sau un CT abdominal cu contrast. Partea cu hipertensiunea renala in cazul dvs ar trebui sa fie asociata cu stenoza arterei/arterelor renale prin urmare caracterizata prin alterarea functiei renale in cazul terapiei cu inhibitori de enzime de conversie. ESENTIAL este insa daca aveti sau nu antecedente de HTA in familie. Conteaza cel mai mult, pentru ca in cazul in care aveti debutul hipertensiunii se poate instala cu o decada (10 ani) inaintea cazului din familie. De asemenea lucrurile trebuie privite global si nu doar prin valoarea hipertensiunii arteriale. Avand si valori crescute ale colesterolului si supraponderalitate riscul cardiovascular global-riscul de eveniment cardiovascular acut in urmatorii 5-10 ani este destul de crescut. Explorarile trebuie completate cu un ECG, o ecocardiografie si daca acestea sunt normale cu un test ECG de efort in vederea diagnosticului unei boli coronariene ischemice incipiente. Succes si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  • Hipertensiunea la femeile însărcinate crește riscul de obezitate la copii
  • Hipertensiunea arterială redefinită
  • Hipertensiunea - dieta ar putea fi mai eficientă decât medicamentele?
  •