hipertensiune arteriala, hematii si trombocite crescute

26-06-2014
marioara08
Nu este medic/terapeut
marioara08
am 22 de ani si am ajuns la capatul puterilor. acum 2 ani de zile mi sa spus ca e posibil sa am policitemia vera si am fost trimisa la hematologie. atunci am ignoratsfatul medicului si nu m-am dus. in aprilieanul acestaam fost la endocrine pentru a se confirma sau infirma diagnosticul de sindrom cushing si a fost infirmat. am hipertensiune arteriala de la varsta de 11 ani si nu a fost gasita cauza acesteia, problema nu e de la inima. inima este sanatoasa, am facut tratament cu enap 5 mg de atunci in continu. am achantosis nigricans, sindromul ovareloc polichistice si sunt o persoana mai plinuta.dupa endocrine am fost trimisa la fel la hematologie deoarece valorile hematiilor erau de 668 la fel cu diagnostic sub observatie de policitemia vera. ajunsa la hematologie medicul mia spus ca nici nu se pune problema de policitemia vera si sindrom mieloproliferactiv cronic tip trombocitemie esentiala pentru ca valoarea trombocitelor erau de asemenea marite. dupa o analiza moleculara acest diagnostic sa infirmat. mi sa spus ca ar trebui sa merg la cardiologie si inapoi la endocrine pentru a se gasi cauza deoarece nu apartine de ei. nu am fost intrebata o data la hematologie cum ma simt si cand am incercat sa spun ca lesin din ce in ce mai des, ca tremur mai mereu, adorm obosita si ma trezesc obosita, am palpitatii si tensiune oscilatorie mi sa spus sa merg la cardiologie. ajunsa la cardiologie mi sa spus ca e posibil sa am feocromocitom si ca trebuie sa fac niste analize de specialitate. am incercat sa explic medicului si iam si aratat ca in urma cu un an jumatate am facut un ct si suprarenalele erau normale nu era prezenta nici o tumoare. cu toate acestea mi sa spus sa refac o ecografie abdominala insistanduse pe suprarenale. mia fost schimbat enapul deoarece nu mai avea nici un efect asupra mea cu prestarium si nebilet. in urma cu 2 ani facusem o reactie alergica la algocalmin si paracetamol asa ca orice pastila noua luam trebuia sa merg la alergologie sa o testez. la testarea cutanata nu a iesit nimic in evidenta la testarea pe cale orala cu nebilet dupa ce am luat cele 4 sferturi de pastila am avut stare de lesin cu dureri foarte mari de cap in partea dreapta, tensiune marita cu palpitatii, vedere tulbure si apoi frisoane, ameteala a ramas inca 3 zile genunchii parca nu ma ascultau si mia ramas un gust in gura ca si cum as fi avut o infectie. alergologul mi-a spus ca nu sa produs o reactie alergica de la medicament ci una chimica. amigdalele nu le mai am, racita nu sunt insa in timpul internarii la alergologie au aparul niste ganglioni mariti la gat durerosi in exterior la miscare si palpare insa care nu ma deranjau la inghitit si mi sa spus ca am dormit rau sa ma dau cu diclac. acesti ganglioni odata cam la 2 3 luni apar sunt durerosi si apoi dispar. la analize nu a fost gasita nici o infectie. glanda tiroida este in regula, cea hipofiza la fel, la ct de acum un an si jumatate nu a iesit nimic, doar chisturi pe ovare. de la endocrinologie iau metformin (nu am diabet dar mi sa spus ca este bun in dereglarile hormonale) si spironolactona. mi sa spus ca ar fi bine sa merg la cluj pentru analize mai amanuntite la endocrinologie si hematologie deoarece in iasi de unde sunt eu nu sunt medici chiar atat buni iar acolo se lucreaza in echipa. totusi as dori sa aflu ce este cu mine deoarece medicii se bat cap in cap si o solutie nu imi gasesc iar starea mea fizica se deterioreaza. unde ar trebui sa merg si ce sa fac pentru ca sunt trimisa de la o specialitate la alta medicii dand din umeri. au fost multe diagnostice pana acum infirmate, multi siau dat cu presupusul insa nici unul nu a gasit o cauza precisa a hematiilor si trombocitelor marite si a hipertensiunii. inca ceva de mentionat, nu mananc gras sau mult, mananc multe legume si fructe, peste si carne de pui, si totusi slabesc foarte greu. va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici