hipertensiune + un vas spart la ochi

03-09-2008
carmenna
Nu este medic/terapeut
carmenna
Mama mea are tensiune marita, iar intr-o zi cred ca i s-a spart un vas de sange de la ochi. E rosie in interior. Vede incetosat. Credeti ca e grav?
Ce se poate face in cazul tensiunii mari. Ia tertensif dar de multe ori are probleme.
3 comentarii
0
03-09-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Trebuie evaluata de medicul de familie(analize, ekg) si modificat tratamentul, de obicei un singur antihipertensiv nu este suficient.tratamentul actual al hipertensiunii se face cu 2 sau ami multa antihipertensive in doze mai mici.Daca este necesar medicul de familie va va indruma la un cardiolog
0
04-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cred ca trebuie reevaluat tratamentul antihipertensiv, tratament care trebuie administrat zilnic, permanent; va recomand, pentru a stabili cauza vederii incetosate, si un consult oftalmologic care sa includa examinarea cristalinului, vitrosului( se poate evidentia o hemoragie vitreana), examenul fundului de ochi( pentru stadializarea hipertensiunii arteriale, eventual, evidentierea unei hemoragii retiniene); pentru hemoragia subconjunctivala(responsabila de culoarea rosie a conjunctivei descrisa de dumneavoastra) se recomanda Tarosin 3 cpr/ zi, 10 zile, Vitamina C1g 1cpr /zi, 10 zile;Daca in urma cosultului oftalmogic se evidentiaza si alte modificari, medicul examinator va decide si conduita terapeutica;numai bine
0
08-09-2008, ora 00:00
carmenna
Nu este medic/terapeut
carmenna
Multumesc pentru raspunsuri! Imi sunt de mare ajutor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.