hipertensiune?

28-02-2008
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
Buna ziua! De aproximativ 3 luni a inceput sa-mi creasca tensiunea valoarea ajungand chiar si la 150/80 mmHg, insotite de episoade de tahicardie (tahicardie fac destul de des, dar sunt usoare crizele si-mi revin aproape imediat fara sa iau un antiaritmic). medicul de familie si-a exprimat ingrijorarea spunandu-mi ca nu e normal pt. varsta mea(27 ani) sa am asemenea valori tensionale, drept pt care mi-a dat trimitere pentru cardiologie si poate reusesc sa fac si o ecocardiografie si un test de efort. mentionez ca nu am avut si nu am o perioada stresanta, nu consum sare aproape deloc, dieta e destul de saraca in grasimi. Testele hormonale sunt normale, Ca, de asemenea in limite normale, e drept am o tiroida hipervascularizata, dar medicul endocrinolog mi-a spus ca nu e nevoie decat de monitorizare periodica. Intr-adevar obosesc cam repede, dar poate e si perioada asta de iarna care mai slabeste organismul.. as dori totusi sa stiu ce s-ar putea evidentia la o ecocardiografie si un test de efort?
13 comentarii
0
02-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ecocardiografia poate determina daca inima este marita( putin probabil) iar testul de efort si electrocardiograma daca exista o ischemie (lipsa de oxigen a cordului), din nou, putin probabil.
De asemenea, fiind tanar, trebuie facuta o ecografie renala si sumar de urina pentru a vedea daca sunt cauze renale ale hipertensiunii. De asemenea, dozari ale hormonilor tiroidieni si ale AVM.
Daca se mentin valorile crescute ale TA in conditiile unei alimentatii fara sare si cofeina, trebuie inceput un tratament cu doze mici de beta-blocant, cum ar fi Nebivololul (Nebilet), betaxololul sau bisoprololul, care reduc si episoadele de tahicardie si tensiunea.
0
17-04-2008, ora 00:00
gigisan
Nu este medic/terapeut
gigisan
buna ziua...am 25 de ani, nu fumez, nu beau cafea si ma confrunt cu aceleasi probleme. am facut un holter de tensiune si s-a inregistrat pulseu de tensiune in momentele de panica si agitatie. in rest valorile erau aproape normale in sensul ca diastolica era mai tot timpul mare. Am un colesterol de 201 cu LDL de 140. Mi s-a administrat Nebilet cate jumatate de pastila dimineata si tensiunea a mai scazut.

In schimb in momentele de panica am o durere foarte mare in capul pieptului si nu dispare foarte usor. Mai ales daca ma aflu in trafic sau departe de o unitate de spital simt ca se amplifica si mai tare. Cu toate acestea in momentul crizei val tensiunii se pastreaza mici. Probabil de la Nebilet ?

E posibil sa fie durerea dinaintea infarctului ?
0
17-04-2008, ora 00:00
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
buna ziua. am facut si eu toate testele si din fericire in cazul meu sunt toate bune, si, drept urmare nu mi s-a tratament decat cu diuretice (Tertensif) si dieta hiposodata, hipocalorica (colesterolul putin marit). valorile tensionale mari si tahicardia sunt de cauza neurovegetativa (adica sunt mai emotiva), ceea ce inseamna ca e mai usor de controlat decat daca ar fi fost vorba de o cauza organica.
cat despre durerile tale precordiale, pot sa-ti spun cu certitudine ca sunt cauza unor atacuri de panica (pentru ca tabloul clinic al unui infarct e cu totul altul, chiar daca au in comun durerea toracica) si in timp o sa se rezolve, mai ales daca descoperi cauza acestor atacuri (cu ajutorul unui psihoterapeut).
sper ca am reusit sa-ti sfiu de ajutor.
0
23-10-2009, ora 20:10
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
De vreo patru zile ma durea in piept si aveam palpitatii. Marti aveam tensiunea 140/100. Azi s-au accentuat durerile in piept si palpitatiile. E drept ca sufar de carente de calciu si magneziu diagnosticate, sub limita. Dar, din pacate, am fost la urgente. Mi-au facut EKG si mi-au luat tensiunea! Era 180 cu 111! Mi-au dat un pumn de pastile, apoi dupa jumate de ora mi-au luat din nou tensiunea, era 150/100. Mi-au spus ca inima e sanatoasa, ca am tahicardie, dar nu e vorba de vreun pericol de infarct...

Mi-au prescris doua medicamente hipotensive plus distonocalm.
0
31-10-2009, ora 07:19
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Uneori, durerile in piept, cand nu apar la efort fizic intens si nu sunt insotite de modificari pe ECG, in schimb sunt insotite de lipsa de aer, palpitatii, senzatie de moarte iminenta indica un atac de panica. Acesta se datoreaza unei cresteri necontrolate a adrenalinei in conditii de stress sau chiar la stimuli obisnuiti.
0
31-10-2009, ora 07:22
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Riscul de infarct maxim apare dupa 40 de ani la persoane cu colesterolul mare, cu tensiunea marita in fiecare zi. In schimb, atacul de panica trebuie tratat pentru a nu duce la o tulburare de panica cronica, cu efecte cronice.
0
10-11-2009, ora 11:38
dutzu85
Nu este medic/terapeut
dutzu85
sufar de asa zisa "boala de halat alb", cand vad medicul sau cand vad in speciala paratul de luat tensiune care e dusmanul nr1 pt mine, imi creste tensiunea f mult de ex 17 cu 9 si totodata am tahicardie in jur de 100 d batai pe minut poate chiar mai mult, dar cand sunt acasa valoarea tensionala este cuprinsa intre 13 cu 8 si 12 cu 7 puls in jur de 70 de batai pe minut, am luat tratament cu nebilet dar mi a scazut pulsul la 50 de batai pe minut iar tensiunea era buna(normala), ce sfat imi puteti da pt ca am intrerupt tratamentul la recomandarea unui medic cardiolog, dar nu prea am incredere in ceea ce a sps ma gandesc poate la o emotie ceva in timp sa apara probleme, astept un sfat de la dvs.multa sanatate
0
13-11-2009, ora 18:32
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
din cate stiu, pt acest tip de hipertensiune nu se prescrie tratament, dovada ca ti-a scazut rau pulsul dupa ce ai luat. medicul cardiolog a stiut ce spune. daca ar fi observat modificari EKG sau ceva anormal la examenul fizic ti-ar fi prescris un tratament. hipertensiunea de halat alb poate in timp sa dezvolte hipertensiune insa nu e obligatoriu. multa sanatate.
0
13-11-2009, ora 19:37
dutzu85
Nu este medic/terapeut
dutzu85
e adevarat ce spui nu iau tratament, mai nou doctorul mi-a pus diagnosticul de tensiune hiperkinetica, am cautat pe net dar nu gasesc prea multe explicatii.multa sanatate
0
13-11-2009, ora 20:49
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
pai e acelasi lucru cu HTP de halat alb. adica e de cauza psihogena (emotii).
si eu sunt mai emotiva de felul meu si din cauza asta mi-o ia repede inima la goana si TA se ridica (nu la valori ingrijoratoare). mi s-a pus diagnosticul de sdr.cardiac hiperkinetic acum cativa ani, apoi de tahicardie sinusala si mi s-a spus sa iau propranolol numai cand fac crize. mai nou eram suspecta de HTA. (initial mi s-a spus ca am HTA de halat alb, iar apoi vazand ca TA era cam aceeasi si la doctori si acasa, s-au razgandit).
printr-o intamplare fericita, spun acum, am ajuns si la o doctorita psihiatra care mi-a spus ca toate manifestarile astea sunt pe fondul unor atacuri de panica (eu stiam ca am facut doar o data atac de panica cand am ramas blocata in lift in urma cu cativa ani). mi-a dat 6 luni trat cu coaxil care m-a ajutat fff mult. faceam f rar crize de tahicardie iar TA se normalizase!!! abia acum, de vreo 2 luni am inceput sa am iar crize de tahicardie dese, numai ca le suport mult, mult mai bine, iar la unele crize nici nu simt nevoia sa iau propranolol, iar TA e inca normala.
deci un ajutor de genul asta nu strica si chiar poate sa faca minuni. sanatate!
0
13-11-2009, ora 21:00
dutzu85
Nu este medic/terapeut
dutzu85
toate analizele care le am facut pana acum sunt bune, am facut si doppler totul e normal, dar cand vad aparatul de luat tensiune gata nimik nu mai e roz si as putea sa spun ca starea mea atunci se aseamana cu atacurile de panica de care spui tu, vreau sa te mai intreb daca am voie sa fac sport, sa alerg, mai ies la sf de saptamana cu prietenii la un fotbal.multumesc pt sfaturi diana.multa sanatate
0
13-11-2009, ora 21:05
ddiana
Nu este medic/terapeut
ddiana
sigur ca da! sportul e chiar binevenit. chiar daca la inceput TA o sa creasca putin, in timp se va normaliza. este cunoscut faptul ca sportivii au TA mica. ma bucur ca ti-am putut fi de folos. sanatate! numai bine!
0
13-11-2009, ora 21:10
dutzu85
Nu este medic/terapeut
dutzu85
ms, o seara frumoasa si numai bine.sanatate!pa.pa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  •