hipertensiune, tratament naturist?

22-03-2009
ALL
Nu este medic/terapeut
ALL
Buna ziua.Sunt barbat am 36 ani si de ceva vreme o hipertensiune.Am descoperit intimplator la un prieten care avea un aparat tip bratara.tensiunea este oscilantaintre150-180cu100-120, rareori si 130-85.pulsul 85-95..am observat ca, cu cit sunt mai odihnit tensiunea e mai mare.mentionez ca sunt o fire mai colerica si mai emotiva, da asta sunt si n-am ce face.Un prieten, medic, mi-a recomandat 0, 25captopril, dar efectul e de scurta durata cam 2-3 ore.Am incercat cu produse naturiste pe baza de extract de usturoi, visc, patrunjel dar culmea in loc sa scada mai tare crestea.Simptome nu prea am indiferent ca e 180/120sau130/85, doar citeodata dimineata ma trezesc obosit.As dori o schema de tratament si daca se poate cu produse naturiste.Multumesc
1 comentarii
0
22-03-2009, ora 19:58
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
tensiunea mica e de obicei mare (peste 100) la cei cu colesterolul crescut.Investigheaza-te nitel in directia asta si daca e asa, coboara-l
Cit despre tratament...poveste veche.SI lunga.Hipertensiunea nu se vindeca.Orice tratament ai lua, va trebui luat toata viata.Ea scade in timpul tratamnetului dar daca nu mai iei nimic dupa un timp va creste la loc.In cazul tau e bine sa asociezi la tratament si un calmant (distonocalm...extraveral...)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.