hiperhidroza - transpiratia excesiva

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Ma numesc Constantin si am o problema cu care ma lupt de mai bine de 20 de ani. Am o transpiratie excesiva localizata pe toata suprafata spatelui si pe partea dreapta a pieptului ( in rest zona palmelor, a talpilor nu transpir de loc). Aceasta problema o am de la varsta de 8 ani, cand in urma unui oreion ( nu sunt foarte sigur ca are vreo legatura cu transpiratia), am ramas cu aceasta transpiratie excesiva.
Acum lucrez intr-un mediu unde am contact cu clienti persoane importante, intr-un mediu unde trebuie sa ai o prezenta fizica impecabila si ma gandesc cu groaza ca vine vara si o sa trebuiasca sa apar in fata clientilor cu camasa, respectiv pantalonii uzi.
Am o mare rugaminte la d-voastra : sa ma ajutati cu ceva sfaturi pt diminuarea( macar) a acestei transpiratii excesive si sa-mi recomandati un medic care m-ar putea vindeca de acest " handicap".
5 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Raspunsul D-nei Profesor Anca Zbranca, Medic Primar Dermato-Venerologie
-
"-Singura substanta care inlatura pe o perioada de sase luni transpiratia este toxina botulinica.medicamentul care contine aceasta substanta se elibereaza numai in cabinete avizate, se injecteaza numai de medici cu aceasta competenta, dar, are utilizare restrictionata pe zone, deoarece poate produce si o "relaxare"pina la pareza a muschilor din zona injectata.pina acum medicametul este folosit in hiperhidroza axilara, inghinala, a palmelor si talpilor.Pacientul trebuie vazut in unul din aceste cabinete..la Iasi de exemplu se face numai la noi la cabinet.Pacientul trebuie sa fie prezent la o consultatie pentru a i se explica totul, inclusiv pretul care este departe de a fi neglijabil si care trebuie luat in considerare dat fiind faptul ca trebuie repetat ani de-a rindul de doua ori pe an..!! -- "

PS gasiti informatii despre cabinetul d-nei dr. pe site
0
28-09-2009, ora 21:56
nicol2000
Nu este medic/terapeut
nicol2000
buna , am si eu o problema de genul acesta, transpir foarte mult la subrat chiar daca este vara sau iarna.Am incercat toate deodorantele si nu stiu ce sa mai fac, , , , , , am aflat de aceasta solutie cu injectare de toxina botulinica si as vrea sa stiu cam cat ar costa aceasta solutie, , , Multumesc
0
19-02-2010, ora 23:46
eu_stefan
Nu este medic/terapeut
eu_stefan
buna, si eu sufar de acesta boala la main.. de vreo 5 ani.. ma poate ajuta si pe mine cineva.. informatii despre tratamente..? fara indoiala face parte dintre cele mai jenante boli, practic te exclude din societate, stai in casa si iti plangi de mila.. nu poti da mana cu nimeni.. nu poti pune mana pe nimic.. asa ca ajutati-ma va rog cu niste tratamente.. niste sfaturi.. medicamente capsule.. injectii.. tot ce stiti.. si in felul asta mai ajutam si pe altii.. eu nu va recomand nimic.. pentru ca ar fi inutil.. cel putin ce am folosit pana acum.. nici macar o ameliorare.. (apaxil, maxim, protesud si altele) nu au dat rezultate deloc.. inafara de tratamentul chirurgical stiti ceva ? raspunde ti va rog.. sunt disperat.. spurcata boala.. si am inteles ca pentru tratamentul chirurgical, se poate doar la bucuresti.. asta e romania.. sanatate multa la cine o fura si o conduce fara cap. ms.. astept raspuns.. e cam urgent. :(
0
10-03-2012, ora 00:57
miky85
Nu este medic/terapeut
miky85
si eu am avut ceasta problema ani de zile si ma gandeam ca nu o sa mai scap niciodata de ea. Transpiram foarte mult la axila, cumparatul hainelor era o adevarata problema pentru mine, nu puteam purta camasi sau bluze strimte, colorate. Sora mea care are aceeasi problema a descoperit un antiperspirant/tratament care a fost miraculos.
Ma gandeam sa imi fac operatie cu toxina botulinica dar e destul de scumpa si efectul dureaza cam 6 luni. De cand folosesc acest produs viata mea s-a schimbat complet, pot purta orice gen de bluza si problema transpiratiei a disparut complet. Produsul se numeste Perspirex si poate fii comandat dupa ocazii.ro costa 55ron dar dureaza 3 luni, in cazul meu mai mult pentru ca deja il folosesc de cateva luni si nu trebuie sa aplic decat o data pe saptamana.
il recomand din toata inima si sunt sigura va ajute si pe voi
http://www.okazii.ro/catalog/66484911/perspirex-roll-on-25-ml-antiperspirant.html
0
05-10-2016, ora 21:01
Betys
Nu este medic/terapeut
Betys
Buna seara!
Am 40 de ani si niste simptome pentru care nu mi s-a pus niciun diagnostic.
De dimineata, la scurt timp dupa trezire, incep sa-mi transpire talpile, apoi palmele si axilele.
Sunt nevoita sa port sosete mereu, iar daca peste zi le dau jos, se umezesc instantaneu talpile si palmele.De cand ma pregatesc sa plec de acasa si pana ma intorc este un calvar. Mi-am schimbat locul de munca, profilul, am urmat tratamente homeopate si naturiste, anxiolitice, pentru emotivitate, relaxarea sistemului nervos, deoarece am banuit o distonie neuro-vegetativa.
Am folosit cam toate antiperspirantele din comert, inca mi-am mai preparat si acasa, bai cu ceaiuri, etc. Am facut un test de biorezonanta, si mi s-a spus ca glanda pineala nu functioneaza corect, ea fiind influentata de lumina si intuneric, iar eu noaptea nu transpir deloc.
As vrea sa stiu daca existra un tratament sau ce analize ar trebui sa fac, sa aflu cauza acestei probleme.
Va multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •