hiperandrogie adrenala sdr androgenital non clasic

15-06-2012
eris
Nu este medic/terapeut
eris
Buna ziua,
Doresc sa va cer sfatul cu privire la recomandarea medicului la care am fost, deoarece sunt extrem de confuza.
Endocrinologul mi-a recomandat Dexamethasone tablete 0, 5mg(se gaseate in strainatate) impreuna cu anticonceptionalele Diane-35 pentru a trata un hirsutism mediu insa in prospectul medicamentului Dexamethasone este trecut ca efect secundar posibil hirsutismul.
Totodata, la diagnostic medicul a scris hiperandrogie adrenala sdr androgenital non clasic. Valoarea testosteronului este 1, 84 ng/ml (normal femei 0, 2-1, 2) iar DHEA-S este 5, 7mcg/ml (normal femei 0, 9-3, 6).
As mai avea o nelamurire: lipsa cortizolului sau excesul acestui hormon provoaca hirsutism?
Va multumesc!
3 comentarii
0
15-06-2012, ora 19:55
eris
Nu este medic/terapeut
eris
Ma scuzati, este vorba de hiperandrogenie adrenala sdr ADRENOGENITAL(nu androgenital) non-clasic
0
18-06-2012, ora 10:14
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Excesul de hormoni androgeni provoaca hirsutism. Urmati sfatul medicului endocrinolog care va trateaza.
0
25-06-2012, ora 18:50
eris
Nu este medic/terapeut
eris
Va multumesc pentru raspuns. Am luat legatura cu endocrinologul respectiv si m-a asigurat ca sansele medicamentului Dexamethasone de a provoca hirsutism sunt infime, tinandu-se cont si de gramajul administrat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.