Copil de 10 luni...bronsiolita acuta, anemie, diaree

16-04-2013
Mirela Adriana
Nu este medic/terapeut
Mirela Adriana
buna ziua, va rog sa imi spuneti ce se intampla cu baietelul meu de 10 luni si jumatate, 10 kg, prima problema am a aparut la 8luni si jumatate cand a facut o bronsiolita foarte urata as spune eu si am avut un tratament pt 7 zile cu c-fort, genta, aerosoli cu flixotide si dexa, a trecut, dupa terminarea tratamentului, pediatru ne a recomandat 3 luni singulair 4mg. Din propria initiativa i am facut hemoleucograma in care valorile modificate sunt wbc 5.80 interv 6.o-18, 8; gran (cu diez) 1.10 int 1.8-7.8; lymph%74 int 20.0-40; gran%18.50 int 50-70 ; hgb 8.7 int 9.4-18, 8; mcv 67, 90 int 70-120; mch 20, 10 int 22-37; rdw-cv16, 70 int11.6-14, 6, in rest se afla sub valori normale, precizez ca au fost facute la 2 saptamani dupa tratamentul mai sus mentionat. V as ruga sa-mi explicati ce inseamna de ce sunt toate astea modificate ce are bebelusul meu? am fost cu ele la medicul de familie si mi a spus ca e anemie pt ca pana la 6 luni jumate a fost alimentat doar la san, si apoi am inceput diversificarea fara un apor suplimentar de fier. Dupa aceste analize mi a recomandat fier hausman 5pic/zi/3luni; vit C 9 pic/10zile/3luni; gluconat de calciu 5ml//zi/3luni; aerius / 2, 5zi/10zile/3luni si singulair 3luni.. Asa am si facut am respectat intocmai ce mi sa spus doar ca dupa 2 sapamani a aparut o diaree urata(5 scaune/zi cand apoasa cand mai legata, cu miros intepator) fara sa ii schimb ceva in alimentatie asa din senin nu stiu ce sa mai spun, am fost la medic, ne a prescris 3 fiole de colistin de100o si inca 3 zile ampicilina pe cale bucala pastiluta de 250la 8 ore. Copilul s a legat la burtica dupa prima injectie, dar uimire dupa 2 zile de la terminarea injectabilului diareea a aparut cu toate ca se afla sub regim alimentar si sub antibiotic. Nu stiu ce are sunt disperata mie frica cand il vad ca face scaun, poate fi de la fier ? sau de la singulair? le intrerup ? ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc anticipat
6 comentarii
0
16-04-2013, ora 12:30
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Cauzele diareei pot fi numeroase iar in situatia descrisa m-as gandi la o cauza virala sau un dismicrobism intestinal. Si preparatele de fier administrate oral pot provoca diaree.Frecvent cauza diareei ramane necunoscuta chiar daca se efectueaza analize din scaun.
Acum trebuie sa intrerupeti neaparat preparatul de fier. Singulair puteti sa-i admimnistrati in continuare.
Nu ati mentionat cu ce alimentati sugarul in prezent si cu ce era alimentat inainte de imbolnavire. Dupa ce imi veti comunica datele solicitate privitoare la alimentatie voi reveni cu un comentariu.
0
16-04-2013, ora 13:22
Mirela Adriana
Nu este medic/terapeut
Mirela Adriana
Multumesc D-na Doctor, de astazi am intrerupt fierul. De obicei si chiar saptamana trecuta cand a inceput episodul diareic, bebe are dimineata la ora 6 o masa de san, la ora 10 mar copt sau banana, avocado mango cu branzica, la ora 14 cereale nestle cu ceai sau galbenus de ou, la ora 18 ciorbita de pui (ca pt oameni mari), si nou pt el inainte de diaree au fost chiftelute din stevie si brocoli (cu toate ca au fost introduse dar sub alta forma), si o fideluta cu legume pt prima data ultima masa la culcare ora max.22 san. Dupa parerea dvs. ce ar trebui administrat in cazul dismicrobism intestinal ?m am gandit ca ar avea giardia? eu ii administrez debridad, eubiotic, enterol. Si mai am o mare rugaminte vis-a -vis de analizele mentionate in primul mesaj, ce parere aveti despre copilul meu, considerati ca ar avea ceva probleme ? care ar fi acelea si ce trebuie sa fac? Va rog din suflet sa ma indrumati.
0
16-04-2013, ora 13:51
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Multumesc pentru informatii. Va felicit pentru alimentatia diversificata pe care o administrati copilului. Am o singura nedumerire: carne ii administrati?
In perioada de diaree puteti mentine mesele de lapte de mama dar in rest are nevoie de dieta: orez fiert, morcovi fierti, branza dulce, ceai menta+ glucoza, etc. Nu supe sau ciorbe de carne pana la normalizarea tranzitului.
Dismicrobismul intestinal il combateti deja administrand Enterol in alternanata cu Eubiotic.
Sunt de acord si cu Debridatul daca influienteaza pozitiv diareea. Daca scaunele sunt tot moi in pofida dietei (descrisa mai sus) puteti interveni cu Smecta sau Hidrasec.
Se pot face investigatii din scaun iar in caz de diaree trenanta sugerez: ex. coproparazitologic, proba de digestie; pt. infectii virale se poate solicita antigen Rotavirus (daca nu este vaccinat complet anti Rotavirus - vaccin optional)sau/si Adenovirus.
Multa sanatate!
0
16-04-2013, ora 14:07
Mirela Adriana
Nu este medic/terapeut
Mirela Adriana
Multumesc pentru apreciere, da in alimentatie are carnita de pui si ficatel de pui.
0
25-05-2013, ora 15:57
Mirela Adriana
Nu este medic/terapeut
Mirela Adriana
buna ziua, am o mica problema va rog sa ma ajutati, baietelului meu ii curge nasul de 3 zile, il curat cu batistuta bebelusului mucisorii erau ca o spuma alba dar gelatinosi, astazi dimineata culoarea s-a schimbat in verzuie ca pot sa fac ce sa-i administrez ? am aparat de aerosoli, mentionez ca nu stranuta nu tuseste nimic altceva, astept raspunsul dvs, va multumesc anticipat.
0
25-05-2013, ora 16:37
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Puteti administra in aerosoli cate 0, 5 ml ACC (Fluimucil) + 2 ml ser fiziologic de 3 ori/zi. Nazal puteti administra Vibrocil. Multa snatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Descoperirea virusului ce determină sindromul diareic la copil
  •