hiperaciditate gastrica indelungata

01-07-2013
dina_mitrofan
Nu este medic/terapeut
dina_mitrofan
timp de 8 luni sufar de aciditate gastrica permanenta.. am mers la diferiti medici si am primit un sir de medicamente care nu mi-au ajutat deloc. Recent am facut o ecografie generala a organelor interne unde mi s-au depistat mai multe probleme : nodula glandei teroide pe dreapta, formatiune solida a glandei mamare pe stinga posibil fibroadenom BI-RADS3, schimbari difuze in parenchimul pancreasului si miom uterin nodular asociat cu adenomioza uterina.. am facut gastroscopia cu biopsie unde mi s-a depistat gastropatie hemoragica, reflux biliar duadeno-gastral si esofagita de reflux gradul I.. plus testul la helicobacter pylori fost pozitiv. am primit tratament timp de 10 zile continuind alte 3 sapt cu Lanzoprazol.. Aciditatea in cavitatea bucala continua sa fie prezenta, dupa tratament n-am observat nici o schimbare. POsibil sa fie o problema la pancreas? deja nu mai stiu unde sa ma adresez.. va rog ajutati-ma...
10 comentarii
0
01-07-2013, ora 21:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
-Fa-ti testul de depistare a Helicobacter din scaun sa vezi daca a disparut. In sange, pot ramane anticorpii mult timp si sa iasa fals pozitiv.
-Pentru refluxul bilei in stomac nu orice antiacid este bun, aciditatea bilei este mult mai mare decat cea clasica a stomacului. Deci, iti trebuie ceva adecvat, de genul venter. Gastroenterologul tau, in afara de terapia cu antibiotic pentru HP, ce altceva ti-a mai recomandat? Oricum, cat timp este HP prezent, nu vei scapa de hiperaciditate si de toate neplacerile gastrice. Poti folosi si probiotice sa-ti refaci/protejezi intestinele, ajuta extraordinar in tot ceea ce inseamna digestia. Foloseste cele gen acidophilus+fos, sunt mai complexe.

-Pentru pancreas poti face test din sange: lipaze, amilaze. Dar daca la eco a iesit ceva anormal nu trebuie sa amani decizia de tratament sau investigatii suplimentare date de gastroenterolog!

-Nodulul la glanda tiroida poate fi inofensiv daca este mic, nevascularizat si nu ti-a spus endocrinologul ca tb facut ceva. E de urmarit la jumatate de an, tot ecografic; Poti face din sange si TSH, T3, T4.

-ca sa fii sigura de ce natura este nodulul la san, poti face si o termografie sau sonoelastografie. Daca nu e vascularizat, nu trebuie sa intri in panica, dar endocrinologul/senologul sau ginecologul iti poate da tratament cu unguent, vit E sau ce mai considera. Dar nu uita sa spui de problema de la uter, sa nu influenteze negativ!

Deci: ai de concretizat vizite la ginecolog, endocrinolog si mai ales gastroenterolog! La fiecare in parte trebuie sa spui, in caz ca ti se da tratemtn, si de celelalte probleme. Ai grija cu medicatia orala, sa nu iti creeze probleme stomacale!
Exista rezolvari pentru problemele tale, dar trebuie perseverenta si precizie in investigatii ca sa stii ce e de facut. Un medic de familie te-ar putea orienta si supraveghea pana iti rezolvi problemele.

Sanatate!
0
01-07-2013, ora 22:48
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Rezolvarea problemei este destul de simpla : regim vegetal de cruditati in cat mai mare masura plus 2-3 lingurite de bicarbonat /zi ! Renuntati la cafea, tutun, prajeli de orice fel si grasimi animale si in 2-3 saptamani va veti simti alt om !

;)
0
01-07-2013, ora 22:57
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, cruditati pe stomac hemoragic este atat de potrivit incat poti ajunge in spital in 3 zile! Tot ce e exagerat, , , , e exagerat. Dieta amintita de tine ste buna, dar nu se potriveste in orice situatie. Mai ales una de acest gen. Dupa ce rezolva problemele stringente sigur i-ar face bine o dieta naturista, dar pana atunci un mar crud sau o ceapa inseamna un cutit in rana la propriu.
0
01-07-2013, ora 23:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca exista sangerari atunci trebuie baut ceai de sunatoare plus galbenele timp de 3 saptamani, cate o supa de chimen cu morcovei, dovlecel gatit etc !
Fara fructe necoapte, ceapa si usturoi bulbi - doar frunze verzi !

;)
0
02-07-2013, ora 20:05
dina_mitrofan
Nu este medic/terapeut
dina_mitrofan
multumesc mult ca ati fost receptivi la mesajul meu.. medicul endocrinolog mi-a indicat o dieta, mai degraba mi-a dat lista de alimente ce nu trebuie sa le folosesc.. incerc din rasputeri sa consum doar fructe bine coapte.. acum ca este sezonul lor.. regimul vegetal de cruditati nu as spune ca este cea mai buna idee.. rosiile, usturoiul, ceapa si multe alte legume mi s-au interzis categoric. senzatia de acru in cavitatea bucala ma irita deja.. mi-e frica sa nu mi se rameasca esofagul si sa nu pot nici minca..
0
02-07-2013, ora 20:25
dina_mitrofan
Nu este medic/terapeut
dina_mitrofan
pentru HP inafara de antibiotic mi s-a indicat lansoprazol (lansoprol).. dupa 5 zile de antibiotic am primit alte 5 zile Clarithromicini (fromilid) si Metronidazol (flagyl). Lacidofil WM pe 10 zile.. dupa 10 zile continui cu Lansoprazol timp de 3-4 sapt.. Nu vad absolut nici un rezultat..
0
02-07-2013, ora 20:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ma intreb cand o sa inteleaga gastroenterologii de la noi ca HP specifica zonei noastre (care are un pic de specificitate, , , ) a devenit imuna la metronidazol, , ,
In orice caz, decent este sa fi fost informata ca in 80% din cazuri, tratamentele nu prea au randament. Adica nici dupa 2-3 cure cu schemele de antibiotic sa nu ai rezultatele dorite. Ideal ar fi sa scada spre 1, 0 incat sa nu mai dea simptome si sa iei cateva luni doar antiacidul potrivit. Oricum HP in cantitate mica este normala in stomac, iar in esofac se pare ca are chiar efecte foarte pozitive.
Nu uita sa iei probiotice, de la atatea antibiotice si aciditate o sa ti se perturbe flora intestinala.
Ramane sa tii dieta cateva luni, sa iei antiacide si sa incerci naturiste gen mastig gum pentru HP (in multe cazuri a avut rezultate foarte bune.) Si, mai ales, sa intrebi medicul cum sa ai grija sa nu cumva sa evolueze punctele hemoragice! Urmareste atent scaunul, daca e spre negru e urgenta!
0
02-07-2013, ora 22:31
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pentru senzatia de acru incepeti cat mai repede adiministrarea de bicarbonat ca atare sau diluat, 3 lingurite/zi ! Obisnuiti-va sa purtati la dv un plic de bicarbonat cu care fie va spalati pe dinti fie va clatiti gura peste zi de cate ori simtiti acea senzatie de acru - acreala este o aciditate diluata, iar bicarbonatul este cel mai ieftin si eficient antiacid ! ;)

Interesati-va pe net (youtube) si cititi cartea dr Robert Young despre dieta sa alcalina ! El spune ca toate bolile, inclusiv cresterea in greutate sunt provocate de alimentatia moderna care provoaca hiperaciditate la toate nivelurile in organism !
0
02-07-2013, ora 23:41
dina_mitrofan
Nu este medic/terapeut
dina_mitrofan
bicarbonatul de sodiu il administrez nediluat sau diluat in apa cite o lingurita pe zi? asa sa inteleg?
0
03-07-2013, ora 01:12
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este vorba de 3 lingurite /zi, una iau eu asa preventiv ! Se poate lua diluat in apa sau ceai sau direct cu lingurita si inghitit cu putina apa ! Daca simtit ca aveti probleme pe esofag e bine sa-l diluati putin ca sa ajunga in contact cu toate mucoasele ! De asemenea sa-l folositi zilnic pt spalat pe dinti si clatit gura peste zi !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Arsurile stomacale - cauze, diagnostic, tratament și sfaturi utile
  • CamAPS FX, aplicația de mobil care poate juca rolul unui pancreas artificial, ajutând în special copiii foarte mici cu diabet de tip 1
  •