hifu sau termoliza prin radiofrecventa pentru fibrom uterin

04-09-2015
aurora56
Nu este medic/terapeut
aurora56
Ma numesc Aurora, din Tulcea, am 46 ani si am dignosticul fibrom uterin.In 20 august 2015 ecografia era astfel: AFV 91/55, endometru -7 mm, ovare dimensiuni si structura normale, miometru neomogen cu MF intramural ant -32 mm si intramural fundic posterior MF 47/39 mm.
Din luna mai 2015 am inceput sa am sangerari mari la ciclu cu chiaguri fiindu-mi tot mai greu sa lucrez in conditiile in care schimbam chiar un tampon la 1-2 ore in ultima perioada.Aceste sangerari ma lasau fara vlaga.Medicul mi-a dat tratament cu fier si acid folic si picaturi naturiste 1 luna, apoi tratament cu fier si picaturi de tamarix, iar ginecologul de la PROSANA mi-a dat pentru sangerari tratament hemostatic cu fitomenadiol, etamsilat, adrenostazin (4 zile) dar care mi-au redus sangerarea a 3 a zi seara si a 4 a zi seara si apoi pana la a 6 a zi am mai avut cate putin.Cei 2 medici ginecologi care m-au consultat mi-au recomandat histerectomie totala cu care nu sunt de accord deoarece stiu urmarile si mai mult, am o retinere legata de anestezia generala.As dori sa stiu daca cineva a incercat metoda hifu pentru ca mi se pare cea mai putin invaziva sau termoliza (mioliza)prin radiofrecventa (gynecoland).
1 comentarii
0
09-12-2018, ora 20:15
Dori02
Nu este medic/terapeut
Dori02
Cum ai rezolvat problema fibromului in cele din urma?..ceva asemanator am si eu..multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Substanțe chimice regăsite în produse comune de consum pot crește riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •