Hidrosadenita de 8 ani. Recomandari

18-04-2007
nica alina
Nu este medic/terapeut
nica alina
va rog ajutatima am aceasta boala de 8 ani am facut operatii tot ce sa putut si nu ma pot vindeca va rog spunetimi ce sa mai fac.am si un bebe de 7 luni si nu il pot lua in brate de dureri mari ca sa facut carne vie la subrat amindoua maini.va multumesc mult
36 comentarii 12 Înainte ›
0
22-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Draga mamica, nu pot decat sa te sfatuiesc sa mergi la dermatolog pentru a incepe un tratament cat mai repede. In functie de aspectul leziunilor ti se va indica cea mai potrivita varianta terapeutica. Curaj si mult succes!
0
24-04-2007, ora 00:00
nica alina
Nu este medic/terapeut
nica alina
domnul doctor am fost la toti dermatologii din buzau si mi-au recomandat operatie si vaccinul stafilococic am urmat toate instructiunile si nici un rezultat am 4 operatii si apare mereu
0
25-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Din pacate aceasta boala poate avea recurente- adica sa reapara. In acest moment, din ce ai descris tu, este posibil sa fie nevoie de o noua interventie chirurgicala. Daca se efectueaza o excizie larga, riscul de recurente este scazut. In afara de operatie se pot indica si anumite medicamente care sa controleze evolutia pe termen lung. Trebuie sa discuti din nou cu un medic si sa analizati variantele de tratament (imi pare rau pt tine, esti intr-o situatie delicata avand un bebe dar inca o data iti spun curaj si multa sanatate bebeblusului!)
0
27-04-2007, ora 00:00
nica alina
Nu este medic/terapeut
nica alina
va multumesc domnule doctor vad ca nu am nici o sansa la bz mi-a zis sa incerc cu plante ca ei nu mai stiu ce sa faca
0
29-04-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Nu se pune problema ca nu ai nicio sansa! Exista anumite boli care evolueaza cronic dar care pot fi controlate prin tratament, in anumite situatii fiind nevoie ca acesta sa se faca pe termen lung. Exista deci variante. In acest moment ar trebui sa mergi din nou la medic (daca inca nu ai ajuns) pentru a trata problema acuta.
Da-mi voie sa te mai corectez intr-o privinta, sunt DNA si nu DL doctor.
0
21-06-2007, ora 00:00
padeea
Nu este medic/terapeut
padeea
am si eu aceeasi problema k a d-vostra, , , , , am 20 de ani si d 2 ani am aceeasi problema, , , , , , , , , , , , acum mi-a reaparut si mi s-a recomandat sa iau un antiinflamator-chetonal si un antibiotic, , , , , p cat am inteles trebuie recoltate probe biologice pentru stabilirea stafilococului-ambiograma, , , , , , si am auzit k trebuie facut Antivaccinul timp de 2 luni se 2 ori pe saptamana,
0
22-06-2007, ora 00:00
nica alina
Nu este medic/terapeut
nica alina
iti multumesc ce antibiotic ti-a dat sa iei?
daca imi poti spune si mie
0
16-02-2008, ora 00:00
razvanito
Nu este medic/terapeut
razvanito
Stiu raspunsul! Am avut si eu de 4 ori. Primele 2 le-am operat, fiindca nu mi-a trecut prin cap sa ma duc la dermatolog. Mie imi apareau de la deodorant stick, de care nu voi mai folosi niciodata. Cand in sfarsit am ajuns la darmatolog, dupa operatii, antibiotice scumpe (augmentin, etc), omul mi-a recomandat antibioticul DOXICICLINA (5 lei)si un spray OXIMED(8 lei). A functionat perfect la al 3-lea, iar la al 4-ulea, m-am tratat singur cu aceste produse, fara sa mai trec pe la dermatolog, ci doar pe la medicul de familie pentru reteta.
0
16-04-2008, ora 00:00
ancutza_21
Nu este medic/terapeut
ancutza_21
Buna ziua ! Am avut si eu acum 1 an de zile 3 la axila stanga care s-au vindecat intr-o sapataman.Am fost la chirurgie atunci si zilnic mergeam la schimbat pansamentul. acum mi-a aparut iar la axila dreapta insa am fost la un Prof Doct Dermatolog care mi-a facut o incizie (daca este crect spus)care ma durut foarte tare, iar din acel loc nu a iesit decat foarte putin. Mentionez ca si acum dupa cateva zile in care iau antibiotic si Kanamicina (date de doctor ) nu vad nici un rezultat..totul este la fel ca inainte. Va rog mult de tot ce ma sfatuiti sa fac? Doctorul mi-a zis sa astept ca intr-o sapt va iesi infectia pe acolo pe unde ma incizat insa.. nu prea am mare incredere :(
0
13-06-2008, ora 00:00
dutza_21
Nu este medic/terapeut
dutza_21
Buna ziua! Si eu am aceeasi problema! am 21 de ani si mi-a aparut prima data acum 4 ani la axila stanga. mi s-a facut o incizie si nu am mai avut nici o problema pana acum un an, cand mi-a aparut din nou tot la axila stanga si de atunci am fost incizata de 5 ori. acum sunt si mai ingrijorata, deoarece am impresia ca mi-a aparut un mic nodul si in zona genitala. medicul meu chirurg mi-a spus ca nu prea am ce sa fac.
0
14-06-2008, ora 00:00
ancutza_21
Nu este medic/terapeut
ancutza_21
unde am fost prima data ma cauterizat doctorul ala idiot si simteam ca lesin de durere. anestezia nici nu-si facuse efectule..iar a doua zi mi sa infectat! norocul meu a fost ca, cunosc un doctor foarte bun chirurg si ma scapat fara pic de durere de asa ceva insa la 1 luna dupa mi-a aparut si mie un ganglion inghinal asa cum zice dutza_21(adica acum 1-2 sapt) Am fost la ginecologie si de 1 sapt fac tratament cu injectii foarte dureroase si niste ovule iar ganglionul a disparut..probabil este vorba si de sistemul imunitar foarte scazut si mai mult ca sigur de o infectie in corp!! dutza_21 lasa-mi un id de msg ceva pt contact daca doresti sa mai vorbim de asa ceva !!!
0
11-07-2008, ora 00:00
MihaIvan
Nu este medic/terapeut
MihaIvan
Buna ziua
Si eu am avut hidrosadenita si de 4 ani am scapat cu un autovaccin facut la institutul cantacuzino din bucuresti, dupa ce am fost operata de 4 ori.
0
11-07-2008, ora 00:00
dutza_21
Nu este medic/terapeut
dutza_21
Multumesc mult pentru raspuns!
0
14-07-2008, ora 00:00
MihaIvan
Nu este medic/terapeut
MihaIvan
dutza_21 Sper ca ajungi la institut. Trebuie sa iti recolteze in timpul operatiei si pe baza acesteia iti face autovaccinul, mi s-a spus ca numai asa se poate face. Mie mi l-a recoltat la operatie si m-am dus cu seringa la bucuresti. Sanatate multa
0
14-07-2008, ora 00:00
dutza_21
Nu este medic/terapeut
dutza_21
MihaiIvan, pana acum nu am mai avut nici o problema, sper sa nu mai apara. In orice caz, daca apare, voi merge la institut pentru vaccin. Multumesc. Si tie, multa sanatate!
0
30-11-2008, ora 04:20
@@@@@
Nu este medic/terapeut
@@@@@
si eu am avut o hidrosadenita acum o luna, initial am consultat un dr.oncolog pt ca ma-am temut sa nu am ver-un ganglion sau un nodul la san dar dr.oncolog ma trimis la un chirurg care vroia sa ma taie de cum ma vazut.mentionez ca eu am avut un ganglon la axila pe care l-am tot tratat cu augumentin cateva luni dupa care in 2 zile sub efectul antibioticului s-au inmultit din 1 s-au facut 5 si mult mai mari.nu am avut de ales si am fost la un chirurg sa imi faca incizie dar de indata ce ma consultat ma trimis la un plastician si m-a operat cu anestezie generala si au fost nevoiti sa imi decupeze toata pielea de la axila unde erau ganglioni ca sa nu persiste infectia.sfatul meu este de la primul gamglion aparut mergeti la un chirurg bun, nu are rost sa incercati cu antibiotice ca mai rau se extinde infectia si se inmultesc!
0
05-01-2009, ora 18:06
@@@@@
Nu este medic/terapeut
@@@@@
iar mi-a aparut hidrosadinita, de data acceasta la ambele axile.va rog daca stiti cumva unde pot face autovaccin in timisoara?multumesc
0
04-05-2009, ora 16:42
sorilari
Nu este medic/terapeut
sorilari
un autovaccin iti poti face la Dr. Bot Ela. Cabinetul este undeva vis-avis de Policlinica din Dacia pe Intr. Umbroasa.
0
04-05-2009, ora 17:13
@@@@@
Nu este medic/terapeut
@@@@@
multumesc pt raspuns sorilari am sa ma duc de indata ca imi vor iesi iar pt ca am inteles ca doar cand luand proba de acolo imi pot face autovaccin.imi poti spune si cat costa?
0
04-05-2009, ora 17:17
sorilari
Nu este medic/terapeut
sorilari
din pacate nu stiu cat costa. Stiu doar ca este singurul medic in TM care face aceste autovaccinuri preparate la Cantacuzino.
0
04-05-2009, ora 17:50
@@@@@
Nu este medic/terapeut
@@@@@
oricat ar costa merita daca stiu ca nu mai apare.multumesc mult pt informatie sorilari.
0
19-11-2009, ora 16:31
danielle2
Nu este medic/terapeut
danielle2
buna ziua.si eu am hidrosadenita supurativa sau acnee inversa (de 5 ani).am mai multe incizii drenate si degeaba.am si o operatie putin mai ampla si mi-au aparut iar pe linia de sutura, am facut si autovaccin de la institutul cantacuzino.medicul chirurg mi-a spus de o operatie ampla prin care se scot glandele din acele zone si se indeparteaza cat mai multa piele afectata, implica transplant de grefa.pot face ceva sa scap???chiar si o operatie mai ampla eu am si in in zona axilei bilateralsi in zona inginala si interfesier..am fost si la bucuresti la centrul medical laurus medical si de aceeasi operatie misa vorbit si despre tratament cu roaccutane...nu as mai vrea pastile as vrea o solutie mai rapida.pot tine o sarcina daca am aceasta afectiune??nu se poate transmite bebelusului??dati-mi va rog mult un raspuns...am inteles ca hidrosadenita se trateaza mai bine cu retinoizi nu cu antibiotice
0
20-01-2010, ora 10:29
nica alina
Nu este medic/terapeut
nica alina
buna danielle este subiectul meu si iti pot spune din propia experienta ca da poti da nastere uni bebe si in timp0ul sarcinii nu o sa iti mai apara dar te sfatuiesc sa nu alaptezi eu nu am vrut sa alaptaz pentru ca nu e sigur eu am aceasta boala de 14 ani si am facut tot ce se poate dar nu pot scapa de ea si cred ca asa o sa ne kinuim toata viata dar daca tinem o igiena cum trebuie si ne spalam numai cu sapun de copiii si fara geluri de dus si kestii din astea o putem tine in frau si cel putin de 2 ori pe zi dus si nu mai apare mie cel putin nu mia mai aparut de 4 luni nimic si o data pe saptamana fac ceai de pelin cu musetel si galbenele iau cate o cutie de plante din fiecare nu pliculete planta si le pun intr-o oala de 20 de litri si le fierb, le pun in cada si fara sapun fara nimic stau asa in apa aia si dau pe tot corpul si de 4 luni cum vam zis nu mai mia aparut nimic si sper sa nu mai aparara nici la voi asa sa va ajute dumnezeu la toti ca stiu ce inseamna
0
13-08-2010, ora 11:02
cristi_rogoz
Nu este medic/terapeut
cristi_rogoz
Am si eu aceasta boala, dar am auzit un medicament miraculos, care poate sa faca minuni si sa te ajute, tata sa vindecat de 2 ori cu acel medicament, lui ia aparut sub buric si sub brat cum am eu, medicamentul se numaste Mibazon, se gaseste in farmaciile veterinare, este un medicament miraculos, am citit despre el si m-am lamurit, acum voi folosi si eu acest medicament timp de 10 zile si sa vad o schimbare, si voi scrie dupa tratament.
0
21-02-2011, ora 10:22
Cosmin80
Nu este medic/terapeut
Cosmin80
Buna ziua! Si eu am aceasta boala de aprox 10 ani, am incercat multe fara rezultat, peste 3 luni o sa fiu tatic.se poate transmite aceasta boala?multumesc!
0
09-06-2011, ora 12:01
Klaudia26
Nu este medic/terapeut
Klaudia26
Buna ziua!... acum o saptamana m'am trezit si eu cu o durere ingrozitoare in zona axilara... cand m'am uitat in oglinda aceam 2 "bube" nici nu puteam sa te ating...mam dus imediat la mama sa imi recomande ceva.dar din pacate nu a putut sa imi dea decat o copresa cu rivanol... am pus peste noapte iar a 2a zi sa facut si mai mare... Intre timp m'am informat si de pe internet si am citit ca este buna si ceapa prajita... tot asa.. mi'am pus peste noapte si mam trezit de dimineata cu puroi in varful acelor bube..eram fericita pt ca stiam ca daca se dreneaza atunci as putea sa scap de durere...am scos mai mult de o gramada..intre timp am mai luat si antibiotic...din 6 in 6 ore "oxacilina" probabil si asta ma ajutat... acum ma simt mai bine.. si spre norocul meu nu sa extins... incepe sa isi revina si pielea...

In schimb mai simt nodulul acolo... totusi sa merg la medic ??? :(
0
12-07-2011, ora 21:42
coonstanta
Nu este medic/terapeut
coonstanta
Buna tuturor,
Din pacate in Romania produsele homeopate sunt cunoscute de foarte putini oameni. Am avut aceleasi probleme si am primit solutia de la doctor foarte bun: produsul se numeste HEPAR SULFURIS CALCAREUM (este si accesibil, il puteti comanda la farmaciile REMEDIO). Trebuie luata cate o doza (granule) timp de minimum 4 zile si simptomele dispar de la sine. Personal, sunt foarte multumita (mi-a aparut de 3 ori hidrosadenita si a recidivat mereu de la prima utilizare). V-il recomand cu mare incredere, Seara buna!
1
12-07-2011, ora 21:43
coonstanta
Nu este medic/terapeut
coonstanta
scuze pentru mai sus...am vrut sa spun ca a disparut, nu a recidivat..multumesc de intelegere
0
16-09-2011, ora 16:41
scripcaru
Nu este medic/terapeut
scripcaru
Ajutor, am aceasta boala de 1an si nu gasesc leac pentru ea, am luat oxacilina si pana la urma sa crapat pielea si a iesit un fel de puroi de acolo, da mi-a aparut acum la amandoua axile si nu stiu ce sa ma mai fac.
0
02-03-2013, ora 22:59
nicoleta74
Nu este medic/terapeut
nicoleta74
buna seara am vrut sa ma alatur si eu tuturor acelora cu aceasta problema macar spiritual si sa va urez multa sanatate si putere de a merge mai departe caci veti avea nevoie sotul meu sufera de aceasta cumplita boala de mai mult de 15 ani si cert este ca nu am gasit o rezolvare nici an prezent vremea a trecut s-a cronicizat si reapare an continuare si tot reapare la nesfarsit nu pot decat sa-mi vad neputinta de muritor ca nu pot sa fac nimic si sa asist neputincioasa la suferintele lui durerile sunt cumplite nici macar un calmant ca lumea nu am primit an stadiul asta de durere exista terapia durerii dar poate ca e selectiva si nu era pentru el am trecut prin multe an acesti ani dar ne am resemnat cumva dupa atata timp de aceea vreu sa va urez sanatate tuturor si sa ancercati sa nu ajungeti asa departe cu boala poate voi aveti mai mult noroc
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: