hidronefroza

16-04-2015
Anamar1a88
Nu este medic/terapeut
Anamar1a88
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Sunt insarcinata in 34 saptamani, in saptaman 32 la ecografdr a descoperit dilatatia bazinetului renal bilateral de 11 mm (1.1cm). Mentionez ca la ecografele anterioare nu au fost prezente. A zis sa astept pana in saptaman 35 si daca mai cresc s ar putea sa fie necesara nasterea inaunte de termen. Sunt foarte speriata, cat de grav este ? Si care este cauza? Am intels ca se poate rezolva de la sine... Este adrvarat. ? Va multumesc
3 comentarii
0
22-04-2015, ora 17:39
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Aceasta dilatatie poate sa apara datorita compresiunii ureterelor de catre sarcina care creste. In aceste conditii, dilatatia dispare dupa nastere. Daca este alta cauza trebuie sa va adresati unui medic urolog.

O zi placuta!
0
22-04-2015, ora 19:25
Anamar1a88
Nu este medic/terapeut
Anamar1a88
Multumesc pt raspun, ramane sa asteptam si sa vedem ce se intampla dupa nastere.
0
16-06-2015, ora 11:34
caty86
Nu este medic/terapeut
caty86
Buna ziua in sapt 22sarcina mi s-a spus ca bebe are rinichi polichistic nefunctional drept, iar cel stang are hidronefroza.acum are 3luni si o sa ii puna un sten ca urina sa nu se mai intoarca la rinichi sa il distruga de tot.apoi la 5-6 luni o sa ii faca operatia de hidronefroza asa cum trebuie.as vrea sa stiu daca are sanse de viata,...celalat rinichi, dreptul va fi scos cand o sa inceapa sa apese pe organe.va rog mult astept un raspuns?se poate trai cu un singur rinichi si acela cu hidronefroza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Saptamana 34
  •