herpes in zona ochiului

22-09-2011
cristi_89
Nu este medic/terapeut
cristi_89
salut! ieri cand m-am trezit aveam o pata rosie in zona ochiului, anume sub geana inferioara. azi cand m-am trezit mi-au aparut niste basicute. in acea zona. cred ca e herpes din cate vad eu! dar ciudat e ca nu am mai asa ceva in zona aceea, daca era sa am imi aparea la buza. sincer m-am cam speriat cand am vazut ce se zice de herpes in zona ochiului! zona zoster, herpes zoster! m-am dat cu putin zovirax! sper sa treaca. daca stiti sau aveti alte idei, va rog sa imi spuneti!
5 comentarii
0
22-09-2011, ora 20:04
cristi_89
Nu este medic/terapeut
cristi_89
am fost azi la doctor si mia zis ca am herpes palpeblar, dar nu e pe pleoapa!! sper sa nu fie ceva foarte grav. mia dat zovirax
0
24-09-2011, ora 14:15
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Tratamentul cu Zovirax unguent pentru herpes palpebral este bun. Eventual, poti sa iei si Aciclovir 200mg, 5tb pe zi( 2-2-1), timp de 5 zile; numai bine
0
24-09-2011, ora 14:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: tegumentului pleoapei se intinde pana la marginea libera a pleoapei unde exista genele;
0
24-09-2011, ora 21:49
cristi_89
Nu este medic/terapeut
cristi_89
mersi de sfat! ma ingrijoreaza ca inca nu s-au spart alea, ca nu au avut loc visceratiile ( parca asa le zice) poate ca trece mai greu din cauza zonei in care se afla.
0
07-07-2013, ora 20:11
viol3ta
Nu este medic/terapeut
viol3ta
Doamnei Dr. Alina Maria

Buna seara,
Sotul meu s-a trezit intr-o zi cu niste pustule dispuse in insule pe o parte din zona scalp pana spre ochiul dr, am mers imediat la medic, deoarece stiam ca daca e sa fie zona zoster tratamentul trebuie inceput urgent... diagnosticul a fost zona zoster. A urmat tratament 7 zile cu aciclovir pastile 4 gr/zi ( 20 comprimate a cate 200 mg pe zi- orele 7-11-15-19-23) a uns zona cu aciclovir crema, si a folosit zovirax oftalmic, iar pt dureri i s-a prescris ketonal si doxepin 1/zi. s-a vindecat intr-o sapt in sensul ca i-au cazut cojile, n-a ramas cicatrici, poate si pt faptul ca a tinut si comprese calde cu ceai de galbenele, salvie. Problema e ca mai are dureri de cap, de ochi, si nu vede bine. L-a vazut un oftalmolog, care i-a rec sa mai folosesca zovirax oftalmic pana la 20 de zile si i-a mai recomandat sa puna de 2ori/zi cate o picatura de sensivit. Au trecut 2 sapt si inca vede dublu cu ochiul. Ce ma ingrijoreaza?! Exista riscul sa nu-si mai revina vederea?

Ce ma indrumati sa mai facem?
Va multumesc!
Cu respect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Motivul pentru care cel mai recent vaccin pentru Zona Zoster este eficient în proporție mai mare de 90%
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Zona zoster sporește riscul de accident vascular cerebral: mecanismele din spatele legăturii dintre cele două condiții, descrise de cercetători
  • Vaccinarea împotriva herpes zoster pentru o bătrânețe sănătoasă
  •