herpes genital si sarcina

29-10-2007
mihaela2007
Nu este medic/terapeut
mihaela2007
daca am herpes genital pot face copii?
36 comentarii 12 Înainte ›
0
30-10-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
SIGUR CA DA!!!
0
31-10-2007, ora 00:00
mihaela2007
Nu este medic/terapeut
mihaela2007
dar am inteles ca se transmite si la copil!
0
04-12-2008, ora 13:32
stevieg1975
Nu este medic/terapeut
stevieg1975
exista un risc mic sa fie transmis la copil in momentul nasterii. dar se pot lua masuri preventive de catre doctorul care asista nasterea daca este instiintat ca mama este purtatoare a virusului hsv1 sau hsv2 (herpes simplex 1 sau herpes simplex 2).
daca doctorul are cele mai mici dubii ca mame are o eruptie a virusului cat de mica atunci va apela la cezariana, in felul asta fatul este protejat 100%

daca mai ai intrebari poti sa mi le adresezi direct -
nu sunt doctor, dar traiesc cu virusul asta de mai bine de 4 ani, am citit foarte mult despre el si pot sa raspund la cateva intrebari mai rapid de cat pe acest forum.

oricum, mult noroc.
0
08-04-2010, ora 15:35
lore_25
Nu este medic/terapeut
lore_25
buna ziua,

va scriu foarte speriata pentru ca tind sa cred ca am si eu herpes genital.acum 6 luni mi-a aparut o umflatura de marimea unui cos cu cap alb pe unu din labi.dupa cateva zile a trecut de la sine.acum cateva zile mi-a aparut din nou..de data aceasta cu o durere mare inainte, inflamata toata zona.sunt 3besici ce-i drept foarte mici daca care ma dor si ma mananca.va rog sa-mi spuneti daca e herpes genital sau ce este.sunt foarte speriata.as vrea sa cred ca e vb de altceva dar dupa ce am citit cateva zeci de articole despre herpes sunt mai mult decat convinsa ca asta este.inainte de aparatie am avut o durere localizata in fesa iar acum dupa 3 zile una din besici deja s-a spart.va rog mult dati-mi un sfat.
va multumesc anticipat
0
11-04-2010, ora 10:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca este vorba despre herpes!
Mergeti sa va examineze un ginecolog!
0
11-04-2010, ora 14:53
lore_25
Nu este medic/terapeut
lore_25
va multumesc mult pentru raspuns.maine dimineata am programare la ginecolog.sper sa aveti dreptate.
0
22-04-2010, ora 11:15
mihaela2007
Nu este medic/terapeut
mihaela2007
intre timp am facut copil si intr-adevar nu s-a transmis.

va multumesc!
0
24-04-2010, ora 15:40
iceman1984
Nu este medic/terapeut
iceman1984
Buna ziua.Va supun atentiei o problema pe care am observat-o.in urma unui contact sexual mam pricopsit cu niste basicute f mici pe aparatul genital si nu stiu sigur ce poate fi:herpes sau altceva? Ce tratament imi indicati?Am folosit local nizoral si cutatden
0
25-04-2010, ora 16:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca trece cu Cutaden in 7 zile, inseamna ca este un herpes!
0
26-04-2010, ora 17:47
iceman1984
Nu este medic/terapeut
iceman1984
Dupa 3 zile am observat efecte benefice, in sensul ca parca bubitele mici si albe de care va spuneam, incep sa dispara,
Azi am fost la dr. care ma diagnosticat cu candidoza si mia prescris flucovim de 100mg - 1*7 zile si unguent triderm.
Eu am luat o doza soc azi de 150mg adica 3 pastile
0
29-04-2010, ora 17:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este ficatul dvs, faceti ce vreti cu el !
0
06-05-2010, ora 09:45
Rebe k
Nu este medic/terapeut
Rebe k
Buna ziua! Va rog sa imi spuneti dak exista ceva pt condiloamele din interior, nu reusesc sa scap de ele si sunt f speriata! Va multumesc anticipat!
0
16-05-2010, ora 11:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In interior se poate aplica Podofilina, insa numai sub supraveghere medicala!
0
27-05-2010, ora 12:03
irinastan
Nu este medic/terapeut
irinastan
Inca nu mi este foarte clar daca virusul se transmite si cand nu este activ.Se poate transmite si atunci cand nu exista vezicule?Se transmite si prin sex oral?O persoana care nu are in acel moment herpes, il poate transmite prin sex oral?Este adevarat ca inaintand in varsta, sansele de recidiva scade.Are legatura cu varsta?Poti contacta herpes genital si la 60 de ani?
0
14-06-2010, ora 20:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. Nu, nu se transmite.
2..Cand nu exista veziculen nu este activ !
3.Da.
4.Nu.
5. Nu.
6.Da.
0
29-06-2010, ora 12:06
Malaga
Nu este medic/terapeut
Malaga
Buna ziua domnule doctor, de aproximativ o luna si jumatate simt in zona parului pubian intepaturi, si uneori imi vine sa ma scarpin dar nu foarte des si atunci pielea se inroseste si parca se vad puctulete rosii care dispar repede. Am fost la ginecolog, la dermatolog si nu mi-au spus nimic concret pt ca nu se vad bube sau altceva. Este suparator si foarte stresant, chiar si noaptea ma jeneaza. Poate sa fie herpes genital? Daca este herpes, la cat timp poate sa apara, nu am avut contact sexual. Se poate contacta prin atingeri? Sau prin saliva, sex oral?
0
08-07-2010, ora 17:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Simptomatologia poate aparea datorita epilarii in contextul temperaturilor crescute ambiante.
0
19-07-2010, ora 11:18
Malaga
Nu este medic/terapeut
Malaga
Buna ziua domnule doctor, mai am cateva neclaritati. Spuneti-mi va rog din ce analize se poate depista herpesul genital. Exisa o analiza care iti spune concret daca ai sau nu herpes genital? Eu am facut analize de sange HSV si am urmatoarele rezultate. IgG 1+2 este 30.7 iar IgM 1+2 este 0.83.Puteti sa-mi spuneti rezultatul? Eu nu inteleg de se fac impreuna pt ambele virusuri 1+2. Am facut si examen Babes-Papanicolau. La aceasta analiza poate sa apara ceva?
Eu herpes la gura am mai avut, de unde pot sa stiu de care virus este, 1 sau 2. Exista pericolul sa fac si herpes genital daca am avut din acesta?
Multumesc anticipat
0
25-07-2010, ora 11:32
Malaga
Nu este medic/terapeut
Malaga
Buna ziua dl.doctor, imi cer scuze daca insist atat, dar credeti-ma ca nu mai stiu cui sa ma adresez. Timpul trece si problema mea tot nerezolvata a ramas. Nu stiu ce sunt aceste intapaturi(mancarimi)nu stiu cum sa le descriu exact, din zona pubiana. Vad ca am o iritatie si la anus. Dupa cum am mai spus am fost la ginecolog, la dermatolog am facut analize, am luat tratamente(unguente) dar nici un rezultat. Nu mai pot, credeti-ma sunt foarte stresata si speriata pt ca nu stiu ce am si cum pot rezolva aceasta problema. Am repetat analiza HSV IgM II si a iesit negativ. As vrea daca m-ati putea ajuta cu un sfat unde sa ma mai duc si ce analize sa mai fac. Ma deranjeaza rau aceste iritatii. Mi-e teama sa ma ami epilez. Oricum vad ca nu are mare legatura cu epilatul, pt ca ginecologul mi-a recomandat sa nu ma mai epilez o perioada si nu se intampla nimic, simptomele nu s-au ameliorat.
0
27-07-2010, ora 18:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti?
0
29-07-2010, ora 16:19
Malaga
Nu este medic/terapeut
Malaga
Sunt din Bucuresti
0
08-08-2010, ora 11:20
amiii
Nu este medic/terapeut
amiii
buna ziua d-n doctor...am si eu o intrebare.am vezicule grupate in buchet exact ca l herpes, dar nu sunt dureroase, fara mancarimi, nici rosu in jur, nimic doar veziculele in regiunea genitala dar pe tegument nu atinge vulva.este herpes sau nu? ar putea fi alta afectiune dermatologica ce seamana cu herpesul?
0
15-08-2010, ora 13:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Malaga:
Intrebati Google despre datele de contact ale doamnei dr. Olsavszky Rozalia in Bucuresti.
0
15-08-2010, ora 13:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru amiii:
Este herpes.
0
07-10-2010, ora 00:04
sandrax
Nu este medic/terapeut
sandrax
buna seara!mi a aparut o cos mic in zona inghinala si imi este frica rau k este herpes gental.nu are lichid dar m am scarpinat fara sa vreau si mi a dat un pic sange.dar am unu singur nu mai multe. chiar vreau sa ma duc la medic pt k imi este frik sa nu fie herpes genital.dupa ce ma epilez imi dau cu unguent de galbenele.va rog mult sa mi rasp.multumesc mult
0
07-10-2010, ora 00:17
sandrax
Nu este medic/terapeut
sandrax
va rog mult sa specificati k spuneti despre mn k ast cu nerabdare rasp dvs.
0
17-10-2010, ora 18:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu cred ca este o foliculita, adica o infectie a unui fir de par, nu herpes genital!
0
31-10-2010, ora 00:17
me_diana
Nu este medic/terapeut
me_diana
Buna seara,
Am si eu o prblema. Acum 2 luni am avut o eruptie foarte puternica in zona genitala mai exact pe labi si in zona anusului. Ca descriere eruptia avea niste bube destul de mari si foarte dureroase. Acele bube aveau aspect neregulat de culoare alba si nu erau stranse in buchet cum se intalneste in mod normal la herpes genital, apareau exact ca niste basici mari albe si izolate una de alta. Am fost la ginecolog care m-a trimis la dermatolog, aici dl doctor nu prea a stiu exact ce diagnostic sa imi puna spunandu-mi ca pare a fi o eruptie de natura virala si ca daca e herpes atunci acesta s-a manifestat atipic pentru ca nu am simtit nimic care sa imi prevesteasca ca urmeaza sa imi apara minunatia, a aparut totul dintr-o data, si nu sunt grupate ci dupa cum a spus dl doctor sunt imprastiate.
Ideea e ca mi-a prescris Valtrex, doxicilina, violin si fucidin. Dupa o sapt de tratament am inceput sa ma simt mai bine in sensul ca nu ma mai dureau atat de tare, am continuat tratamentul timp de inca doua sapt. dupa care ibunatatindu-se intr-o oarecare masura mi-a recomandat sa tratez doar local ceeace nu mi-a priit pentru ca dupa o saptaman a inceput sa ma doara iar, Si bubele care dadeau semne ca incep sa se retraga au inceput sa se mareasca si sa devina foarte dureroase. Asta la 4 sapt dupa eruptie.
Nu am mai fost la medic pt. ca era plecat din tara pt 3 sapt si atunci am inceput sa iau acyclovir pastile si crema. Lucrurile s-au imbunatatit numai ca mi-au trecut dupa alte 4 saptamani.. Ca sa nu mai zica mi-au ramas si semne putin vizibe dar totusi sunt acolo. Tin sa mensionez ca acestea nu s-au spart ci pur si simplu s-au retras sa faca crusta sau ceva de genul acesta,
Problema mea e ca nu stiu exact ce am avut.
Nu inteleg de ce a durat atat sa se vindece.
Inca mai am dubii ca mi-au trecut definitiv bublele mai ales ca acum am descoperit o bubita mica de tot alba pe care am aplicat imediat zovirax.. Sper ca am facut bine.
As dorii sa stiu daca pot sa am relatii sexuale imediat dupa ce am observat ca nu mai am vezicule. Adica vreau sa stiu exact cand este activ virusul si cand nu, cand am voie si cand nu sa am raporturi sexuale, in caz ca e vb de herpes. Pt ca nu as vrea sa infectez pe nimeni pt ca desi prezervativul este destul de evicient nu inseamna ca nu pot transmite herpesul mai departe. Si vreau sa am o relatie cat se poate de sanatoasa.
Dava veti reusi sa imi rezolvati toate aceste probleme v-as fi recuniscatoare. Va multumesc.
0
02-11-2010, ora 21:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca am sa pot sa le rezolv deoarece sunt prea complicate !
0
16-01-2011, ora 19:20
cori1985
Nu este medic/terapeut
cori1985
buna,
si eu am avut herpes genital, un chin...luni de zile am cautat un raspuns, si bubitele treceau, pina la urmatoarea menstruatie...apoi reapareau...mi-a distrus viata sexuala..am cautat un raspuns mai bun decat: nu este curabil asa ca am gasit ceea ce se numeste biomagnetoterapie. E o terapie alterntiva cu magneti, noua, spune ca omoara orice microorganism din corp.
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Herpesul genital în sarcină
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  •