herpes genital? | Forumul Medical ROmedic

herpes genital?

19-02-2011
nefericitul
Nu este medic/terapeut
nefericitul
in vara lui 2009 am simtit o durere destul de mare in zona genitala, prima data am crezut ca am hernie dupa care a inceput sa ma doare si corpul penisului, la nu mult timp mi-au aparut niste besicute dureroase, am fost le dermatolog care m-ia spus ca o am de la barbierit, am fost la un altul care a spus ca nu este herpes genital pentru ca analizele de sange ar trebui sa arate cea ce am facut inainte cu doua zile. dermatologi au prescris diferite unguente dar nu a fost de folos nici unul dupa care de capul meu am folosit aciclovir care a dat rezultate. din 2009 pina aztazi i-mi apare in general la o luna odata. va rog sa ma ajutati sau sa-mi dati un sfat. Multumesc anticipat
9 comentarii
0
19-02-2011, ora 14:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
99% ai herpes. Nu are tratament, se amelioreaza cu unguente gen aciclovir, sau ce recomanda medicul. Nu trebuie sa ai contacte sexuale cand se manifesta si de preferat sa faci sex cu prezervativ, poti transimite virusul chiar daca nu ai in aceea perioada basicutele alea. Se transmite usor la femeie si ea poate avea multe neplaceri, inclusiv la sarcina.
Sanatate!
0
19-02-2011, ora 15:59
nefericitul
Nu este medic/terapeut
nefericitul
as vrea sa mai adaug ca besicutele i-mi apar tot timpul in zona radacina de unde incepe penisul deci in unghiul ala de unde se indoaie penisul, nu am avut niciodata pe capul penisului si nici in zona lui si unde i-mi apare nu acopera prezervativul. Va rog sa-mi spuneti ce medic i-mi recomandati. Multumesc
0
19-02-2011, ora 16:52
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu cunosc medic dermato-venerice, ori te programezi la o clinica particulara, ori te trimite medicul de famile la unul. Daca esti din Bucuresti ti-as sugera particularul, nu te expediaza in 2 minute, poti spune tot ce ai si iti da tratamentul optim. Cauta pe google, suna sa te programezi, sa intrebi cat costa, aici nu stiu daca se pot indica, se poate considera reclama.
0
19-02-2011, ora 20:37
claudiamm
Nu este medic/terapeut
claudiamm
buna seara ma puteti ajuta si pe mine cu interpreatarea unor rezultate?am facut pt herpes 1+2 igm ul care a iesit0, 9echivoc si la igg 0, 88..ce sa cred?accum 2 saptamani am avut niste basicute dar nu cu lichid si nici nu s au spart si nici nu s-a format vreo cruusta..cam 5 doctori cred mi au spus ca nu este herpes si ca s-ar putea sa fie o ulceratie datorata secretiei din cauza candidei..am facut toate analizele posibile si nu mi a iesit decat o candida...am folosit doar creme lomexin pt zona aceea..problema e ca ce mi a ramas este doar o fisura de la un contact care se vindeca dar si o mancarime in zona anusului..nu mai inteleg nimic.multumesc
0
19-02-2011, ora 21:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
claudiamm,

Probabil ar trebui sa repeti analiza cand mai apar basicutele, sa fie exact cand se manifesta cel mai puternic.
Esti femeie? Daca ai facut analiza secretiei ce scrie?
E posibil sa ai candidoza ( si/sau oxiuri) si cu manifestare anala. Poate ar trebui sa faci si coprocultura/coproparazitologic.
0
21-02-2011, ora 01:59
claudiamm
Nu este medic/terapeut
claudiamm
Buna seara multumesc de raspuns..da sunt femeie..am facut igm ul la cateva zile cand inca mi se retrageau acele basicute..nu s-au spart si nici nu au facut crusta..eu am fost si la boli venerice unde mi-au facut microscopie si examen clinic si mi s-a spus ca nu arata a herpes.Daca igg ul a iesit negativ sunt sanse sa am virusul?M-am plimbat prin spitale speriata de ce as putea avea ca in final sa nu am nimic dar este un semn de intrebare cum de am avut asa manifestari datorita candidei.Plus ca toata zona aceea se inflamase si acum cred ca inca mai am glandele bartholine (daca asa se numesc, sper sa nu gresesc) inflamate.Si in acelasi timp mai am si o durere in partea dreapta jos dar uneori.Pe mine ma mira cum 3 doctori dermatologi si 3 doctori ginecologii nu si-au dat seama ce as putea avea sau ce ar fii putut cauza asta, avand in vedere si rezultatele sangelui pt herpes.Prin urmare nu stiu daca sa ma mai gandesc ca ar putea fii posibil sa am o forma a herpesului sau nu.In mod normal aceste analize de sange pot fii eronate?multumesc
0
22-03-2011, ora 19:55
ralukina
Nu este medic/terapeut
ralukina
domnule doctor ma si eu o nelamurire. acum cateva zile mi-au aparut niste 'besicute' sa zic, de culoarea pelei tari si cu cruste..nu ma mananca nu ma dor..mi-au aparut in zona genitale intre anus si vagin...analizele la sange sunt bune dar nu stiu ce sa fac mai departe, , , va rog sa imi recomandati un unguent o solutie ceva...specific sunt tari nu dor si au crusta micute sunt 3 la numar. va multumesc mult!!!
0
22-03-2011, ora 20:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
ralukina,
De mers la control ginecologic, la distanta nu se poate da tratament corect pana nu se stie exact ce este.
Sanatate!
0
29-11-2013, ora 11:27
alinapopa
Nu este medic/terapeut
alinapopa
Buna ziua,
La analizele pentru herpes 1 + 2 am avut urmatoarele rezultate:
-anticorpi IgG = 0, 818 ( 0, 9 negativ)
-anticorpi IgM = 0, 726 ( 0, 9 negativ)
Inteleg ca rezultatul este negativ. Intrebarea este daca rezultatele acestor teste sunt considerate sigure si nu am fost infectata sau ar trebui repetate analizele. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  •