herpes

10-02-2010
patricia09
Nu este medic/terapeut
patricia09
Buna ziua.am 18 ani si din decembrie anul trecut mi-a aparut herpes bucal.In decembrie am avut amigdalita foarte severa si credeti ca am facut herpes din cauza amigdalitei?Sunt mai sensibilia cu stomacul si colecistul, in sensul ca nu suport grasimile.Acum, din nou, mi-a aparut herpes si mi-e teama sa nu se extinda pe buze ca va arata urat si inestetic.Am mancat seminte iar doctorul mi-a spus ca din cauza asta am facut herpes si mi-a recomandat aciclovir si zovirax, numai din cate am inteles au efecte secundare.M-am gandit sa pun fond de ten numai sa nu se infecteze mai rau.Am luat plasture special pt herpes si sper sa-si faca efectul.Care sunt cauzele herpesului?Cum sa fac sa nu mai apara din nou?Are legatura consumul unor alimente cu herpesul?astept raspuns, va multumesc
1 comentarii
0
12-12-2010, ora 21:32
minorvalerica
Nu este medic/terapeut
minorvalerica
eu din cate stiu de herpes nu te vindeci doar poti atenua simptomele si frecventa aparitiei, la mine merge aciclovir dar care sunt efectele secundare eu ni stiu despre ele?E ceva timp de cand folosesc am incercat si medicamentele dar tot n-am rezolvat mare lucru, la ciclu apare regulat herpesul bucal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.