herpes la buza... este bine sa le stopam extensia?

08-09-2008
albnegru
Nu este medic/terapeut
albnegru
Buna ziua.As avea si eu o intrebare..daca simti ca iti apare herpes la buza..este mai bine sa il lasi sa faca bubitele acelea cu lichid ca sa iasa infectia din organism?(de tot stiu ca nu iese..inca nu m'am conformat)..dar ma gandeam..ca tot am recidive f dese..si le tot stopez..cum simt ca imi apare ceva cum dau repede cu aciclovir si cand trece..imi apare la gura dar in alt loc..cred ca o iau razna..nu stiu ce sa mai fac, , dna dr mi'a recomandat 3 luni tratament cu aciclovir..dar in tp tratamentului mi'a mai iesit de vreo 3 ori herpes..deci..si in concluzie..este bine sa le stopam extensia?atunci cand simtit ca ne apar?sau sa le lasam sa erupa..sa..nu stiu..va rog..un raspuns.
Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
09-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
E bine sa incepeti tratamentul la primele simptome. Ar fi bine sa fiti investigat mai serios, deoarece herpesurile recidivante sunt un semnal pentru depresia imunitara.
0
22-12-2008, ora 22:29
coluta
Nu este medic/terapeut
coluta
Probleme mari cu herpesul am avut si eu.Mi-au aparut si pe obraz.In urma cu 15 ani am facut un vaccin imunoglobulina.(continea anticorpi extrasi din sange umani).Acum nu stiu daca mai exista, oricum sunt riscuri de a nu contacta cine stie ce boala.Vaccinul "m-a tinut" zece ani.SI iar au inceput eruptiile.Ingrozitor, unul trecea altul iesea.
Am facut cateva cure cu aciclovir capsule, din 4 in 4 ore o sapt si cu imunostim.Dupa o pauza de o luna iar.
Nu mi-au mai aparut de muuuult timp.
sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Simptome diferite în infecţia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaţii în expresia genelor virale
  • 10 informații importante despre herpes
  • Infecția virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •