herpes, perioada analize

13-06-2015
adi9492
Nu este medic/terapeut
adi9492
am fost astazi la medic si mi-a zis ca am herpes genital.mi-au aparut de o saptamana niste bubite.vreau sa merg la synevo pt teste: anti hiv1+2, tpha, rpr, si profil virus herpes simplex.Ideea e ca am citit pe site-ul synevo ca la 1-2 saptamani incepe cresterea anticorpilor si ating stadiul maxim la 6 saptamani.Ce imi recomandati?Sa fac acum analizele desii am semne de o saptamana?Exista risc mare sa le fac, sa apara negative iar eu sa fiu infectat?
12 comentarii
0
13-06-2015, ora 22:10
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Depinde cand ati avut expunerea.

Cred ca s-au referit la sifilis cand v-au spus de 6 saptamani.
Anticorpii impotriva virusului herpes simplex se dezvolta intr-o perioada de timp extrem de variabila de la o persoana la alta (intre 2 saptamani si cateva luni de zile) si nu va vor spune nimic despre episodul actual. Pentru asta aveti nevoie de cultura din leziuni recoltata in prima sau a doua zi, care nu prea se face, sau de frotiu Tzanck, care este doar orientativ.
Daca tabloul clinic este clar de herpes, atunci probabil ca sunteti infectat, prevalenta acestei infectii fiind destul de mare. Nu cred ca este necesar sa mai faceti anticorpii. Daca totusi ii faceti trebuie sa stiti ca pe IgM nu va puteti baza sa determinati ca infectia este recenta, ei putand sa apara si in timpul recurentelor sau pot fi negativi la cei care au dobandit recent infectia, iar IgG-ul va spune doar ca sunteti infectat, deci nu veti putea determina durata.
Eu as mai adauga la lista dumneavoastra si analizele pentru hepatita B, C si macar Chlamydia din urina, daca nu si gonococ.
0
14-06-2015, ora 11:49
adi9492
Nu este medic/terapeut
adi9492
Vreau doar sa fiu sigur ca am herpes si nu s-a inselat doctorul.Si vreau ca si prietena mea sa faca aceste analize, desii ea nu a prezentat semne.Pana la urma e util sa fac analiza de herpes?Daca am dobandit-o recent, spre exemplu ultimele 2 saptamani, pot aparea anticorpii?Adica vreau doar sa stiu daca am sau nu...Nu am bani si pt analizele de hepatita B si C si nu pot merge sa cer compensatie la doctorul de familie, pentru ca nu este un doctor tocmai etic, si ar afla toti cunoscutii si ma vor evita..Am ales sa platesc eu integral toate analizele..
0
14-06-2015, ora 11:52
adi9492
Nu este medic/terapeut
adi9492
http://www.synevo.ro/anti-hcv/
http://www.synevo.ro/ag-hbs/
Acestea 2 sunt analizele pt hepatita?Adica daca am sau nu.Ca am mai vazut unele cantitative scumpe...
0
14-06-2015, ora 12:19
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Exact asta v-am spus mai sus - anticorpii anti HSV 1 si 2, IgM sau/si IgG, va vor spune doar ca sunteti infectat cu virusul herpes simplex 1 si/sau 2. Ele nu dau informatii despre momentul infectiei - daca este recenta sau veche.
Intr-adevar ar putea fi util daca ambii parteneri fac analiza pentru a vedea daca sunt concordanti pentru aceasta infectie, pentru ca daca nu sunt merita sa va protejati si cel care este infectat sa faca tratament supresor pe termen lung pentru a reduce sansa de a transmite virusul. Sau oricum sa aveti o discutie pe aceasta tema.
V-am mentionat celelalte analize pentru ca vi s-a recomandat un fel de screening (dar incomplet) pentru infectii cu transmitere sexuala. Ramane la latitudinea dumneavoastra, care stiti exact ce gen de expuneri ati avut.
Ag HBs si Ac anti HVC sunt cele doua analize pentru hepatita.
0
14-06-2015, ora 13:29
adi9492
Nu este medic/terapeut
adi9492
Bun, sa fiu sigur ca am inteles:Fac analizele Ag HBs si Ac HCV de care v-am intrebat mai devreme pentru a afla daca am sau nu hepatita + anticorpii anti HSV 1 si 2, lgM si lgG pentru a afla daca am sau nu herpes genital + tpha + rpr + anti hiv 1+2.E posibil sa-mi fii iesit ca niste iritatii pe penis datorita vreunei hepatite?Doctorul a fost sigur ca e herpes genital.E vreo sansa sa fii gresit si sa nu am nimic?E ironic cum nu am penetrat niciodata, am aceeasi prietena, fidela, de 2 ani si ceva + ne jucam rar de jumatate de an si am doar 18 ani...Va multumesc din suflet, si imi cer scuze pt deranj
0
14-06-2015, ora 13:52
adi9492
Nu este medic/terapeut
adi9492
Si inca ceva.Daca deja am inceput medicatie cu ungunet Zovirax si medicamente Valtrex e posibil ca acestea sa inceapa sinteza de anticorpi, care apoi sa apara la analize?Sau sunt doar antivirale care impiedica raspandirea?
0
14-06-2015, ora 21:53
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu, leziunile genitale nu au legatura cu nici o hepatita si cel mai probabil nici cu HIV-ul unde apar ulceratii mari foarte persistente, atunci cand imunosupresia este deja marcata, nici cu sifilisul, unde apare o leziune unica nedureroasa. Acestea sunt pentru screening. Acum ca am mai inteles cum sta situatia nu sunt sigura ca erau neaparat necesare, dar medicul dumneavoastra stie mai bine.
Daca medicul este sigur ca e herpes, atunci asa e. Atat HSV-1 cat si HSV-2 pot da leziuni in zona genitala si sansele sa fiti infectat cel putin cu HSV-1 sunt peste 90%, pentru ca aceasta este prevalenta infectiei in populatia generala. Antiviralele nu stimuleaza sinteza de anticorpi.
Faceti doar analizele care vi s-au recomandat si reluati discutia cu medicul cand mergeti cu rezultatele.
0
14-06-2015, ora 22:53
adi9492
Nu este medic/terapeut
adi9492
Imi e greu sa cred ca am obtinut asa ceva...Am prietena stabila de 2 ani jumate...inainte nici nu am atins alta fata, la fel si ea.Exista vreun test care sa-mi ateste cu siguranta ca am herpes de tip 2?Va rog din suflet sa ma iertati ca va pierd timpul si ca sunt insistent, dar sunt disperat
0
14-06-2015, ora 23:01
adi9492
Nu este medic/terapeut
adi9492
http://2.bp.blogspot.com/-FMWdQd7VJrk/T-VaD_HwPpI/AAAAAAAADhk/tl8E-G7xXRg/s1600/Balanitis.JPG

cu asta seamana la mine numai ca e mult mai restrans.se poate sa fii fost o confuzie?Ma scuzati va rog pt poza indecenta, e luata de pe net
0
15-06-2015, ora 11:51
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
1. Daca ac anti HSV-2 sunt pozitivi atunci sunteti infectat cu virusul HSV-2 (cu siguranta), doar ca nu puteti sti de cata vreme. Daca ac anti HSV-2 sunt negativi, cel mai probabil nu sunteti infectat cu virusul, dar este posibil si sa fiti intr-o fereastra imunologica (adica infectia sa fie relativ recenta si organismul sa nu fi apucat sa produca anticorpi in cantitate suficient de mare pentru a fi detectati).
2. Daca ac anti HSV-1 sunt pozitivi este posibil sa aveti herpes genital dat de acest virus, contractat de exemplu prin contact orogenital cu o alta persoana infectata cu HSV-1 (care este cazul marii majoritati a populatiei generale)
3. Si persoanele infectate cu virusul HSV-1 si/sau HSV-2 pot avea leziuni genitale care nu sunt date de aceste virusuri - ci de alti agenti patogeni.
Daca aspectul clinic este tipic pentru herpes genital, atunci cel mai probabil este herpes genital, dar aceasta nu se poate afirma 100% decat prin cultura virala recoltata din leziuni. (pe care nu v-o recomand)

Acestea sunt limitele medicinei in ziua de azi.

4. Cred ca nu doriti un diagnostic pe pozele altei persoane...

Si nu in ultimul rand - nu mai fiti atat de stresat! Exista lucruri mai rele pe lumea asta decat herpesul genital.
0
15-06-2015, ora 12:15
adi9492
Nu este medic/terapeut
adi9492
Sa inteleg ca se poate sa am Herpes genital, chiar daca in repetate analize as avea HSV1 pozitiv si HSV2 negativ?
Nu prea inteleg, imi cer scuze dar parca sunt contraziceri intre subpunctele 1 si 2 de mai sus, sau cu siguranta nu inteleg eu.Se poate sa fac cumva sa va trimit o poza sa va dati si dumneavoastra cu parerea?
0
15-06-2015, ora 15:31
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Da, herpesul genital este cauzat in o treime din cazuri de virusul HSV-1. Infectia genitala cu HSV-1 nu va protejeaza de achizitionarea ulterioara si a HSV-2.
V-am trimis mesaj privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Cum recunoști herpesul genital la femei?
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  • Simptome diferite în infecţia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaţii în expresia genelor virale
  • 10 informații importante despre herpes
  • Infecția virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •