hernii intraspongioase

23-08-2011
bibicu36
Nu este medic/terapeut
bibicu36
Ma numesc Cristi, am 36 de ani si cat de curand am facut un IRM...ma puteti lamuri si pe mine ce pot sa fac in cazul acesta, si care sunt simptomele si ce tratament exista?
Exploararea IRM nativa a coloanei vertebrale dorsale in secventele T1 si T2 coronal si T2 axial in spatiile T5-T6, T6-T7, T7-T8 si T8-T9 evidentiaza:
Accentuarea cifozei dorsale.
Mici hernia intraspongioase unele "in oglinda " incepand de la T4 pana la T11.
Mici modificari de semnal T1 si T2 tip Modic 2 la nivelul platourilor din spatiile T7-T8 si T10-T11.
Dicreta diminuare a semnalului T2 al discurilor intervertebrale dorsale de la T4-T5 pana la T7-T8.
Mici protruzii discale intracanalare mediane in spatiile intervertebrale T4-T5, T5-T6, T6-T7, T7-T8 si T8-T9 fara conflicte disco-radiculare evidente in decubit dorsal.
CONCLUZII:
Hernii intraspongioase si protuzii discale intracanalare dorsale.
1 comentarii
0
23-08-2011, ora 10:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles nimic relevant: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice sau de alta natura.
Nu am inteles de ce ati efectuat IRM, care sunt simptomele, cum au aparut si cum au evoluat.
Interpretarea scrisa a IRM nu are nici o relevanta practica.
Ceea ce conteaza sunt imaginile nemijlocite, in mana neurochirurgului, in timpul examenului clinic..
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.