hernie hiatala - trebuie sa ma operez?

22-01-2014
tanta40
Nu este medic/terapeut
tanta40
Buna ziua, in urma unr dureri groaznice de stomac, am facut o endoscopie rezultatul fiind hernie hiatala prin alunecare mentionez ca tratamentul medicamentos nu a dat rezultate ce sa fac sa ma operez? nu mai suport durerile si varsaturile.astept un raspuns
8 comentarii
0
22-01-2014, ora 23:26
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Singura rezolvare este operaţia. Apoi trebuie să mâncaţi mai puţin şi mai des pentru a evita durerile. Evitaţi carbo-gasoasele şi tot ce ar duce către umplerea stomacului.
1
23-01-2014, ora 20:05
tanta40
Nu este medic/terapeut
tanta40
Buna seara, as dorii si eu sa stiu cat ma costa o operatie de hernie hiatala, va rog astept un raspuns
0
03-12-2020, ora 16:57
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Ati facut?
se poate face si la stat.
De ex: Floreasca Bucuresti.
0
08-12-2020, ora 10:43
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Hernia hiatala se trateaza in peste 95% din cazuri prin regim si medicatie, dar si inlaturarea altor factori care cresc refluxul (obezitatea, gumatul mestecatul gumei, mesele abundente, constipatie, bronsita, etc, Am mai multe articole pe aceste teme cautati drditoiu si hernie hiatala si le veti gasi).
In cca 5% di ncazuri este nevoie de operatie.Eu vad cateva sute de bolnavi cu hernie hiatala anual, si doar 1-2 necesita operatie
1
28-12-2020, ora 12:47
RedDisciple
Nu este medic/terapeut
RedDisciple
Sufar si eu de aceasta "boala" numita Hernie Hiatala impreuna cu un Reflux Gastric. Domnul Dr. de mai sus pot spune ca deviaza de la subiect si este legat doar de partea tehnica sau ce scrie in carte. Nu am auzit pe niciun om spunand ca a scapat Hernia Hiatala doar prin tratament, care de fapt, tratamentul consta in IPP-uri pe durata lunga de timp. Asa spun toti medicii peste tot pe internet ca Hernia Hiatala nu este considerata o problema pentru viata omului. Eu zic sa mai cereti parerile pacientilor sa vedeti ca nu e chiar asa. De multe ori aceasta scade grozav de mult calitatea vietii. Cat de mica ar fi Hernia, este o problema mecanica care nu se poate trata cu IPP-uri sau H2B sau AntiAcide, sa fim seriosi, nu tratezi un orb cu paracetamol crezand ca ii vei reda vederea.

La noi in Romanica cea de toate zilele multi nu stiu sa faca diferenta intre GERD sau LPR sau Reflux Biliar, ei dau din prima IPP-uri pe 3 saptamani si dupa cand te intorci la ei ca nu functioneaza tratamentul te lasa balta. Ei nu recomanda sa se faca o Manometrie, 24h PH-Metrie sau Testul Bravo, care la noi in tara nici nu exista.tratamentul si recomandarile medicale ar trebui sa urmeze dupa anumite teste, nu dupa ce zice pacientul.

Eu am HH de 2cm, pot spune ca ragai foarte des. au inceput arsurile (mici-moderate), dorm cu capul ridicat la 10grade sau ceva de genul, mananc putin si des, tin regim strict, la modul ca gratar, carne fiarta, fara rosii, usturoi, ceapa si multe lucruri. Asta nu e viata tinand cont ca nu exista scapare.

Poti incerca Melatonina pentru sfincterul inferior, cauta pe internet ce zic studiile despre aceasta.

Incet, incet apar si la noi in tara medote chirurgicale precum LINX, este o banda magnetica care se pune pe cale laparoscopica in jurul esofagului, dar aici parerile sunt impartite, te poti documenta. Sigur, domnul dr. de mai sus nu a auzit de aceasta...problema e ca nu este decontata de CAS sau nu stiu daca va fii vreodata..
Alte proceduri care nu se fac la noi in tare sunt: TIF - pe cale endoscopica si STRETTA care nu e buna...

La noi o sa vezi o multime de Nissen, care e ca si cum ti-ai bate singur cuiele in sicriu, multe riscuri fata de imbunatatiri, la modul ca nu mai poti vomita sau ragai. Daca faci indigestie sau ceva risti sa rupi operatia daca vomiti.
Mai exista si Toupet care nu este 360grade este 260 sau ceva pe acolo...asta ar fi mai buna ca restul, dar depinde de pacient.


Problema cea mai mare a operatiilor de Reflux si Hernie consta in invervarea Nervului VAG sau chiar ciupirea, deteriorarea acestuia care duce la Gastropareza...un lucru foarte urat.

Daca tot vrei sa te operezi opteaza pentru Chirurgia Robotica de la noi din tara daca nu iti permiti in afara...in modul asta m-as opera si eu.


In viitorul apropiat, speram, va aparea un tratament exact pentru REFLUX, mai exact pentru inactivarea PEPSINEI din esofag si partea superioara, nas, gat, trahee, urechi etc...aceasta este responsabila pentru toate problemele, daca nu ma crezi cauta...

Cele mai bune surse sunt site-urile de specialitate din AMERICA si UK, nhs etc.


Toate cele bune, capul sus. Incearca cu regim si cu ce ti-a recomandat doctorul, nu se moare din asa ceva, dar este foarte urat...momentan medicina nu face nimic in privinta tratamentelor GERD pentru ca industria de IPP-uri este foarte mare. Multe studii s-au oprit din cauza lipsei de fonduri si profitabilitate...
0
18-01-2021, ora 23:08
fanecult
Nu este medic/terapeut
fanecult
Eu am o problema mai grava si sunt disperat. In urma unei operatii de hernie inghinala efectuata laparoscopic, la Euroclinic (Regina Maria), am dobandit o hernie hiatala, insotita de un reflux faringolaringian.Am 37 de ani, am facut sport 18 ani, iar din cauza neatentiei si indiferentei dr, am ajuns vai de capul meu. Am slabit 15 kg, am permanent gatul iritat, sunt ragusit, am mucus in gat, imi face rau orice mananc si intr-un cuvant viata mea este un calvar de 6 luni. Nu am avut nici o problema niciodata, n-am facut o injectie, dar dupa ce am ajuns pe mana unor criminali, nu mai gasesc rezolvare la problemele mele.Am facut multe investigatii pana am descoperit ce am, deoarece acest reflux este o boala mai putin cunoscuta.Am urmat tratament, regim, dar degeaba.Acum ma gandesc la operatia de hernie hiatala, cu toate ca mi-e frica, dar alta optiune nu am.Este foarte trist ce se intampla, ca atat mai mult la privat, in sensul ca m-am dus sa beneficiez de atentie sporita in rezolvarea unei probleme minore, dar m-am ales cu foarte multe probleme, aparent fara rezolvare.Daca are cineva sfaturi utile, multumesc anticipat.Doamne ajuta !
0
24-10-2021, ora 18:11
Ramona1111111
Nu este medic/terapeut
Ramona1111111
Buna, Ai rezolvat problema?
Eu m-am operat de HH insa nu am rezolvat problema...
LPR nu se rezolva cu operatie.
Regim alimentar strict, medicatie și fără stres.
Sanatate!
0
25-08-2022, ora 19:56
Mihai opran
Nu este medic/terapeut
Mihai opran
Buna seara si eu ma confrut cu HH, BRG si gastrita si vreu sa ma operez ca nu mai suport imi da dureri de piept palpitati extrasistole sureri in capul pieptului.va rog imi puteti da si mie un nr de telefon sa vb putin in legatura cu HH.asta este nr 0743539625 vreau sa mai vb cu cineva legat de chestia asta ca nu mai suport parca am probleme cu inima...si am fot la cardiolog si a dat vina tot pe HH
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: