hernie discala poterioara

14-10-2007
alinagerlach
Nu este medic/terapeut
alinagerlach
am fost si am facut un RMN in urma unei dureri pe picior care pleca din spate si am primit urmatoarele rezultate
Examinarea coloanei lombare prin RMN evidentiaza:
- protruzie discala L4 ce contine nucleu pulpos, cu stergerea spatiului epidural anterior si ingustarea recesurilor laterale bilateral, descendenta potero-median, fara conflict disco-radicular
- protruzie discala L5 pe fondul careia se remarca hernie discala posterioara, lateralizata predominant la stanga, migrate superior, ce comprima sacul dural, cu conflict cu radacina S1 stanga intracanalara si S2 stanga intradurala; contact disco-radicular cu radacinilie L5 la iesirea din gaura de conjugare
- deshidratari discale L4 si L5
- modificari degenerative grasoase la nivelul platourilor adiacente discurilor L4 si L5
- hemangioame vertebrale la nivelul pedicolului si lamei posterioare drepte T1 si corporeal L2

Credeti ca ma pot reface fara operatie?
1 comentarii
0
09-11-2007, ora 00:00
laur77
Nu este medic/terapeut
laur77
treaba asta cu comprimarea sacului dural nu prea e buna si de aceea se recomanda operatia. sotia mea are hernie de disc la L3-L4 si L4-L5 iar in mare..e un pic mai grav decat dvs. Acum asteptam sa ne internam pt operatie :). Ne-am gandit si noi la tratamente naturiste dar pana la urma tot o sa ajunga la operatie. Asa ca mai bine se opereaza acum decat cand o sa fie mai grav... Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul