hernie discala curiozitate

24-12-2008
andr2ea_super
Nu este medic/terapeut
andr2ea_super
De un an de zile am fost diagnosticata cu hernie discala si scolioza.Am facut si RMN si spre fericirea mea nu este de operat inca.Am urmat un tratament si durerile s-au mai diminuat.As dori sa stiu daca la aceasta boala pot face copii fara nici un risc si daca nu care sunt riscurile unei sarcini?Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
27-12-2008, ora 11:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti face copii, numai ca, pe parcursul evolutiei sarcinii, pe masura ce burtica va creste, va trage inainte de coloana si durerile pot apare mai des.Dar daca stai linistita acasa cand bebelusul va fi mai mare si vei descoperi singura pozitiile in care nu vei simti durerea, va fi bine.Si bucuria aducerii pe lume a copilului tau nu e intrecuta de nici o durere din lume.Sarbatori fericite!
0
20-01-2009, ora 18:44
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Draga andr2ea as vrea sa-ti spun despre ceace am patit eu: La 28 ani aveam scolioza, dupa ce am nascut la 29 aveam o fisura discala S1-L5 si abia dupa 16 ani m-am operat.Merita sa faci un copil si daca o sa te ingrijesti poate nu se agraveaza hernia, eu iti spun din experienta prin care am trecut un primul rand ca am un copil si in al doilea ca dupa operatie m-a ajutat enorm copilul meu -este baiat--dar cum sotul meu era foarte ocupat a stat 2 zile la spital si dupa aia a stat copilul si acasa au facut cu randul.
Iti doresc multa sanatate si succes, sa ne mai scrii Mariana
0
21-01-2009, ora 08:37
andr2ea_super
Nu este medic/terapeut
andr2ea_super
va multumesc mult...raspunsurile dumneavostra chiar m-au linistit.oricum am zis ca voi face copii cand va fi timpul chiar daca va trebui sa platesc cu viata. va multumesc din suflet.
0
16-05-2010, ora 21:03
yca
Nu este medic/terapeut
yca
Buna ziua.Ce este aceea hernie discala.De un an incoace am niste dureri foarte mari in spatele gatului, si durerea merge pe omoplat in jos.Sant diagnosticata cu discopatie cervicala dar tratamentul care lam facut nu a dat roade durerea continua Poate cineva sa ma ajute?
0
31-03-2015, ora 14:34
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Eu am spondilolistezis lombar, nu am hernie.Care e mai grav ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scolioza în sarcină
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •