hernie discala

27-01-2011
ancamarilena
Nu este medic/terapeut
ancamarilena
sotul meu a facut un IRM in urma durerilor de spate foarte puternice si din ce in ce mai dese iar rezultatul este - usoara-moderata hernie discala postero.laterala stanga L4-L5, cu usoara compresie radiculara L5 si cu amprentare durala.protruzie discala posterioara subligamentara L5-S1, necompresiva duro-radicular. am consultat un neurolog care la inceput cand a vazut radiografia a spus ca trebuie operat imediat, iar dupa ce l-a consultat ca nu este nevoie deocamdata de operatie. nu stim ce sa mai credem. aveti vreun sfat despre acest diagnostic. multumesc
5 comentarii
0
27-01-2011, ora 20:54
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Daca este, deja, Protruzie discala, va recomand un examen la un neurochirurg! Exista riscul de pareza a nervului sciatic popliteu extern! Multa sanatate!
0
30-01-2011, ora 19:57
ancamarilena
Nu este medic/terapeut
ancamarilena
multumesc pentru raspuns o sa incercam si la un neurochirurg
0
05-02-2011, ora 17:39
aoprea
Nu este medic/terapeut
aoprea
In noiembrie 2010 am facut un RMN pentru coloana lombara in urma unor dureri de spate, picioaresi durerea radia in sold. Mi s-a spus ca discurile intervertebrale L4-L5 si L5-S1 sunt deshidratate, fisura discala lineara hiperintensa T2, posteriorL4-L5 si mica poluzie discala secundara ce amprenteaza spatiul lichidian.Am urmat un tratament cu antiinflamatorii, o perioada nu am mai avut dureri, iar acum din cand in cand am dureri de mijloc foarte mari si ma ridic cu greu din pat, iar durerea dispare dupa ce incep sa merg.mi s-a mai spus ca deocamdata hernia de disc este neoperabila si ca ar trebui sa merg la statiune.Ce analize mai amanuntite pot sa fac si unde sau va rog dati-mi un sfat ce pot sa fac sa mai aman operatia. VA MULTUMESC
0
05-02-2011, ora 21:33
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Daca durerea se amelioreaza la miscare, ar trebui sa facem un dg. diferential cu o durere de cauza inflamatorie, de aceea, avind numai aceste date insuficiente nu va pot spune decit ca va recomand cit mai repede, un consult la Reumatolog.Multa sanatate!
0
06-02-2011, ora 12:43
aoprea
Nu este medic/terapeut
aoprea
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •