hernie de disc

14-12-2010
dobrica2007
Nu este medic/terapeut
dobrica2007
modificare tip modic 2 degenereare grasoasa la nivel l5s1-discul intervertebrall5s1 cu hiposemnalt2 omogen desicat -fragment migrat de 11mm pe sectiunea sagitala astept un raspuns de la dvs un sfat este grav? este de operat ?
16 comentarii
0
14-12-2010, ora 11:52
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Buna Dobrica, in primul rand nu panica! Inteleg ca ai facut un RMN si astea sunt concluziile radiologului, insa trebuie sa spui si ce simtome ai, cum te doare(ai arsuri, furnicaturi, amorteli in picioare, etc).Nu inteleg mare lucru din ce ai scris, degenerarea discului intervertebral L5-S1 poate fi din cauza "batranetii" sau din cauza acelui "fragment migrat".Cel mai bine este sa mergi la un doctor sa-ti explice.
0
14-12-2010, ora 12:22
dobrica2007
Nu este medic/terapeut
dobrica2007
MULTUMESC PENTRU INCURAJARE AM FACUT IN LUNA MAI FIZIOTERAPIE AM URMAT UN TRATAMENT CU ANTIINFLAMATORII INAINTE IMI COBORA DUREREA PE PICIOR ACUM NU MAI COBOARA PE PICIOR DOAR IN SOLD MA DOARE MIINE MERG LA BUCURESTI LA SPITALUL BAGDASAR CEL MAI TARE ASTA MA FACE CURIOS ACEI 11 mm OARE ESTE MULT MIGRAT?VIRSTA 36 DE ANI
0
04-01-2011, ora 09:15
monica46
Nu este medic/terapeut
monica46
Buna ziua!Am 46 de ani, acum 3 sapt m-am operat de hernie de disc HDL L4-L5 la spitalul Bagdasar-Arseni si dupa operatie am capatat o "infectie" asa a denumit-o d-nul doctor formata in urma efortului sau a mscarii brusca.
Credeti ca este posibil asa ceva?eu mai repede cred ca este o infectie luata din spital si el s-a ferit sa imi spuna adevarul.Acum urmez un tratament cu antibiotic si antiinflamatoare.Doresc sa specific ca am dureri foarte mari in zona lombara precum si la solduri.Urmeaza ca pe 04.01.2011 sa merg la un control si daca durerea nu dispare mi-a spus ca o sa imi puna un corset ghipsat.Nu inteleg ce legatura are corsetul cu infectia????cum poate fii tratata de catre un corset ghipsat.
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri.
0
04-01-2011, ora 11:13
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Buna ziua Monica!Imi pare rau ca suferi in urma acestei operatii.Normal ar fi fost sa nu ai dureri deloc, doar pentru asta te-ai operat...era normal sa-ti faca antibiotic in spital, dupa operatie si sa-ti puna un furtun de drenaj din sala de operatie, pentru cazul in care ai fi facut infectie sa se scurga pe acel furtunas.
Nu este vina ta in nici un caz!Neurochirurgul este responsabil de ceea ce ti se intampla, ar trebui sa spui aici numele lui, sa astie si alti suferinzi ca nu trebuie sa mearga pe mana lui.
Cred ca ar fi bine sa ceri parerea unui alt neurochirurg insa e greu de crezut ca altul ar vrea sa preia cazul tau.Nu stiu la ce foloseste acel corset in cazul tau, insa am citit aici pe forum, o doamna Mary a scris ca a purtat un corset in urma unei infectii din cauza chirurgiei la coloana vertebrala.Rasfoieste un pic forumul si cauta ce a scris in legatura cu acest subiect.Iti urez multa sanatate si sa scapi cat mai repede de aceste dureri.
0
04-01-2011, ora 11:18
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Dobrica, daca ai fost la control poate ne spui ce a zis neurochirurgul...
0
04-01-2011, ora 12:29
dobrica2007
Nu este medic/terapeut
dobrica2007
LA MULTI ANI UN AN BUN SA AVETI CU TOTI AM FOST LA SPITAL LA BAGDASAR A VAZUT RMN A SPUS CA ESTE DE OPERAT CIND VREAU EU DUPA 10 IANUARIE SA MERG SA MA OPEREZ DAR EU NU VREAU SA MA OPEREZ MA TEM TARE MAI IAU ANTIINFLAMATORII VREAU SA INCERC SI INFILTRATII CU DIPROPHOS A SPUS DR CA POT SA O AMIN ATITA TIMP CIT REZIST CIND NUMAI REZIST TOT LA OPERATIE VOI AJUNGE AM SA VA TIN LA CURENT SI EU AM MAI CITIT PE ALTE FORUMURI DESPRE INFECTII LUATE DIN SPITALUL BAGDASAR
0
04-01-2011, ora 12:39
monica46
Nu este medic/terapeut
monica46
BUNA DOBRICA!Eu iti spun sa mai amani pe cat posibil operatia sau sa alegi alt spital pentru operatie nu Bagdasar.Eu am patit-o la acest spital...adica dupa operatie ma simt mai rau ca la inceput..am dureri groaznice de sold si de spate.Iti doresc multa sanatate si sa auzim numai de bine.
0
04-01-2011, ora 12:49
monica46
Nu este medic/terapeut
monica46
multumesc RODICA de incurajari.dupa operatie am avut furtun de drenaj si mi-au dat si antibiotice dar cred ca degeaba...si acum sunt sub influenta antibioticelor..iau cuminol 500mg, ketonal forte, algocalmin, ranitidina si supradyn si repaus total.
0
04-01-2011, ora 21:40
Un.Cetatean
Nu este medic/terapeut
Un.Cetatean
Sotul meu are rezultatul unui RMN -modificari ale vertebrelor lombare cu caracter degenerativ, scolioza dextroconcava si conflicte discoradiculare in foranoamelw din spatiul L5-S1. Va rog sa -mi spuneti daca exista indicatii chirurgicale.Multumesc
0
05-01-2011, ora 00:22
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
@dobrica dar ce a zis neurochirurgul de acel fragment migrator, cum il denumeste el?Si parerea mea este sa eviti spit.Bagdasar daca e sa ajungi la operatie...

@monica imi pare rau ca suferi mai mult ca inainte de operatie, medicamentele sunt importante in situatia data, azi daca ai fost la control ti-a explicat rostul acelui corset?Nu vreau sa te sperii, insa trebuie sa te vada urgent un al neuroghirurg nu bun, unul foarte bun!Poti face alte complicatii cum ar fi fibroza, arahnoidita care mai tarziu devine adeziva, etc.Daca nu ei masuri acum, mai tarziu e prea.tarziu.

@asemaro cred ca trebuie sa ai rabdare pana cand vede neurochirurgul RMN, apoi ganditi bine inainte de a lua o decizie.Stiu ca nu e usor, insa uneori ar fi bine sa purtam un brau, corset elastic, sa luam antiinflamatoare, medicamente de antidurere si repaus la pat.
multa sanatate la toti !
0
05-01-2011, ora 10:51
dobrica2007
Nu este medic/terapeut
dobrica2007
AM FOST LA DR EXERGIAN FLORIN NU PREA ITI DA EXPLICATII LA CEEA CE AM EU 11mm A SPUS CA ESTE DE OPERAT EU AM FACUT RMN PE 30 OCTOMBRIE LA BAGDASAR AM AJUNS PE 15 NOIEMBRIE A SPUS CA ESTE CAM VECHI RMN SI CA CEL MAI BINE MA INTERNEAZA IMI FACE ALT RMN SI MA OPEREAZA DAR EU ACUM VOI FUGII DE BAGDASAR DUPA CE AM CITIT PE AICI VA DORESC SANATATE MAXIMA
0
05-01-2011, ora 18:48
monica46
Nu este medic/terapeut
monica46
astazi am fost la control si mi-au facut niste analize si o radiografie, mi-a zis medicul ca infectia a cam disparut si ca este vorba de o inflamatie si trebuie sa mai urmez tratamentul inca 2 saptamani si repaus la pat.dupa astea 2 sapt trebuie sa mai fac inca o data aceste analize si sa vedem rezultatul.va mai tin la curent cu ceea ce mi se intampla.boala se numeste OSTEODISCITA-infectie luata din spital din cauza mizeriei de acolo.
0
05-01-2011, ora 18:52
monica46
Nu este medic/terapeut
monica46
am uitat sa specific ca mi-a spus ca nu este nevoie de corset.
0
07-01-2011, ora 15:23
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
@dobrica nu pricep cum sa fie un IRM vechi.cand are doar 15 zile!
@monica sa ne scrii sa stim cum te mai simti.
Multa sanatate la toti!
0
25-01-2011, ora 12:49
rebeca smile
Nu este medic/terapeut
rebeca smile
buna ziua va rog frumos daca imi puteti spune ce stiti despre medicul balasa adrian din tg mures, am o hernie de disc L5-S1cu comprimarea intradurala a radacinilor S1.SI la suceava au zis ca e caz de operatie dar as vrea o noua parerea, ma puteti ajuta cu un sfat ?
0
30-03-2015, ora 14:22
Iuliana lazar
Nu este medic/terapeut
Iuliana lazar
Mii de multumiri dlui. profesor Exergian Florin si intregii sale echipe din cadrul spitalului Bagdasar Arsenie, care in luna decembrie 2014 I-au salvat viata tatalui meu Badaran Constantin. Dupa 3 saptamani petrecute in spital, datorita mainilor de aur ale dlui Profesor s-a reusit extirparea tumorii si reconstituirea a 2 vertebre care il amenintau cu o paralizie in orice moment. La 2 zile dupa operatie, a parasit spitalul pe picioarele lui. De asemenea, dorim sa multumim pe aceasta cale, si dlui dr. Checiu Gheorghe pentru daruire si profesionalism. Cu adevarat medicii de aur pe care ii detine inca Romania. Va multumim din suflet!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: