in urma unui RMN... hernie de disc

01-02-2010
memichael
Nu este medic/terapeut
memichael
buna ziua!
Am 39 ani, 1, 65 inaltime si 64kg. In urma unui rmn am fost diag.cu:
-aliniament normal al corpurilor vertebrale lombare; reducerea lordozei fiziologice a coloanei lombare;
-osteofite anterioare incipiente;
-mici hernii intraspongioase platouri vertebrale L3 inf si L4 sup;
-hemamgiom corp vertebral L2 de 15/10mm si un altul de 5mm la nivel L4;
-discurile intervertebrale lombareL4-L5, L5-S1 apar in hiposemnal T2 si STIR neomogen (deshidratate);
-la nivelul L5-S1 hernie de disc medio laterala stanga, cu dim. de 10-15mm, ce determina compresiunea sacului dural si a radacinii S1 stangi la nivelul recesului lateral;
-la nivelL4-L5 protuzie discala circumferentiala cu contact disco-radicular extraforaminal bilateral;
-absenta anomaliilor de semnal la nivelul conului medular;

Imi puteti explica?
multumesc frumos!
5 comentarii
0
01-02-2010, ora 19:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Insiruirea de termeni medicali nu are absolut nici o semnificatie in absenta imaginilor propriu-zise, care sa fie interpretate de catre neurochirurg in timpul consultatiei de specialitate.
Oricum, decisiva este doar prezenta leziunilor de tip neurologic (paralizii, pareze, parestezii, mioclonii), care pot pune o eventuala indicatie chirurgicala.
In rest, trebuie sa urmati un program de kinetoterapie specifica (gimnastica medicala), existand mai multe programe bine structurate, pe o perioada de mai multe luni. Hidro-kineto-terapia (inotul) are deseori efecte miraculoase.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-03-2011, ora 11:10
ioana230448
Nu este medic/terapeut
ioana230448
Ma numesc ioana am 63 de ani si in urma unui R.M.N la coloana lombara si genunchi au iesit urmatoarele rezultate:
Coloana lombara:
-degenerescenta hidrica discala stadiul 2-3 tradusa prin hiposemna in secventele in ponderatie T2 la nivelul nucleului pulpos la nivel lombar inferior L3-S1 cu pastrarea inaltimi discale.
-modificari de tip degenerativ modic2, hipertrofie de fatete articulare, ligament galben
-hernie discala sub ligamentare circumferentiala cu amprentarea sacului dural l2-l3
-portruzie discala l3-l4 circumferentiala cu amprentarea recesului lateral drept
-cicatrice de partea dreapta l4-l5
-protruzie discala l4-l5 cu conflict radicular drept
-canal rahidian cu tendinta de stenozare.
Genunchi:
-com posterior meninsc intern leziune meniscala stadiul 3
-com posterios menins extern zona lineara cu semnal crescut cu aspect de leziune de menins stadiul 2 cu substrat degenerativ
-platou tibial intern zona de 3 mm cu aspect de osteocondrita disecanta cu intreruperea capsulei articulare
daca se poate un raspuns urgent!!! ce esti de facut?daca este grav?Va multumesc!!!
0
17-03-2011, ora 11:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul nu depinde de rezultatul scris al RMN, ci mai curand de examenul clinic direct, coroborat cu elementele esentiale: sex, varsta, ocupatie si sporturi, antecedente traumatice, reumatologice, metabolice etc etc.
Prin urmare, incepeti cu exemenul clinic la neurochirurg si la ortopedul specializat in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-08-2011, ora 22:21
siculica
Nu este medic/terapeut
siculica
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa imi interpretati rezultatul si daca e nevoie pt trimite RMN-ul dumneavoastra, dupa a treia operatie ma simt rau nu la fel ca inainte totusi medicul dupa ce am facut iarasi RMn dupa a treia operatie
a spus ca trebuie sa fiu din nou operata. Va implor spuneti-mi ce sa fac.
Rezultatul RMN-ului este "dezhidratarea discului intervertebral L4-L5(hiposemnal T2) asocind potruzie discala circumferentiala cu componenta herniara
mediana-paramediana stanga ce amprenteaza usor sacul dural, prezentind contact disco-radicular cu radacina L5 stanga pe
traiectul ei intradural (recidiva), debordul discal fiind de 11/8 mm.Laminectomie L4-L5 stanga."
Va multumesc din suflet si astept un raspuns de la dumneavostra cat mai repede pe email: -*
Alina


(*modificat de admin)
0
28-08-2011, ora 22:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul nu depinde numai de rezultatul scris al RMN, ci mai ales de examenul clinic direct, coroborat cu elementele esentiale: varsta, greutate/inaltime, ocupatie si sporturi, antecedente traumatice, reumatologice, metabolice etc etc.
Prin urmare, incepeti cu exemenul clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: