este hernie de disc sau tot lombosciatica?

17-12-2008
katy79ms
Nu este medic/terapeut
katy79ms
buna ma numesc katy in urma cu 2 ani au inceput durerile de spate si de picorul stang mi-au spus ca am lombosciatica stanga dar de 4 luni mi se spune ca am hernie de disc din ce cauza se poate face?durerile de spate le am intradevar daca stau mult in picioare daca stau mult pe scaun si nu pot dormi noapte din cauza durerilor ce e defacut?este intradevar hernie de disc?sau tot lombosciatica?
5 comentarii
0
04-02-2009, ora 20:37
diana bz
Nu este medic/terapeut
diana bz
Buna seara! Ma numesc Diana. Mama mea a fost diagnosticata in urma cu putin timp cu hernie de disc L5-S1, in urma unui RMN, care are drept rezultatat:
"-rectitudinea coloanei vertebrale lombare
-reducerea inaltimii spatiului intervertebral L5-S1
-deshidratarea discurilor intervertebrale L4-L5 si L5-S1- apar in hiposemnal pe secventele ponderate T2
-protruzie discala circumferentiala la nivel L4-L5 cu amprentarea sacului dural fara efect compresiv radicular
-extruzie discala mediana si paramediana dreapta la nivel L5-S1 cu amprentarea sacului dural, conflict disco-radicular cu radacina S1 dreapta, la nivelul canalului medular.
Concluzie: hernie de disc L5-S1 si compresie radiculara S1 dreapta"
As dori sa stiu cat este de grav si mai ales daca singura solutie este operatia.
Multumesc anticipat!
0
27-11-2011, ora 14:52
ele.sam
Nu este medic/terapeut
ele.sam
Mergeti la Dr. Varga Mihail, are consultatii lunea si miercurea, la clinica Promedical Center, la Cluj, Tel/fax: 0264-430175. La telefon spuneti asistentei ce doagnostic aveti si va va spune daca domnul doctor poate rezolva ce aveti dvs.
Domnul doctor face manualterapie, si are sute de pacienti care nu au mai avut nevoie de operatii in urma sedintei de manualterapie.
Sedinta costa 150 de lei, daca se face manualterapie. Puteti suna lunea, la ora 10, pentru programari. Eu am fost la dumnealui si mi-a descoperit problema, care nu se vazuse in urma RMN si eu aveam dureri mari.

Doamne ajuta
0
29-11-2011, ora 13:25
trasca gheorghe
Nu este medic/terapeut
trasca gheorghe
eu am fost operat de hernie de disc L1-L2, simdrom, , coada de cal", am deja 5 luni de la operatie, problema pe care o am este ca revenirea este foarte lenta, am avut afectate ambele membre inferioare, nu am putut merge si nici nu ma puteam sprijini in picioare, acum am avansat, ma ridic, pasesc(foarte greu), in concluzie imi este foarte greu.Ajutatima prin sfaturi sau indicatii sau cum vreti sa le spuneti, medicamentatie sau exercitii, orice pentru a putea sa-mi revin.poate nu am fost destul de explicit, daca doriti mai multe detalii vasi ruga sa mi le trimiteti -*.Multumesc


(*modificat de admin)
0
20-05-2013, ora 01:14
zaharia84
Nu este medic/terapeut
zaharia84
buna ziua! in afara de promedical mai stie cineva unde pot sa o; gasesc pe domnul doctor? multumesc
0
27-11-2013, ora 09:46
moldosis3
Nu este medic/terapeut
moldosis3
Buna ziua!
Am fost acum 2 zile la dl dr Varga, mi-a facut manualterapie si mi-a zis 12 zile repaus total, deocamdata e bine nu am dureri de cat simt o arsura pe coloana, as vrea sa iau legatura cu alti pacienti care au fost la dl doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.