hernie cervicala -nevralgie cervico branhiala

28-02-2016
antares23
Nu este medic/terapeut
antares23
Buna.
de 6 ani am fost diagnosticata cu hernie cervicala si de curand mi s-a dat diagnosticul de nevralgie cervico branhiala. Am muschii gatului si spatelui in zona cevical in permanenta contractati.am urmat de curand 10 zile neoeduxin injectabil dar fara rezultate semnificative.nu vreau sa fac oeratie !!! Fac gimnaatica, masaj si am fac si fioterapie. Mai exista vreo solutie?mentionez ca in trecut am facut un atac de panica pe acest fond de durere cervicala au am urmat 1an cipralex
8 comentarii
0
28-02-2016, ora 14:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La aceasta intrebare nu va poate raspunde decat neurochirurgul (nu exista un alt tratament in afara kineto-terapiei si a interventiei chirurgicale).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-02-2016, ora 16:46
antares23
Nu este medic/terapeut
antares23
Multumesc pentru raspuns dar as dori sa imi raspunda si un neurochirurg, va rog!
0
28-02-2016, ora 16:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pentru a obtine raspunsul unui neurochirurg trebuie sa postati pe sectiunea Neurochirurgie a forumului (aici raspund ortopezi, care nu va pot ajuta pentru o problema a coloanei cervicale).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-06-2016, ora 23:57
Ema49
Nu este medic/terapeut
Ema49
buna ziua.Am 51 de ani, 167 si 88 kg.Sint maseor de 15 ani, dar de aproape 3 ani am o durere intre omoplati (cumva in zona muschilor paravertebrali) care incepe cu arsura, de obicei seara dupa o zi de munca sau doar de stat in picioare, durere care imi limiteaza foarte mult miscarile bruste, am observat ca nu ma mai " tine " atit de tare in momentul cind stau putin cocosata sau daca ma intind in pat.De citeva luni insa au inceput sa ma doara foarte tare calciiele, mai ales dimineata cind fac primii pasi, muschii gambelor si deasupra genunchilor.Nu am mers la doctor pina acum, am tot dat vina pe kilograme, pe munca sau pe clima ( Norvegia).Nu am luat nici un fel de medicamente, nici macar creme si din pacate nu am gasit pe nimeni in care sa am incredere sa merg la masaj. De doua saptamini incerc sa fac miscare, citeva exercitii de pilates si dieta.
1
22-06-2016, ora 15:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca problema principala sunt cele 30 kg in exces, coroborate cu efortul fizic excesiv.
Prin urmare, trebuie sa tratati cele doua cauze.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-06-2016, ora 18:03
Ema49
Nu este medic/terapeut
Ema49
va multumesc pentru raspunsLucrez la asta
0
01-07-2016, ora 11:07
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Buna ziua,

Am probleme de multi ani cu coloana, ba lombara, ba cervicala...inca cea din urma este cea care in prezent imi da bătăi de cap. Muschii sunt incordati (muschii trapezului pe partea dreapta si muschii gâtului pe partea stângă sunt efectiv ca niste "gâlme". Am momente cand misca capul si simt ca niste cutite înspre cap. Ma doare gâtul, ma dor umerii si câteodată si pe mana dreapta, durere in primele trei degete sau intepaturi in buricele ultimelor trei degete. Am facut anul trecut in mai un rmn si Nu mi a iesit nimic..decat musculatura atoasa si foarte încordată. Problema este ca simt gâtul rigid si am momente cand..in urma unui masaj local sau miscărilor gâtului am mici spasme laringiene sau simt traheea îngustata. Poate avea legatura cu problemele cervicale?

Multumesc
0
01-07-2016, ora 15:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De problemele coloanei cervicale si lombare se ocupa neurochirurgul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: