hernie?

22-06-2007
ovidiu_3
Nu este medic/terapeut
ovidiu_3
buna!de o saptamana am o durere in partea inghinala.am fost la spital unde mai consultat 10 chirurgi, toti dupa consultatie miau zis k nu stiu ce am si sa mai astept sa vad daca se agraveaza.am aceleasi simtome se o saptamana si dupa parerea mea e o hernie.as vrea sa stiu dak pot sa o tratez macar timp de luna inainte sa ma operez?
9 comentarii
0
22-06-2007, ora 00:00
ofi_r
Nu este medic/terapeut
ofi_r
daca dupa consultul chirurgical nu ti s-a pus diagnosticul de hernie inseamna ca nu este. Incearca niste analize de singe. Poate fi o adenopatie, care presupune existenta unui proces infectios.
Un antibiotic banal poate fi de ajutor. Dar cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie si sa ceri niste analize.
0
23-06-2007, ora 00:00
ovidiu_3
Nu este medic/terapeut
ovidiu_3
avand in vedere ca atunci cand am fost la spital credeam ca este apendicita mi sa facut analize de sange si ecografie, rezultatele erau bune...dar umflatura in partea dreapta p kre doctori nu au vazuto pentru ca mau consultat intins p pat, nu puteau sa isi deie seama.
0
23-06-2007, ora 00:00
ofi_r
Nu este medic/terapeut
ofi_r
din ce localitate esti? incearca atunci si mai vezi un chirurg dintr-un centru Universitar.
0
23-06-2007, ora 00:00
ovidiu_3
Nu este medic/terapeut
ovidiu_3
din pacate ma aflu in italia, dupa mine doctori de aici nu au nici macar diploma.au fost cazuri in care au intrat in coma dupa o simpla operatie de apendicita. acum e problema ca eu trebuie sa plec in romania si nu am de gand sa ma operez acolo ca nu am timp.de asta vroiam sa stiu daca este vreun tratament.
0
23-06-2007, ora 00:00
ofi_r
Nu este medic/terapeut
ofi_r
Tot ce pot sa-ti spun este ca o operatie de hernie inghinala nu este asa dificila si nici nu necesita multe zile de internare. Mergi in orice centru universitar, sa eviti complicatiile. Hernia inghinala poate da complicatii destul de grave daca nu se intervine - se poate ajunge pina la ocluzie intestinala. Vino in tara si fa operatia. Este cel mai bine. Pana atunci evita sa ridici greutati foarte mari si in geneal eforturile fizice intense
0
07-12-2009, ora 17:50
Sean
Nu este medic/terapeut
Sean
Sal am si eu nevoie de un raspuns ma numesc Paul am 21 de ani si am fost la sala de forta, intr-o zi am facut mai multe serii cu greutati mai mari am ajuns akasa m-am schimbat am facut un dus si m-am asezat in pat ma uitam la TV apoi dupa cateva ore m-am dus la baie sa imi satisfac nevoile fizionomice cand am scos "chestia" era umflata cu tot cu testicole dar nu ma durea si a durat 2 zile umflatura ieri dimineatza mi-a trecut.si am auzit de la prieteni (banuieli) ca este Hernie :(.este adevarat??
0
04-07-2010, ora 22:39
Maria1285
Nu este medic/terapeut
Maria1285
Buna ziua
Am si eu o problema mai delicata:Bunica mea are aproape 70 de ani si de cel putin 20 de ani traieste cu 2 hernii.se strange cu burtiera, prefera sa stea asa decat sa se opereze(ii este foarte frica).as vrea sa stiu daca reusesc s-o conving sa se opereze exista vre-un risc, din cate stiu aceste operatii sunt destul de usoare dar tinand con ca de atatia ani traieste cu aceste hernii ma gandesc ca ar putea aparea complicatii.si daca se poate sa imi recomandati un doctor bun la care sa ma duc cu ea.
Va multumeesc frumos!
0
10-08-2010, ora 20:14
mar10an
Nu este medic/terapeut
mar10an
buna seara am o intrebare la dv am 33 ani sunt din buc si am o problema in partea dreapta deasupra p am o umflatura ca o grasime si ma cam ustura pielea de deasupra umflaturi am fost la spitalul sf maria de langa mine ma consultat medicul de garda si mia zis ca tre sa ma operez urgent ca am o hernie de disc sau cam asa ceva eu am mai fost si la urgenta in alta zi si mau consultata acolo 2 medici chirurgi care erau de garda atunci si parerea lor a fost ca nu as avea nicio hernie acum urmeaza sa fac o radiografie la muschi burti nici eu nu mai stiu ce sa cred dv ce parere aveti -* daca puteti sa-mi lasati un mes cu parerea dv multumesc mult


(*modificat de administrator)
0
08-07-2017, ora 09:04
b.petrica
Nu este medic/terapeut
b.petrica
Buna ziua

De aproximativ 2 saptamani am o durere jos in partea stanga si simt o presiune durerea e usturatoare si pe lana aceasta mai am si dureri la urinare si la testucule.canalul urinal.urina imi iasa de fiecare data colorata.pe data de 10 mai anul acesta am avut o operatie de varicocel..este posivil sa am probleme din cauza asta...atunci ma consultat si un chirurg si ma diagnosticat cu inceput de hernie dar nu mi sa umflat.
Va rog ajutatima cu un raspuns
Multumesc anticipat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști hernia inghinală și cum evaluezi gravitatea ei
  •