hernia de disc

04-06-2009
annannitza
Nu este medic/terapeut
annannitza
diagnostic externare;hernie de disc L4-L5 dreapta. hernie de disc L3-L4mediana si paramediana dreapta. lombosciatica dreapta hiperalgica L5.lombocruralgie dreapta. sa intervenit operator;se practica ablatie partiala de lama L3 si L4 dreapta si chiuretarea discurilor herniate, rezectia osteofitelor marginale. acum simt ca durerea se lasa pe partea stanga.o sa am aceeasi soarta?
7 comentarii
0
25-01-2010, ora 20:05
marielena
Nu este medic/terapeut
marielena
BUNA SEARA. Am fost astazi la medicul de familie si mi a dat trimitere la un neurolog pentru fizioterapie. nu stiu ce sa fac, daca sa merg la neurolog sau sa merg pe mana neurochirurgului. acesta din urma mi a spus sa ma operez cand ma hotarasc.Ce ziceti fizioterapia ma ajuta cu ceva in hernia de disc?
Am mai scris la dumneavoastra ca in urma examenului RM am hernie discala L4-L4 cu compresie radiculara dreapta de 10/7mm, protuzie discala L5-S1 cu contact radicular bilateral si discopatie L3-L4.Am 11 zile de cand stau acasa si am stat in pat o mare parte din tot acest timp.Durerile sunt suportabile spre deloc acum. La serviciu fac si munca fizica, daca incep munca o sa mi revina durerile repede?Daca aceste dureri dispar momentan sa mai merg sa ma programez pentru operatie ? Ce ma sfatuiti sa fac?
0
30-01-2010, ora 15:55
Luizik
Nu este medic/terapeut
Luizik
buna. eu am 22 de ani si la 19 ani m-am operat de hernie de disc. Pot sa spun ca am sperat degeaba tot timpul cat am avut dureri ca o sa-mi treaca. Am facut si fizioterapie, am facut si injectii, , , , , degeaba. Pana la urma nu mai puteam sta deloc, nici in picioare, nici in sezut, nici culcata.din cauza durerilor. Asa ca m-am operat. Pot spune ca din clipa in care mi-amn revenit dupa operatie nu am mai avut nici o problema. Asa ca eu una te sfatuiesc sa mergi la un spital sau o clinica mai buna si sa intrebi acolo. Operatia nu este chiar asa de grea si decat sa te chinui cu durerile...mai bine te operezi si nu mai ai probleme.
0
30-01-2010, ora 16:14
floorynn
Nu este medic/terapeut
floorynn
BUNA ZIUA
am 22 d ani sunt pompier si m-am operat d menisc extern la genunchiul drept la spitalul militar la dr Codorean.Dupa 3 luni nu m-am simtit bine si am facut eu inca un RMN pe care a iesit ca si prima oara inainte de opreatie leziune menisc intern corn anterior.Am fost cu rezultatul si biletul de iesire din spital(LEZIUNE PARTIALA STABILA MENISC EXTERN GEN DREPT ;STABILIZARE ARTOSCOPICA ) la medic s-a uitat pe RMN m-a consultat si a spus ca nu mai e nevoie dE inca o operatie.
Mentionez ca am fost dupa o luna la MED SPORT la dr Anghelescu cu toate documentele si a spus ca ar fi de operat acea leziune de menisc intern (dupa ce s-a uitat pe RMN si m-a consultat )
CONCLUZIA:daca e de operat acea leziune de ce nu s-a facut de atunci tinand cont ca pe ambele rmn a fost acea leziune prezenta ;iar daca nu e cum imi pot da seama atata timp cat cei doi medici atat de cunoscut au pareri diferite astept un raspuns va rog.pot sa fac recuperare in continuare?sau trebuie sa ma operez ?
0
31-01-2010, ora 11:07
marielena
Nu este medic/terapeut
marielena
Multumesc ptr sfat Luizik.Tu unde te ai operat?Eu nu stiu de ce dar stau cam rau la capitolul incredere in doctori. Imi este teama cu operatia.Oricum sunt hotarata acum sa o fac.Cat a durat recuperarea? Oricum tu erai mai tanara. Eu am 34 ani, nu am imbatranit inca dar am intales ca operatia in sine nu este grea ci recuperarea. Cat timp nu ai avut voie sa faci efort?
0
09-03-2010, ora 19:02
lil
Nu este medic/terapeut
lil
Buna seara! Mama mea are dureri groaznice de cca 2 sapt. Am incercat diverse tratamente(fizioterapie, antiinflamatoare dar in zadar.In urma efectuarii unui RMN am primit acest diagnostic. Rectitudinea coloanei lombare pe un canal ingust in diametru antero-posterior cu hiposemnal de deshidratere discala L2-L4 si degenerari discale L5 pe un spatiu pensat.
Oancea Iuliana: Debord discal medico-lateral stanga L2 ci amprenta foraminala pe radacina L2 stanga si pe emergenta redicula ra L3 stanga din sacul dural.Debird discal medico-lateral stanga L3 cu amprenta pe radacina L3 si L4 stanga Hernie de disc L4 paramediana stanga cu mic fragment detasat, migrat caudal cu compresie pe emergenta radiculara L5 stanga din sacul dural.Hernie de disc L5 cu fragment median comprimand sacul dural si emergentele radiculare S1 mai marcat pe partea dreapta.Va rog frumos daca imi puteti spune ce trebuie sa facem.Este necesara interventia chirurgicala? Multumesc.
0
11-03-2010, ora 13:45
alexandrucarina
Nu este medic/terapeut
alexandrucarina
Buna. Am avut hernie de disc L4-L5 si pe 29 ianuarie 2010 am fost operata la Centru Medical Victor Babes de o echipa de medici din Israel. Ce pot sa va spun ca merita sa va operati cu toate ca eu sunt un om tare fricos inainte de operatie cautam tot felul de informatii despre hernia de disc si am gasit din intamplare un site care dadeau o operatie in direct si m-a luat cu toate caldurile pentru ca in acele imagini il durea f rau si tipa de durere. Dar am ajuns si eu in ziua operatiei am fost programata la 15.30 dar am asteptat pana la 19 pentru ca au fost alte operatii mai complicate mi s-a pus o perfuzie, un tester cu xilina pentru reactie, am intrat in sala de opeartii si va spun sincer nu am simtit absolut nimic nici o durere apropo de vizionarile pe care le-am vazut. Nici macar nu stiu cand am intrat si cand am iesit asa de repede s-a produs totul. Acum la o luna de la operatie imi mai amorteste foarte putin piciorul dar atat nimic mai mult nu mai am durerile dinainte de operatie. A meritat sa ma operez la echipa de medici din Israel sunt niste oameni de nota 20 sufletisti, interesati ca totul sa fie ok, nu ca medici de la noi dupa ce le dai bani nu te mai baga in seama s-au nu sunt multumiti de onorariile pe care le-au primit. Rezerva a fost ok curata, asistente tare bune. Merita sa va operati daca trebuie. Am fost la control si mai dureaza un pic pana ajunge vertebra la locul ei initial. Operatia a durat 10 minute, iar costurile au fost 1.500 Euro.
0
03-06-2013, ora 22:16
dobra sebastian
Nu este medic/terapeut
dobra sebastian
Buna seara, de cateva luni am dureri lombare si in zona fesiera care coboara pe picior in jos, cu furnicaturi pe picior indeosebi pe partea dreapta, la inceput au fost mai rare, dar de vreo 3-4 luni s-au accentuat mai tare, la ora actuala fiind mai dese chiar si dupa 10 minute de mers pe jos. In pozitie de repaus durerile sunt foarte rare.As dori sa-mi dati un sfat care ar fi cauza si ce as putea sa fac sa scap de aceste dureri. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: