hepatita b

15-04-2008
elissa
Nu este medic/terapeut
elissa
buna, in urma analizelor mi s-au depistat urmatoarele: antigen Hbs pozitiv, viremia 6010, antigen Hbe negativ si anticorpi anti Hbe pozitiv, transaminaze 44/25.Pot sa raman insarcinata fara riscul de a se imbolnavi si copilul?Multumesc!
2 comentarii
0
15-04-2008, ora 00:00
A. MARIA
Nu este medic/terapeut
A. MARIA
buna,
In urma cu 4 ani am avut aceeasi problema, doar ca eu am avut si hbs-ul pozitiv, deci eram foarte contagioasa. Mi s-a recomandat sa asociez vaccinarea de la nastere a copilului cu imunoglobulina anti hepatita. Am achizitionat-o din Germania ca nu se gasea pe la noi.
Fiul meu are 3 ani si nu are virusul, deci nu i s-a transmis la nastere.
Succes si sanatate.
0
16-04-2008, ora 00:00
elissa
Nu este medic/terapeut
elissa
Multumesc pentru incurajari A.maria, dar te-as ruga, daca poti, sa-mi dai mai multe detalii;cand ai ramas insarcinata stiai ca ai virusul?medicii ce ti-au recomandat?daca virusul se transmite la copil vaccinul si imunoglobulinele il negativeaza?eu sunt foarte ingrijorata, am pierdut anul trecut o sarcina si imi doresc foarte mult un copil, nu stiu ce decizie sa iau.Va rog sa ma sfatuiti cei cele care ati trecut prin situatii similare.Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •