hepatita b-purtator de virus sanatos

10-11-2008
mariana_c
Nu este medic/terapeut
mariana_c
buna, in urma unei analize de sange prietenul meu a fost diagnosticat cu hepatita b, insa i s-a spus ca este un purtator de virus sanatos, fara simptome. i s-a recomandat sa repete periodic analizele urmarind valoarea TGO si TGP; In acest caz cand se poate incepe un tratament, daca ar trebui sa inceapa un regim alimentar si cat de mult efort fizic poate sa depuna (mai ales ca el lucreaza in constructii..)? multumesc
2 comentarii
0
10-11-2008, ora 17:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
O viremie mai mica de 10000copii/ml, AgHbe si Anti Hbe, si transaminazele daca sunt in limite normale(pana la 25 chiar daca limita max. este 50) semnifica ca pacientul este intr-o faza inactiva a bolii si ca urmare NU este nevoie de tratament !!Preventiv se fac transaminazele o data la 3 luni, o ecugrafie abdominala o data pe an si o data la 3 ani o viremie. NU este nevoie de regim alimentar si limitare la efort fizic daca totul este OK !! Cu bine.
0
30-06-2012, ora 15:30
kriztina
Nu este medic/terapeut
kriztina
daca am primit testul pozitiv la Ag Hbs, dar sunt sanatoasa care sunt sansele sami mai fac o viata personala? pot sa fac copii, sa ma casatoresc sau cum, ce s afac, datimi si mie va rog un sfat :(((((((((
sunt intr-o stare de depresie, nu stiu ce s afac in continuare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici