hepatita C si sarcina

31-01-2007
Cobritza
Nu este medic/terapeut
Cobritza
Viitorul tata are hepatita C si face tratament cu interferon si ribavirina. Exista vreun risc sa concep un copil cu el, aflindu-se sub tratament?
6 comentarii
0
31-01-2007, ora 00:00
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Radiologie si Imagistica medicala, Iasi
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Problema dvs eu as analiza-o din trei puncte de vedere si anume:1.conceptia si sarcina in timpul tratamentului hepatitei C (HCV), 2. riscul infectiei in timpul contactelor sexuale si 3.riscul transmiterii infectiei la copil
Pentru a raspunde la punctul 1, pt ca oricum banuiesc ca asta va intereseaza cel mai mult in momentul de fata, conform ultimelor studii in domeniu exista un consens ca nu trebuie sa ramaneti insarcinata in timpul tratamentui pt HCV. Acest lucru se datoreaza in special Ribavirinei ce se pare ca provoaca efecte teratogene(mutatii, malformatii) asupra fatului
Foarte important este faptul ca aceste precautii privind sarcina trebuiesc aplicate atat in cazul unei femei infectate cu HCV si partenerul sanatos, cat si in cazul partenerei sanatoase a unui barbat infectat (cum este cazul dvs). De aceea cuplurile aflate in situatiile de mai sus sunt sfatuite sa foloseasca metode de contraceptie atat in timpul tratamentului cat si pana la 6 luni dupa acesta.

2.Riscul infectarii in timpul rapoartelor sexuale este foarte scazut la cuplurile heterosexuale stabile (ce nu au eventual alte contacte sexuale ocazionale). Majoritatea expertilor considera ca in acest caz rata de transmitere ar fi undeva intre 0 si 3 %. Virusul hepatitei C nu se gaseste in mod obisnuit in fluide cum ar fi saliva, lichide seminale, secretii vaginale etc.Se pare ca e mai usor ca femeia sa se infecteze cu HCV de la un barbat decat invers.

3.Transmiterea HCV de la mama la fat a fost raportata undeva la aproximativ 4-5% si se pare ca este in stransa legatura cu nivelul viremiei din sangele mamei

Pentru mai multe detalii va sfatuiesc sa va adresati unui medic cu experienta in acest domeniu.

Multa sanatate.
0
13-02-2007, ora 00:00
Cobritza
Nu este medic/terapeut
Cobritza
Multumesc mult pentru informatii!
Va doresc mult succes!
0
30-10-2008, ora 11:01
ana_maria23
Nu este medic/terapeut
ana_maria23
Buna ziua.
Am si eu o intrebare in legatura cu acest subiect:
Am fost diagnosticata cu hepatita C, in momentul de fata fiind insarcinata in 9 saptamani.
Intrebarea mea este: Imi poate afecta bebelusul?
Si daca puteti sa imi dati un sfat.
Multumesc.
0
30-10-2008, ora 22:02
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Radiologie si Imagistica medicala, Iasi
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Salut,
Dupa cum spuneam si intr-un post mai sus, riscul transmiteri la bebeu este undeva in jur de 5%.
Din pacate nu exista terapie pe care mama sa o faca care sa impiedice transmiterea la fat.
Si la fel de important este nivelul viremiei (mai pe inteles "cantitatea de virus" din sange), cu cat e mai mare cu atat sansa de a se transmite transplacentar este mai mare.
0
04-12-2009, ora 14:37
veyrona
Nu este medic/terapeut
veyrona
BUNA!MI-A IESIT VIREMIE HEP C 173UI/ML SI SUNT INSARCINATA IN 2 LN JUMA!CE POT FACE?CARE SUNT SANSELE DE A TRANSMITE VIRUSUL COP?ASTEPT PARERI
0
21-10-2015, ora 14:57
mioara_nicoleta@hotmail.com
Nu este medic/terapeut
mioara_nicoleta@hotmail.com
Buna ziua acum patru ani am fost diagnosticata cu hepatita C am urmat tratamentul cu interferon. De 3 ani imi tot fac analizele si viremia la distanţa de 6 luni toate sunt bune cu regimul alimentar i-l ţin din scurt. Am o întrebare va rog, eu sunt gravida in 4 saptamâni imi doresc acest copil dar imi este si frica in acelaşi timp sunt purtătoare de virusul C nu a-şi vrea sa am consecinţe.Ce treb sa fac? Pot da naştere?fara ca fătul sa nu ia virusul? Va mulţumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Transplantul de organe afectate de boală - un succes
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  •