hepatita B cu Ag Hbs negativ-

12-11-2009
elena19755
Nu este medic/terapeut
elena19755
De curand am primit rezultatul analizelor sotului meu care sunt (pentru noi) surprinzatoar. Rezultatele sunt cam in felul urmator:

Ac Anti-HBc Reactive (10.01) 1.00 S/CO: nonreactiv 1.00 S/CO: reactiv
Ac Anti-HBe Reactive(0.65) NONREACTIVE (1.00 S/CO) REACTIVE (1.00 S/CO)
Ac Anti-HCV Nonreactive(0.74) 1.00 S/CO: nonreactiv 1.00 S/CO: reactiv
Ac Anti-HBs Nonreactive(1.20) 10.0 mUI/ml: NONREACTIV 10.0 mUI/ml: REACTIV
Ag HBs Nonreactive(0.50) 1.0 S/CO: non-reactiv =1.0 S/CO: reactiv
Anti HBC IGM - negativ


Credeti ca puteti sa-mi explicati ce concluzie sa tragem din aceste rezultate?

Trebuie sa precizez ca doar TGP-ul a iesit marit, 92 fata de un interval de referinta de 41 U/L, iar ecografie s-a observat existenta grasimilor pe ficat.
Multumesc mult.
3 comentarii
0
12-11-2009, ora 16:41
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Stimata doamna,

Inteleg ca sotul dumneavoastra a fost diagnosticat in urma cu ceva timp cu hepatita cronica B (corectati-ma daca am tras o concluzie gresita) si acestea sunt analize de control. Atunci in momentul actual sotul dumneavoastra se afla intr-o faza in care virusul nu se mai inmulteste si nivelurile de AgHBs sunt sub limita de detectie (purtator asimptomatic de virus hepatitic B cu nivel redus de AgHBs).
Virusul poate trece insa din nou in faza de inmultire, cu pozitivarea unor markeri virali in sange si cu cresterea transaminazelor (TGP, TGO).
Faptul ca TGP e crescuta poate insemna urmatoarele: fie se asociaza cu aparitia anticorpilor indreptati impotriva AgHBe, fie e expresia incarcarii grase a ficatului, fie ambele.

Multa sanatate amandurora!
0
12-11-2009, ora 17:01
elena19755
Nu este medic/terapeut
elena19755
Buna ziua,
cred ca nu m-am exprimat eu corect. In momentul de fata cautam un diagnostic care sa explice analizele precizate mai sus. Nici un doctor, in momentul de fata nu l-a diagnosticat cu hepatita conica B, acestea sunt primele analize detaliate legate de hepatita B, facute ca urmare a detectarii TGP-ului marit.
Nu exista insa si posibilitatea ca sa fi aparut vindecarea insa anticorpii sa fie nedetectabili (Anti HBs negativ) ?

Multumesc mult.
0
12-11-2009, ora 17:26
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Am crezut ca va surprindea faptul ca s-a negativat AgHBs si m-a indus in eroare si multitudinea testelor efectuate (de obicei se fac AgHbs si IgM HBc in suspiciunea de hepatita B).
In aceste conditii este mai plauzibil sa fi avut hepatita acuta cu virus B in trecutul indepartat (de care s-a vindecat), asa cum foarte bine ati punctat dumneavoastra. Imi pare rau ca nu am mentionat si aceasta posibilitate. Nu aveti pentru ce sa imi multumiti.
Imi cer scuze inca o data!

Va doresc numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •